Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy kamienicy przy Stolarskiej 2 prosili radnych o pomoc - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkańcy kamienicy przy Stolarskiej 2 prosili radnych o pomoc
11-07-2012 01:51   Janusz Ludwiczak
"Pomóżcie nam!" - prosili we wtorek miejskich radnych mieszkańcy kamienic ul. Stolarskiej 2 i Małeckiego 20, którzy zjawili się na sesji i wręczyli oświadczenia. Miejscy radni planują przeprowadzić wizję lokalną, a w czwartek Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda opinię w sprawie stanu technicznego kamienicy przy ul. Stolarskiej 2.

O losie mieszkańców kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 a także przy rogu ulic Małeckiego i Runek Łazarski pisaliśmy w weekend w artykule: Mieszkańcy kamienic są zastraszani, czyli jak Fabryka Mieszkań i Ziemi wykurza lokatorów.

We wtorek mieszkańcy obu kamienic zjawili się na sesji, by Radnym Miasta Poznania wręczyć oświadczenia.

Boimy się wychodzić z mieszkań. Gdy wychodzimy na chwilę włamuje się do naszych mieszkań ekipa budowlana i wyrzucają nasze rzeczy przez okno. Gdy wracamy dochodzi do awantury i później mężczyźni przepraszają twierdząc, że zaszła pomyłka i poniosą wszelkie koszty - mówią lokatorzy kamienicy przy Stolarskiej 2.

W tym tygodniu w skrzynce na listy pojawił się zdechły szczur.

Gdy prosimy, by szczur został usunięty dostajemy odpowiedź, że skrzynka ma właściciela i to by było włamanie. Dzwonimy wtedy do straży miejskiej, ale ta odsyła nas do innej jednostki i tak w kółko - dodają mieszkańcy.

Mieszkańcy dalej są pozostawieni sami sobie za wyjątkiem dwóch urzędników przychylnie do nich nastawionych. Uważamy, że jest to sprawa miasta. Lokatorzy zostawili radnym na biurkach oświadczenie mówiące jak w rzeczywistości wygląda ta sprawa. Nie jest to kamienica komunalna, ale ci mieszkańcy nie są mieszkańcami kosmosu, tylko Poznania. Mają prawo do tego, by miasto stało na stróży prawa nie tylko tych lokatorów, którzy mieszkają w mieszkaniach komunalnych i socjalnych - twierdzi Katarzyna Czarnota z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, które pomaga mieszkańcom Stolarskiej 2.

Piotr Ś. i Paweł Ż. z Fabryki Mieszkań i Ziemi zostali zatrzymani w piątek przez policję po tym, jak zlecili swoim robotnikom rozbiórkę jednej ze ścian kamienicy. Prace wykonywane były nielegalnie. Na miejscu pojawił się inspektor nadzoru budowlanego, który stwierdził, że prace zagrażają życiu lokatorów i mogły zakończyć się katastrofą budowlaną.

Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania w asyście policji przeprowadził kontrolę budynku. W raporcie stwierdzono zalewanie mieszkań, przewiercanie otworów w stropach, demontaż drzwi i bramy wjazdowej, a także odcinanie mediów oraz składowanie na podwórku materiałów łatwopalnych.

Następnego dnia mężczyźni zostali wypuszczeni. Policja prowadzi wobec nich osiem postępowań.

W czwartek Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda opinię dotycząca stanu technicznego budynku.

W piątek podczas kontroli, którą przeprowadziłem stwierdziłem prowadzenie robót rozbiórkowych jednych ze ścian poddasza bez pozwolenia. Poleciłem by te roboty budowlane natychmiast zostały przerwane, a także by uporządkowany został teren na połaci dachu i podwórzu. W poniedziałek na podstawie decyzji administracyjnej potwierdziłem wstrzymanie robót budowlanych - prac rozbiórkowych na tym obiekcie i uporządkowanie terenu. W tym tygodniu zakończy się postępowanie w sprawie stanu technicznego tej kamienicy. Zostanie wydana decyzja i wskazane te elementy, które muszą zostać natychmiast naprawione - mówi Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Wizję lokalną kamienicy zamierzają przeprowadzić Radni Miasta Poznania.

Wizja lokalna się odbędzie, ale nie chcemy tego robić przy świetle kamer. Jesteśmy umówieni z mieszkańcami. Przedstawiciele mieszkańców byli na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Usłyszeliśmy opinię policji i straży miejskiej. Problem jest na tyle poważny, że wymaga współpracy dziewięciu instytucji, które powinny koordynować swoje działania. Trudna jest sytuacja mieszkańców, to z ludzkiego punktu widzenia to się w głowie nie mieści, by do takich sytuacji dochodziło. Oczekuję od wszystkich służb działań w ramach kompetencji, które posiadają. Niestety prawo w tym zakresie nie jest doskonałe - uważa Krzysztof Skrzypinski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Rady Miasta Poznania.

Mamy ograniczone pole działania. Należy poważnie podejść do tej sprawy, bo zaczyna być to częstym zjawiskiem, że nietypowi właściciele przejmują kamienice i poniewierają lokatorów. Wydaje mi się, że należy powołać jakiś zespół kryzysowy dotyczący takich spraw. Mieszkańcy często nie wiedzą, gdzie mają się zwrócić z problemami. Panowie podający się za administratorów czują się bezkarni, a mieszkańcy są zastraszani. Podobna sprawa była na Piaskowej i Niegolewskich, teraz dochodzi Kolejowa i Sczanieckiej 2 - sądzi Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Głos w tej sprawie pod koniec wtorkowej sesji zabrał Prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

W przypadku ulicy Stolarskiej dochodzi do łamania prawa. Egzekwowanie prawa jest mało skuteczne. Działania służb miejskich, w tym Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego muszą mieścić się w zakresie kompetencji.
Nie wiemy kto jest administratorem kamienicy przy ul. Stolarskiej. Na podstawie ksiąg wieczystych wiemy za to, kto jest właścicielem
- powiedział Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania.


Komentarze (3)

19-07-2012 14:22:28
zapraszamy
nie badz obojetny -podaj ta informacje o lokatorach i problemie,ktory niebawem bedzie dotyczyl polowy mieszkancow Poznania -podaj dalej o tym koszmarze w swiat http://www.facebook.com/komitetobrony.komitetobrony
19-07-2012 11:43:22
Anka
Och Ludzie ,jak z tym się nie da nic zrobić i będziecie obojetni na los innych niebawem całe miasto przejmie Śruba i Zukowski i wszyscy dopiero sie obudzicie,ale wtedy już bedzie za późno. Zjednoczmy siły i PROTESTUJMY !!!!!!!!!!! Mówcie o tym wszystkim i wszędzie łącznie z zagranicą jaki to Poznan i jego prezydent bufon i arogant bezczynny i obojętny na los swoich obywateli. Przecież lokatorzy nie mają gazu i wody !!!!!!!!!!!!!!!!!!!11 i są zastraszani ,nie mają możliwości godnie żyć
11-07-2012 10:58:33
POZnan*
* - tylko u nas sruba i zukowski wywala cie z mieszkania
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: