Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozpoczyna się Wiosna Muzyczna u Luteranów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rozpoczyna się Wiosna Muzyczna u Luteranów
24-05-2012 01:34   Janusz Ludwiczak
W sobotę rozpoczyna się VII Wiosna Muzyczna u Luteranów. W kościele Łaski Bożej będzie można posłuchać utworów Bacha, Händela czy Schütza.

W sobotę, 26 maja o godz. 17:00 w kościele Łaski Bożej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Obozowej już po raz siódmy rozpocznie się "Wiosna Muzyczna u Luteranów".

"VII Wiosna Muzyczna u Luteranów" rozpocznie się koncertem inauguracyjnym, na który zaprosiliśmy p. Ulferta Smidta (organy) oraz Janneke Smidt (sopran). Pan Smidt jest organistą w kościele ewangelickim w Hanowerze (Marktkirche) jest również wykładowcą w klasie organów oraz improwizacji w Akademii Muzycznej w Hanowerze. Pani Janneke Smidt studiuje w klasie śpiewu w tamtejszej Akademii Muzycznej. W programie usłyszymy m.in. arie J.S.Bacha - wyjaśnia Małgorzata Raszyk-Kopczyńska, organizatorka.

Początki "Wiosny Muzycznej u Luteranów" sięgają 2005 roku i na stałe wpisały się w kulturalny program Poznania.

Pomysł zorganizowania koncertów zrodził się z momentem powstania Centrum parafialnego wraz z kościołem Łaski Bożej przy ul. Obozowej w Poznaniu. Przedtem Parafia nie miała specjalnie warunków, by organizować koncerty. Nabożeństwa odbywały się w małej kaplicy cmentarnej przy ul. Grunwaldzkiej, nie było tam też organów. Z chwilą poświęcenia nowego kościoła, w którym powstały również nowe organy, proboszcz parafii - ks. Tadeusz Raszyk uznał, że jest to odpowiedni moment, by również zacząć organizować koncerty, gdyż kościół ma oprócz dobrego instrumentu, doskonałą akustykę. W okresie międzywojennym nasz Kościół w Poznaniu bardzo prężnie działał w tym zakresie. Dużą popularnością cieszyły się koncerty w kościele, wtedy ewangelickim, przy ul Grobla w Poznaniu. Ponieważ po wojnie nie było warunków do prowadzenia takiej działalności kulturalnej, uznaliśmy, że z momentem poświęcenia nowego kościoła, należy powrócić do dawnej tradycji. I tak w 2005 roku, rok po zakończeniu budowy kościoła, parafia zorganizowała pierwszy festiwal pt: "Wiosna Muzyczna u Luteranów" - tłumaczy ks. Wojciech Płoszek z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Naszym celem jest popularyzowanie muzyki protestanckiej, która opiera się na naszym chorale. Jej głównym przedstawicielem jest oczywiście Jan Sebastian Bach – kantor ewangelicki z Lipska, który swoją twórczość oparł przede wszystkim na chorale protestanckim, komponował utwory na nabożeństwa. Każde większe dzieło jak np. kantaty powstawały z okazji świąt, a mniejsze, organowe opracowania chorału, na poszczególne niedziele roku kościelnego, zgodnie z liturgią. W tym roku chcemy również zachęcić do wysłuchania, w bardzo dobrym wykonaniu, dzieł J.S.Bacha oraz innych kompozytorów tworzących w duchu muzyki protestanckiej - dodaje Małgorzata Raszyk-Kopczyńska.

Harmonogram koncertów:

 • 26 maja 2012 r. (sobota) godz. 17:00 - Koncert Inauguracyjny
  wykonawcy: Ulfert Smidt – organy (Niemcy), Janneke Smidt - sopran (Niemcy)
  w programie: utwory na organy i sopran – J.S.Bach, G.F.Händel, H.Schütz
 • 3 czerwca 2012 r. (niedziela) godz. 17:00 - Koncert kameralny
  wykonawcy: Magdalena Pilch - flet traverso, Marek Pilch – klawesyn
  w programie: utwory J.S.Bacha na flet i klawesyn obligato
 • 9 czerwca 2012 r. godz. 19:00 Koncert Finałowy "Dzieła niedokończone..."
  wykonawcy: Kwartet Musicarius w składzie: Mikołaj Zgółka – I skrzypce, Radosław Kamieniarz – II skrzypce, Piotr Chrupek - altówka, Bartosz Kokosza -wiolonczela
  w programie: utwory J.Haydna, L.Boccheriniego i F.Mendelssohna oraz J.S.Bacha

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny. Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

16

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Portugalia" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: