Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezydent Poznania otworzył Orlik przy Arenie. Uroczystość zakłócili anarchiści {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydent Poznania otworzył Orlik przy Arenie. Uroczystość zakłócili anarchiści {WIDEO}
13-04-2012 23:37   Janusz Ludwiczak
Po sześciu miesiącach budowy w piątkowe południe prezydent Poznania Ryszard Grobelny otworzył kompleks boisk "Orlik", który powstał na terenie Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy hali Arena. Ceremonię otwarcia zakłócili anarchiści, którzy skandując "Grobelny do kontenera!" wyrazili swój protest wobec obecnej polityki mieszkaniowej i socjalnej prowadzonej przez miasto.

Ceremonia otwarcia Orlika miała rozpocząć się w samo południe, jednak jej rozpoczęcie przerwali przedstawiciele Federacji Anarchistycznej, którzy przynieśli transparenty "Bieda marsz do kontenerów - *wiemy jak rozwiązywać problemy socjalne i mieszkaniowe" i skandowali "Grobelny do kontenera!".

"Chleba zamiast igrzysk! ORLIK? Stop hipokryzji władzy! Dziś wiemy, że to mieszkańcy miast zapłacą za „igrzyska”, jakimi są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej (Euro 2012). Poznań, jak i inne miasta, które inwestowały w turniej stanęły faktycznie na skraju bankructwa. Zadłużenie w związku z kosztami organizacji Euro 2012 sięga miliardów złotych. Na wydatki związane z Euro lekką ręką przeznaczono ok. 96 mld zł. Za sumę wydaną na poznański stadion, czyli 750 mln złotych, można by w ciągu następnych 10 lat opłacać ponad 6 tys. miejsc w żłobkach publicznych lub wybudować 5 tysięcy nowych mieszkań komunalnych" - czytamy w oświadczeniu Federacji Anarchistycznej rozdanym mediom.

Po kilku minutach demonstracji opuścili teren szkoły, międzyczasie przybyli przedstawiciele policji. Nikt z protestujących nie został zatrzymany.

Następnie rozpoczęły się zaplanowane uroczystości. Zaproszonych gości (wśród których był prezydent Poznania Ryszard Grobelny, miejscy radni (głównie z klubu PRO), przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta (Wydziału Sportu i Wydziału Oświaty) oraz radni Osiedla Św. Łazarz) przywitał gospodarz terenu - Lech Sadowski, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych. Rozdał on okolicznościowe pamiątkowe medale.

Po przemówieniach wstęgę przecięli Ryszard Grobelny - prezydent Poznania i Lech Sadowski - dyrektor szkoły.

Po oficjalnym otwarciu Orlika odbył się pokaz zespołu Metrum oraz rozegrany został pierwszy mecz na murawie. Z gospodarzami (ZSGL) zmierzył się zespół z Gimnazjum nr 60. Pierwsze kopnięcie piłki wykonał sam prezydent Ryszard Grobelny.

Budowa Orlika rozpoczęła się w październiku zeszłego roku. W ramach inwestycji powstały trzy boiska: do piłki nożnej (o wymiarach 30 na 60 metrów), do koszykówki i siatkówki (o wymiarach 19 na 32 m), a także 60-metrowa bieżnia i budynek, w którym znajduje się szatnia.

Orlik kosztował 1 mln 330 tys. zł. Środki te w 1/3 pokryły odpowiednio: Ministerstwo Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Urząd Miasta Poznania. Otwarty w piątek Orlik jest 12 tego typu obiektem w Poznaniu. Za kilka dni trzynasty Orlik otwarty zostanie na os. Wichrowe Wzgórze.

Kończy się już program budowy Orlików. Nie jesteśmy wstanie zdobyć już pieniędzy na realizację kolejnych boisk. Kiedyś otwieranych było pięć Orlików rocznie, a teraz tylko jeden. Jest to jednak część boisk w Poznaniu. Na terenie miasta jest ponad 200 boisk ze sztuczną nawierzchnią, tylko kilka z nich to Orliki - powiedział dla lazarz.pl Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania.

Szkoła ma charakter sportowy, mamy lepsze warunki. Liczymy, że Orlik przyczyni się do sportowych sukcesów uczniów. Mamy nadzieję, że boisko poprawi warunki treningowe, a młodzież będzie chętniej uczęszczała na zajęcia wychowania fizycznego, a mniej korzystała ze zwolnień - uważa Lech Sadowski, dyrektor Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych.

Cieszy nas powstanie Orlika w tym miejscu. Były to kilkuletnie starania. Szukaliśmy najbardziej odpowiedniego miejsca, żeby ten kompleks mógł się znaleźć. Po spotkaniach w szkołach stwierdziliśmy, że najlepszym miejscem odpowiadającym pod względem parametrów będzie Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych.
Chcemy maksymalnie wykorzystać tą powierzchnię pod względem sportowym. Pojawiła się propozycja, aby w tym roku pojawiła się tutaj siłownia na wolnym powietrzu. Jest już jedna dla seniorów w Parku Kasprowicza. Cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Stwierdziliśmy, że trzeba wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom
- wyjaśnia Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania (PRO) i Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Zawsze nas cieszy, że możemy z naszej strony dać coś dla mieszkańców. Jest to olbrzymi udział Rady Miasta, Urzędu Miasta, swoją cegiełkę dołożyliśmy też z dyrektorem Lechem Sadowskim - dodaje Maciej Maćkowiak, Przewodniczący Komisji Sporty Rady Osiedla Św. Łazarz.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (3)

17-04-2012 00:27:48
R
Nie tylko osoby mające problemy z alkoholem czy "nieporadni" życiowo, potrzebują możliwości jaką jest mieszkanie socjalne, nie należy generalizować bo to krzywdzące dla jednostek. Anarchiści są hipokrytami, ale akurat w tej sytuacji mają rację, Pan Grobelny z powodzeniem układa sobie wygodne życie m.in z naszych podatków, a pieniądze które powinny być przeznaczone na budowę mieszkać socjalnych pożytkuje się budując kontenery w których próbuje się upchnąć obywateli jak zwierzynę, tyle walczymy o prawa zwierząt, może powalczmy trochę o prawa ludzi? zamiast sprowadzać wszystko do wspólnego mianownika - alkoholików, brudasów i obiboków
14-04-2012 17:41:59
haha
anarchisci obludnicy - ciekawe ilu eksmitowanych pijakow lub po prostu nieporadnych zyciowo mieszkancow przyjeli do swojego squata?
14-04-2012 00:06:18
ooool;)
33 fajna szkoła, dobrze, że mają orlika ;p
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: