Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W weekend "za pół ceny" spacerowali po Łazarzu tropem Starego Marycha - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W weekend "za pół ceny" spacerowali po Łazarzu tropem Starego Marycha
30-04-2012 01:31   Janusz Ludwiczak
O tym, że istnienie dzielnicy możemy zawdzięczać Lazaryjczykom, czyli rycerzom zakonu św. Łazarza mogli się dowiedzieć uczestnicy wycieczki "Na tropie Starego Marycha - witamy na Łazarzu", która odbyła się w sobotę w ramach akcji "Poznań za pół ceny".

Prawie 30 osób wzięło udział w wycieczce "Na tropie Starego Marycha - witamy na Łazarzu", która odbyła się w sobotę w ramach akcji "Poznań za pół ceny" przygotowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną i Urząd Miasta Poznania.

Chcemy pokazać wszystkie ciekawe miejsca, które Łazarz może zaoferować. Pokażemy, że może to być miejsce interesujące dla turysty, mimo tego, że rzadko w przewodnikach po mieście o Łazarzu możemy przeczytać. Przewodniki koncentrują się tylko na centrum miasta, na tych najważniejszych i najstarszych obiektach, a na Łazarzu jest kilka miejsc, w które warto zajrzeć i które zaciekawią - powiedział Piotr Ciesielski z nowopowstającej Grupy Przewodników "Po Poznaniu".

W trakcie spaceru po zakamarkach dzielnicy przyłączonej do Poznania 1 kwietnia 1900 roku uczestnicy wycieczki, wśród których byli głównie poznaniacy.

Spacer rozpoczął się przy Dworcu Zachodnim, gdzie przewodnik Piotr Ciesielski z nowopowstałej grupy przewodników "Po Poznaniu" wyjaśnił, że początki Łazarza sięgają już średniowiecza, kiedy to Lazaryjczycy, czyli rycerze zakonu św. Łazarza założyli szpital Św. Łazarza, który do dziś mieści się przy zbiegu ulic Górna Wilda i Niedziałkowskiego. Gdyby nie wybudowanie w XIX wieku linii kolejowej Wildy dziś by nie było.

Zwiedzający dowiedzieli się również, że przy ulicy Lodowej mieszkał znany podróżnik Kazimierz Nowak, który jako pierwszy człowiek na świecie okrążył rowerem, pieszo i łódką samotnie Afrykę.

W trakcie wycieczki można było również zobaczyć kopię watykańskiej Piety, dawny Ogród Botaniczny i tereny Powszechnej Wystawy Krajowej, która miała pięciokrotnie większy obszar niż dzisiejsze Targi.

Uczestnicy wycieczki poznali również miejsca i historie związane z ciekawymi ludźmi i niezwykłymi mieszkańcami Łazarza, a także skąd się wzięła nazwa ulicy Lodowej i Chłodnej oraz dlaczego Matejko i Kossak są patronami arterii w północnej części Łazarza.

Jest to świetna okazja, by poznać trochę lepiej historię Poznania. To część miasta, którą do tej pory nie znaliśmy bliżej. Dla mnie osobiście Łazarz jest to dzielnica wspomnień, gdyż tutaj mieszkała moja babcia naprzeciwko Rynku Łazarskiego - sądzi Iza, która wybrała się na sobotnią wycieczkę

Mieszkam na Łazarzu od pięciu lat, ale słabo znam tą dzielnicę. Jest tu wszędzie blisko, mimo różnych opinii czuje się bezpiecznie na Łazarzu. Łazarz ma bardzo ciekawe kamienice do zaoferowania turystom, ale są trochę zaniedbane, w opłakanym stanie - uważa Karolina Wojciechowska.

Postanowiliśmy wziąć udział w tej wycieczce, bo właśnie mieszkamy na Łazarzu. Turyści mogą na Łazarzu zobaczyć kościoły, piękny Park Wilsona i rewitalizowane kamienice secesyjne - powiedział Janusz Oskar.


R E K L A M A

Komentarze (1)

30-04-2012 10:25:32
Dmowskiego 5/7 E
Świetny pomysł. Nasza dzielnica pomimo, ze ma przypiętą łatkę penerskiej (zresztą słusznie), to ma swój urok i tajemnice. Więcej takich akcji !!! ;-)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: