Ceremonia otwarcia Orlika miała rozpocząć się w samo południe, jednak jej rozpoczęcie przerwali przedstawiciele Federacji Anarchistycznej, którzy przynieśli transparenty "Bieda marsz do kontenerów - *wiemy jak rozwiązywać problemy socjalne i mieszkaniowe" i skandowali "Grobelny do kontenera!".
"Chleba zamiast igrzysk! ORLIK? Stop hipokryzji władzy! Dziś wiemy, że to mieszkańcy miast zapłacą za „igrzyska”, jakimi są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej (Euro 2012). Poznań, jak i inne miasta, które inwestowały w turniej stanęły faktycznie na skraju bankructwa. Zadłużenie w związku z kosztami organizacji Euro 2012 sięga miliardów złotych. Na wydatki związane z Euro lekką ręką przeznaczono ok. 96 mld zł. Za sumę wydaną na poznański stadion, czyli 750 mln złotych, można by w ciągu następnych 10 lat opłacać ponad 6 tys. miejsc w żłobkach publicznych lub wybudować 5 tysięcy nowych mieszkań komunalnych" - czytamy w oświadczeniu Federacji Anarchistycznej rozdanym mediom.
Po kilku minutach demonstracji opuścili teren szkoły, międzyczasie przybyli przedstawiciele policji. Nikt z protestujących nie został zatrzymany.
Następnie rozpoczęły się zaplanowane uroczystości. Zaproszonych gości (wśród których był prezydent Poznania Ryszard Grobelny, miejscy radni (głównie z klubu PRO), przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta (Wydziału Sportu i Wydziału Oświaty) oraz radni Osiedla Św. Łazarz) przywitał gospodarz terenu - Lech Sadowski, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych. Rozdał on okolicznościowe pamiątkowe medale.
Po przemówieniach wstęgę przecięli Ryszard Grobelny - prezydent Poznania i Lech Sadowski - dyrektor szkoły.
Po oficjalnym otwarciu Orlika odbył się pokaz zespołu Metrum oraz rozegrany został pierwszy mecz na murawie. Z gospodarzami (ZSGL) zmierzył się zespół z Gimnazjum nr 60. Pierwsze kopnięcie piłki wykonał sam prezydent Ryszard Grobelny.
Budowa Orlika rozpoczęła się w październiku zeszłego roku. W ramach inwestycji powstały trzy boiska: do piłki nożnej (o wymiarach 30 na 60 metrów), do koszykówki i siatkówki (o wymiarach 19 na 32 m), a także 60-metrowa bieżnia i budynek, w którym znajduje się szatnia.
Orlik kosztował 1 mln 330 tys. zł. Środki te w 1/3 pokryły odpowiednio: Ministerstwo Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Urząd Miasta Poznania. Otwarty w piątek Orlik jest 12 tego typu obiektem w Poznaniu. Za kilka dni trzynasty Orlik otwarty zostanie na os. Wichrowe Wzgórze.
Kończy się już program budowy Orlików. Nie jesteśmy wstanie zdobyć już pieniędzy na realizację kolejnych boisk. Kiedyś otwieranych było pięć Orlików rocznie, a teraz tylko jeden. Jest to jednak część boisk w Poznaniu. Na terenie miasta jest ponad 200 boisk ze sztuczną nawierzchnią, tylko kilka z nich to Orliki - powiedział dla lazarz.pl Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania.
Szkoła ma charakter sportowy, mamy lepsze warunki. Liczymy, że Orlik przyczyni się do sportowych sukcesów uczniów. Mamy nadzieję, że boisko poprawi warunki treningowe, a młodzież będzie chętniej uczęszczała na zajęcia wychowania fizycznego, a mniej korzystała ze zwolnień - uważa Lech Sadowski, dyrektor Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych.
Cieszy nas powstanie Orlika w tym miejscu. Były to kilkuletnie starania. Szukaliśmy najbardziej odpowiedniego miejsca, żeby ten kompleks mógł się znaleźć. Po spotkaniach w szkołach stwierdziliśmy, że najlepszym miejscem odpowiadającym pod względem parametrów będzie Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych.
Chcemy maksymalnie wykorzystać tą powierzchnię pod względem sportowym. Pojawiła się propozycja, aby w tym roku pojawiła się tutaj siłownia na wolnym powietrzu. Jest już jedna dla seniorów w Parku Kasprowicza. Cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Stwierdziliśmy, że trzeba wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom - wyjaśnia Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania (PRO) i Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.
Zawsze nas cieszy, że możemy z naszej strony dać coś dla mieszkańców. Jest to olbrzymi udział Rady Miasta, Urzędu Miasta, swoją cegiełkę dołożyliśmy też z dyrektorem Lechem Sadowskim - dodaje Maciej Maćkowiak, Przewodniczący Komisji Sporty Rady Osiedla Św. Łazarz.
ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)
Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)
WIDEO w lepszej jakości na kanale YouTube
ZOBACZ TAKŻE: W piątek 13-go prezydent Grobelny otworzy Orlik, który powstał przy Arenie
ZOBACZ TAKŻE: Na Orliku przy Arenie jest już trawa
ZOBACZ TAKŻE: Przy Arenie rozpoczęła się budowa Orlika
ZOBACZ TAKŻE: Rozpoczyna się budowa "Orlika", który powstanie przy Arenie
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· "Policja nie cieszy się takim uznaniem jak należy"
(27-11-2024 07:30)
· "Widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 metrów" – IMGW ostrzega przed gęstą mgłą
(27-11-2024 01:32)
· Postępują prace przy budowie nowej pływalni
(26-11-2024 11:43)
· "Złota Wajcha" dla Romana Modrzyńskiego
(26-11-2024 07:30)
· Zwyciężczyni maratonu została zdyskwalifikowana – za doping
(26-11-2024 05:54)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Grób żydowskiego rabina Akivy Egera opodal Parku Wilsona
(04-11-2024 01:10)
Niezapominajka |
gru
19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Omnifagus" - spotkanie autorskie z Rafałem Nawrockim
Wstęp wolny
gru
do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie
17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert zespołu "TON"
gru
11:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
14:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: