Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

3. rocznica śmierci Macieja Frankiewicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
3. rocznica śmierci Macieja Frankiewicza
15-06-2012 21:55   Janusz Ludwiczak
W sobotę, 16 czerwca mija 3. rocznica śmierci Macieja Frankiewicza, wiceprezydenta Poznania.

Maciej Frankiewicz urodził się 14 grudnia 1958 roku w Poznaniu. W 1999 roku został wybrany po raz pierwszy wiceprezydentem Poznania. Od 2007 roku był przewodniczącym Zespołu Poznań EURO 2012. Był inicjatorem organizacji w Poznaniu Uniwersjady (Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich).

Studiował na Politechnice Poznańskiej. Członek i inicjator uczelnianej komórki NZS. Był działaczem Solidarności Walczącej i Partii Wolności. W stanie wojennym dwukrotnie uciekł z więzienia. Za zdewastowanie konsulatu ZSRR w Poznaniu stanął przed sądem. W sumie był dwukrotnie internowany, trzykrotnie aresztowany i wielokrotnie zatrzymany za działalność polityczną. Prowadził podziemną działalność wydawniczą - założył wydawnictwo "WiS". Był wówczas również fundatorem i organizatorem bezpłatnych wakacji dla dzieci z ubogich rodzin.

W czerwcu 2007 otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w walce o niepodległość Polski i demokrację. Otrzymał także tytuł Ambasador Dobra.

Maciej Frankiewicz od zawsze interesował się sportem. Był pomysłodawcą poznańskiego maratonu, w którym brał udział co roku. To za jego kadencji powstało wiele boisk ze sztuczną trawą na terenie także łazarskich szkół.

Drugą pasją Prezydenta Macieja Frankiewicza były konie - należał do Pułku Ułanów Poznańskich. Kolejnym z zamiłowań była wspinaczka górska. W 2008 roku udało mu się zdobyć górę Elbrus.

Maciej Frankiewicz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent pozostawił żonę i dwie córki.

Maciej Frankiewicz spoczywa na cmentarzu Junikowskim, pole AZ, kwatera 2.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

do 20-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena. Targi gier i multimediów

19

paź

do 20-10-2019
Palmiarnia Park Wilsona
Wystawa storczyków

20

paź

Poznań * Łazarz
20. Poznań Maraton

25

paź

do 26-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva seniorzy" - targi dla osób 50+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: