Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W przeciwieństwie do Starego Miasta Łazarz zbyt wiele nie zyska na strefie dla kibiców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W przeciwieństwie do Starego Miasta Łazarz zbyt wiele nie zyska na strefie dla kibiców
23-05-2012 00:31   Janusz Ludwiczak
Podczas Euro2012 na terenie Parku Kasprowicza będzie działać pole namiotowe i miasteczko dla kibiców. Natomiast na Placu Wolności uruchomiona zostanie strefa kibiców. Radzie Osiedla Św. Łazarz udało się wynegocjować 20 tysięcy złotych na utworzenie siłowni. Inwestor FanCamp-u deklarował również utworzenie 150 miejsc pracy sezonowej i organizację pikniku rodzinnego. Natomiast Rada Osiedla Stare Miasto przez rok prowadziła rozmowy z miastem i organizatorem strefy kibica na Placu Wolności. Mieszkańcom i samorządowcom z Centrum udało się wywalczyć m.in. remonty chodników, utworzenie Strefy 30, modernizację przystanków i torowisk tramwajowych a także zagospodarowanie terenów zielonych.

O tym, że strefa kibica będzie na Placu Wolności dowiedzieliśmy się dopiero w marcu 2011 roku. Niestety nikt nas o tym oficjalnie nie poinformował. Po spotkaniach z przedstawicielami Urzędu Miasta i wsparciu miejskich radnych przeprowadzone zostały liczne konsultacje z mieszkańcami. W efekcie stworzyliśmy listę aż 20 głównych tematów do rozmów w sprawie strefy kibica na Placu Wolności. Chcieliśmy, by po Euro 2012 zostało coś na Starym Mieście. Kibice wyjadą, a my będziemy tutaj mieszkać za rok, trzy lata i dłużej - wyjaśnia Andrzej Rataj z Rady Osiedla Stare Miasto.

W wyniku wielomiesięcznych rozmów udało nam się wywalczyć m.in. remont Placu Cyryla Ratajskiego, chodników na ul. Nowowiejskiego i 23 Lutego czy modernizację przystanku i torowiska na Placu Wolności. Postulowaliśmy wraz z Komisją Rewitalizacji Rady Miasta by na Starym Mieście pojawiły się ławki oraz by został zagospodarowany zielony teren w ciągu al. Marcinkowskiego - dodaje Andrzej Rataj, Rada Osiedla Stare Miasto.

Dzięki staraniom mieszkańców Centrum i Rady Osiedla Stare Miasto udało się m.in. przeprowadzić remont Placu Cyryla Ratajskiego (500 tys. zł), remont chodnika na ul. Nowowiejskiego (307 tys. zł), bieżące naprawy chodników na Starym Mieście (300 tys. zł), remont chodnika na ul. 23 Lutego (600 tys. zł), modernizację przystanku na Placu Wolności wraz z wymianą torowiska (2,7 mln zł), montaż nowych ławek (22,5 tys. zł) czy zagospodarowanie terenów zielonych przy al. Marcinkowskiego - zadanie to będzie realizowane po mistrzostwach (80 tys. zł). Ponadto samorządowcy ze Śródmieścia wynegocjowali również utworzenie Strefy 30 oraz remont torowiska w ciągu ul. 23 Lutego i przebudowę ulicy Fredry. Ze swojego budżetu Rada Osiedla Stare Miasto przekazała jedynie 60 tysięcy złotych.

W porównaniu do Starego Miasta na organizacji miasteczka dla kibiców Łazarz nie zyska zbyt wiele. Organizator pola namiotowego i miasteczka dla kibiców, które będzie działać na terenie Parku Kasprowicza zadeklarował przekazanie 20 tysięcy złotych na budowę siłowni lub placu zabaw, a po zakończeniu działania miasteczka organizację pikniku rodzinnego dla mieszkańców. Ponadto organizator Fan Camp-u deklaruje, że zapewni opiekę medyczną i całodobową ochronę. Inwestor deklarował też, że w trakcie działalności FanCamp-u utworzonych zostanie 150 miejsc pracy sezonowej, a w pierwszej kolejności mają ją otrzymać mieszkańcy Łazarza. Rada Osiedla Święty Łazarz wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej wynegocjowała też, że organizator Fan Camp-u będzie musiał przywrócić Park Kasprowicza do stanu pierwotnego i pokryć wszystkie ewentualne szkody.

Są to różne strefy kibica, w innej lokalizacji i zakresie tematycznym. Łazarscy radni osiedli powinni systematycznie dopilnowywać realizacji obietnic. Jeśli coś zostało ustalone to konsekwentnie powinno być zrealizowane przez operatora i inwestora tej strefy. Myśmy spotykali się cyklicznie co miesiąc od lipca 2011 roku i zawsze oczekiwaliśmy realizacji ustaleń - radzi Andrzej Rataj z Rady Osiedla Stare Miasto.


R E K L A M A

Na zdjęciach:
Wyremontowany przystanek na Placu Wolności oraz torowisko (1-5)
Nowy chodnik na ulicy Nowowiejskiego (6,7)
Ulica 23 Lutego po remoncie (8-11)
Plac Cyryla Ratajskiego (12-16,21)
Podniesione skrzyżowanie ulic Libelta i Działyńskich w ramach Strefy 30 (17-20)
Nowe ławki na skwerku przy przystanku tramwajowym "Małe Garbary" (22-24)
Remont przystanku "Fredry" (25)
Plac Wolności - tutaj będzie Strefa Kibica (26)
Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Rada osiedla spotkała się z organizatorami miasteczka dla kibiców w Parku Kasprowicza {MAPA, WIDEO}

ZOBACZ TAKŻE: Pracę w miasteczku dla kibiców w Parku Kasprowicza oprócz hostess znajdą też kucharze

ZOBACZ TAKŻE: Inwestor szuka tylko hostess do Fan Camp-u w Parku Kasprowicza

ZOBACZ TAKŻE: 1 czerwca ruszy budowa FanCampu w Parku Kasprowicza.Inwestor nie przedstawił radzie osiedla projektu

ZOBACZ TAKŻE: Już za 2 miesiące Euro 2012 - wyprzedano ponad 2,5 tys. miejsc noclegowych w FanCampie "na Arenie"

Komentarze (8)

23-05-2012 21:33:40
Tomek
Dziękuję Panie Redaktorze za umieszczenie tego porównania. Pokazuje ono jak wiele straciliśmy przez brak waleczności naszej Rady. Miejmy nadzieję, iż w lipcu Park będzie zdatny do użytku. Pozdrawiam Pana Prymasa.
23-05-2012 12:14:56
morlock
@Sławek 100/100! A stąd mój wcześniejszy "nawiedzony" post. Jeśli w umowie brak wpisu o renegocjacji to dziękuję za taką "radem łosiedla" bo wszystko w rękach mieszkańców Łazarka zostało. Potencjalne koszty szkód wywołanych przez "różne czynniki" do naprawy zostaną wpier...e w koszty Łazarka, czyli nas. Ps. Kopię listy członów RO głosujących za utworzeniem "strefy" mam skopiowaną. Teraz czekam na samopowieszenie, chyba że mnie w domu nie zastaną.
23-05-2012 11:31:55
poznaniAnka
jestem ciekawa, czy inwestor faktycznie przekaze te 20 tysiecy zlotych na silownie, bo jak widac na razie w kulki sobie leci. szkoda, ze lazarscy radni maja klapki na oczach
23-05-2012 09:09:21
Sławek
@Obiektyw Podajesz, że umowa obliguje to stworzenie strefy kibica, a potem przeskakujesz na obowiązek przystosowania centrum - śmiem wątpić, że remont skwerku przy Małe Garbary to wymóg uefa (ale umowy nie czytałem). O tym, że RO stare miasto "walczy" o coś, przygotowuje listy, molestuje urzędników bez problemu można było się dowiedzieć już parę miesięcy temu. Z działań RO łazarz przebija dla mnie marazm połączony z niechęcią do udzielania informacji o powodach bycia za strefą. Jak czytam o tym, że "wynegocjowano" przywrócenie do stanu poprzedniego i naprawienie szkód to opadają mi ręce - to chyba jest oczywiste, a wynegocjować to można było dodatkowe rzeczy. O tym, że w KP jest zakaz dyskryminacji też publicznie wiadomo, ale bez problemu przyjęto, że robotę dostaną ludzie z określonej lokalizacji.
23-05-2012 09:09:08
Rob
Warto zrobić sobie parę fotek w Parku - póki jeszcze jest :(((
23-05-2012 08:22:37
Obiektyw
„Każde z Miast-Gospodarzy UEFA EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie zobligowane jest do zorganizowania Oficjalnej Strefy Kibica UEFA EURO 2012. Obowiązek ten nakłada na miasto Poznań umowa z dnia 28 września 2006 roku w sprawie współpracy przy organizacji turnieju UEFA EURO 2012, zawarta między miastem Poznań a Związkiem Europejskich Stowarzyszeń Piłkarskich. Zgodnie z wytycznymi, Strefa Kibica powinna zostać zorganizowana w centralnej części miasta, zapewniać kibicom możliwość publicznego i bezpłatnego oglądania na żywo wszystkich meczów oraz posiadać odpowiednią infrastrukturę towarzyszącą. Gośćmi Strefy Kibica będą zarówno kibice europejskich drużyn, które na lokalnym stadionie rozgrywać będą swoje mecze, jak i mieszkańcy miasta i Wielkopolski, którzy chcą poczuć niecodzienną atmosferę mistrzostw. Poznańska Strefa Kibica: plac Wolności i część al. Marcinkowskiego czynna od 8 czerwca do 1 lipca br. otwarta w g. 15-24, a dni meczów w Poznaniu w g. 13-2 powierzchnia: ok. 17 tys. mkw. pomieści ok. 30 tys. Osób Zakłada się, że poznańską Fan Zone odwiedzi codziennie około 18 tys. kibiców, a w całym okresie jej funkcjonowania ponad 500 tys. osób. Przy jej projektowaniu skorzystano z doświadczeń poprzedników - organizatorów UEFA EURO 2008 z Austrii i Szwajcarii. Koszty przygotowania strefy pokrywa m. Poznań – czyli z naszych podatków, są to dziesiątki milionów złotych. I to jest różnica między Strefą Kibica a Miasteczkiem Euro, które powstaje z prywatnych środków. Miasto musiało przystosować Centrum Poznania do wymogów UEFA , remonty musiało wykonać bo takie są wymagania dla organizatora .Nawet przy proteście mieszkańców miasteczko zostałoby utworzone a okoliczne ulice ,przystanki musiałyby być przystosowane do oficjalnych wymogów nawet gdyby nie działała na tym terenie żadna rada Osiedla. A tak na marginesie z informacji prasowych wynika ,że na terenie Grunwaldu powstanie kilka prywatnych miejsc noclegowych / pól namiotowych/dla kibiców, nikt nie protestuje przeciwko ich powstaniu. Kamienice przy okolicznych ulicach są przystosowywane do przyjęcia dużych grup kibiców .Nad tymi miejscami nikt nie będzie miał kontroli ,a nie będą one przyjemne dla mieszkańców.
23-05-2012 08:21:27
morlock
Możemy otworzyć stoisko z Jedynymi Prawdziwymi Pamiątkami z Poznania czyli ciupagami. Rada nie popisała się. Negocjatorem warunków wynajmu/udostępnienia terenu był pewnie przedszkolak z "Leśnych Ludków". Choć chyba nie, dzieciaki są mądrzejsze.
23-05-2012 06:20:50
Negatyw
Zyska największy szalet publiczny w mieście. Jeden wielki smród. Przywrócenie Parku dla spacerów i zabawy dla dzieci - będzie sporo kosztować! A wystarczyło powiedzieć NIE...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: