Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań świętuje - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznań świętuje
29-06-2012 09:46   Janusz Ludwiczak
W piątek przypada Święto Miasta - imieniny świętych Piotra i Pawła, patronów Poznania.

29 czerwca przypada Święto Miasta, czyli imieniny świętych Piotra i Pawła, patronów Poznania. Z tej okazji o godz. 13:00 w Ratuszu odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miasta, w trakcie której Premier Hanna Suchocka otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Wręczone zostaną również nagrody Miasta Poznania: naukowa, artystyczna i sportowa. W uroczystości wezmą włodarze miasta, radni, korpus dyplomatyczny, wielkopolscy parlamentarzyści i zaproszeni goście.

A kim byli patroni naszego miasta?
Święty Piotr - apostoł, uważany za pierwszego papieża. Według ewangelii Szymon syn Jana, do ok. 30 - rybak z Kafarnaum w Galilei, następnie apostoł, uczeń Jezusa. Święty katolicki i prawosławny. Św. Piotr jest autorem dwóch Listów, włączonych do kanonu Nowego Testamentu. Zmarł w 67 roku na Wzgórzu Watykańskim.

Święty Paweł - święty chrześcijański, apostoł. Ze względu na swą działalność misyjną, leżącą u podstaw formowania powszechnego Kościoła Chrystusowego, zwany Apostołem Narodów.

Figury patronów Poznania - Piotra i Pawła znajdują się na ulicy Głogowskiej, przy wejściu głównym do kościoła Matki Boskiej Bolesnej.

"Piotr i Paweł" to także słynne delikatesy które mieszczą się kilka kroków dalej, dokładnie przy ulicy Głogowskiej 91. Delikatesy te powstały w 1990 roku i są najstarszym punktem sieci handlowej "Piotr i Paweł". Sklep postanowiła założyć Eleonora Woś wraz ze swoimi synami Piotrem i Pawłem Woś wykorzystać swoje doświadczenie, wiedzę teoretyczną oraz intuicję handlową i otworzyć swój pierwszy własny sklep kierując się mottem: "Taki sklep, w jakim sami chcielibyśmy kupować". W ten sposób rozpoczyna się historia tej znanej siec handlowej, która posiada prawie 60 supermarketów w całej Polsce, w tym 12 w Poznaniu.

W 2007 roku otrzymaliśmy od naszego Czytelnika, Pawła Biskupskiego wiersz specjalnie ułożony przez niego na Imieniny Miasta:

Dziś Imieniny Mojego Miasta,
Miasta co Poznań się u nas zwie,
Spieszę mu także złożyć Życzenia,
Jakie Życzenia mam złożyć Tobie?

Niechaj nad Tobą,
Słońce wciąż świeci.
Kochają Ciebie ciągle,
Twe Dzieci.

Pokój też stale,
Gości w Twych domach.
Rodzina z Bogiem,
Będzie złączona.

Uśmiech Twe Dzieci,
Zawsze niech mają.
Stale uśmiechem,
Się obdarzają.

Bądź zawsze piękne,
Takie dziecinne.
Wciąż jednak inne,
O ukochane - miasto rodzinne!


Komentarze (1)

29-06-2012 19:07:54
jan
Parodia wymiaru sprawiedliwosci !! w Poznaniu. Sprawa powinna byc toczona gdzies indziej! nie od dzis wiadomo ze w Poznaniu wystarczy 5 tys zeby jednego z sedziow przekupic a co dopiero jezeli w sprawe zamieszany jest prezydent, radni , sedziowie i kulczyk :) Co do tego czy by byl stary browar czy nie to nie kwestia kulczyka 2012-06-29 13.28 To kwestia planu zagospodarowania planu co ma powstac i szukania inwestora i tyle :) to znaczy rada poznania z Panem prezydentem nie robi lachy Pani Kulczyk i sprzedaje taniej ziemie tylko przygotowuja plan projekt i szukamy inwestora z narzuconym wygladem tego jak to ma wygladac prosta sprawa, a ze tam byl kiedys browar to ameryki nikt nie odkryl ze centrum mialoby tak wygladac moznaby nawet konkurs wsrod studentow architektury oglosic a nie placic grube pieniadze za projekt (oczywiscie to juz po stronie inwestora)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: