Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sklepikarz miał dość kradzieży więc nagrał sprawców, a film zamieścił w internecie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sklepikarz miał dość kradzieży więc nagrał sprawców, a film zamieścił w internecie
24-05-2012 01:42   Janusz Ludwiczak
Właściciel sklepu spożywczo-monopolowego znajdującego się na ulicy Głogowskiej przy skrzyżowaniu z Wyspiańskiego miał już dość kradzieży. Sprawców postanowił nagrać kamerą, a filmy zamieścił w internecie.

W ciągu sześciu lat Marek Obtułowicz, właściciel sklepu "Mikrus" przy ul. Głogowskiej stracił 10 tysięcy złotych wskutek kradzieży. W pierwszej połowie maja sklepikarz był znowu okradany, głównie przez nieletnich. Postanowił z tym skończyć i zamontował kamerę, a filmy opublikował w internecie.

Bezczelność sprawców nie zna granic. Na jednym z filmów widać, jak jeden z młodzieńców zabiera karton z batonami. Na innym filmie z kolei można zobaczyć, że chłopak zabiera druciane kosze z chipsami.

Mąż postanowił z tym skończyć. Nie dość, że jesteśmy okradani, to nie czujemy się bezpiecznie. Nie możemy też zająć się swoją pracą, która przez te kradzieże przynosi nam straty. Mamy kontakt z policją, pomaga nam dzielnicowy. Kradzieże nasilają się w godzinach nocnych, sklep mamy otwarty do godz. 2 - powiedziała Grażyna Obtułowicz, współwłaścicielka sklepu

Zdarzyło się nawet, że klient chciał zapłacić za zakupy kartą kredytową. Gdy okazało się, że nie ma środków na koncie zabrał cały asortyment i uciekł. Mieliśmy nawet przypadek, że jeden ze sprawców rzucił w męża butelką, na szczęście nic mu się nie stało, poza uszkodzonymi drzwiami od zaplecza. O, niech pan zobaczy, tutaj jest wgniecenie w drzwiach - dodaje Grażyna Obtułowicz.

Za umieszczenie wizerunku bez zgody zainteresowanego lub sądu grozi odpowiedzialność cywilna oraz karna za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych. Wymaga to jednak wniosku "pokrzywdzonego", co jest mało prawdopodobne ze względu na to, że osoba ta musiałaby przyznać się do kradzieży. Sklepikarz nie powinien się więc niczego obawiać.

Przypomina się słynna scena "Tych klientów nie obsługujemy" z filmu Barei "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?"


R E K L A M A

Komentarze (10)

14-10-2013 11:54:37
LOL
Hmmmm aż się wierzyć nie chce... tu prawy i poszkodowany, uciskany a tu... człowiek o 2 twarzach, może miał wielkie długi, może to prowokacja policji bo aż wierzyć się nie chce.
21-11-2012 17:30:35
JS
@Polka Jeśli to nie żart, to straszne, że w demokratycznym kraju są ludzie, którzy wypisują takie bzdury :)
21-11-2012 13:13:50
Polka
To straszne, żeby dzieci musiały kraść jedzenie w demokratycznym kraju...
25-05-2012 11:09:57
abc
Wypowiadający się na łamach Gazety Wyborczej prof. Marek Kruszyński z Instytutu Prawa Karnego WPiA UW uznał, że Pan Marek Obtułowicz " bardzo dobrze robi, że nagrywa tych młodych przestępców i puszcza w internecie te filmy". Prof Kruszyński stwierdził, że M. Obtułowicz ma prawo bronić swojego mienia i jest przekonany, że ewentualny proces o ochronę dóbr osobistych złodziei by wygrał. Z tą odpowiedzialnością karną z ustawy o ochronie danych osobowych to chyba jednak zbyt daleko idące stwierdzenie. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych stoi na stanowisku, że sam fakt, iż obraz z monitoringu został zarejestrowany (nagrany) nie powoduje jeszcze, że mamy do czynienia ze ZBIOREM DANYCH osobowych. System informatyczny danych z monitoringu musiałby zostać np. wyposażony w mechanizm umożliwiający zautomatyzowane odnalezienie konkretnej osoby. Więcej szczegółów na stronie www.giodo.gov.pl Przepisy karne z ustawy o ochronie danych osobowych wg mnie nie mają tu zastosowania. Można co najwyżej mówić o naruszeniu dóbr osobistych i odpowiedzialności cywilnej z tego tytułu - ale jest to tylko odpowiedzialność teoretyczna, bo nie wierzę, żeby złodzieje się na to zdecydowali, a nawet gdyby, to żaden sędzia nie przyznałby w takiej sytuacji zadośćuczynienie.
24-05-2012 10:37:13
w
Brawa dla tego Pana! Właśnie pokazał, że nie trzeba zaraz do tępaków strzelać (choć tej ewentualności nie należy nigdy wykluczyć :)). Adekwatna reakcja normalnych ludzi zamiast odwrócenia głowy wystarczy.
24-05-2012 10:02:09
Konti
Jedyne co to im wje..... Jak jeszcze srają we własne gniazdo to już się w głowie nie mieści. Taka złota zasada złodziei jak już muszą to czynić. A Policja to nic nie robi poza wlepianiem mandatów kierowcą i pieszym. Bo jak ostatnio widziałem takich 2 pajaców że się dziwię jak oni przeszli testy :)
24-05-2012 09:46:18
kotauke
jak można tego milego pana okradac?
24-05-2012 09:20:27
TenTO
Bardzo dobrze, było już głośno na wykopie.
24-05-2012 08:17:41
RAUBER
trzeba takich śmieci odstrzeliwać, jakby dostał z obrzynka w pysk i by mu pół łba urwało to następy śmieć by się 20 razy zastanowił zanim by powtórzył wyczyn
24-05-2012 03:57:33
Pol
Wspaniala reklama poznanskiej policji.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

01

paź

Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Światowy Dzień Serca - rodzinny piknik edukacyjno-zdrowotny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: