Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Księża święcili jaja - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Księża święcili jaja
09-04-2012 00:41   Janusz Ludwiczak
W Wielką Sobotę w kościołach kapłani święcili pokarmy, przeznaczone na wielkanocny stół. Okazuje się, że zwyczaj świecenia pokarmów datuje się na przełom VII i VIII wieku.

W koszykach święconki nie zabrakło jajek, które są symbolem nowego życia, baranka z chorągiewką i napisem Alleluja, symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a także soli, która ma chronić przed zepsuciem.

Okazuje się, że zwyczaj świecenia pokarmów datuje się na przełom VII i VIII wieku. Zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą czasów pogańskich. Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku, z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. W Polsce zwyczaj święcenia wielkanocnych potrwa sięga przełomu XIII i XIV wieku.

Zwyczaj święcenia potraw jest również w Austrii, Słowenii, południowych Niemczech i niektórych krajach prawosławnych.

Natomiast wieczorem w kościołach odprawione zostały liturgie Wigilii Paschalnej, która jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Nabożeństwo to rozpoczyna także święto Zmartwychwstania Pańskiego.

Podczas nabożeństwa wielkosobotniego święcony był ogień i paschał. W dalszej części Wigilii Paschalnej odbyła się Liturgia Słowa (podczas której przeczytane zostają co najmniej trzy fragmenty ze Starego Testamentu, z Prawa i Proroków oraz Księgi Wyjścia, a także Ewangelia według Św. Mateusza), Liturgia Chrzcielna (w jej trakcie odnowione zostają przyrzeczenia sakramentu Chrztu Św.) i Liturgia Eucharystyczna. Na zakończenie uroczystości wierni uczestniczą w Procesji Rezurekcyjnej wokół kościoła.

Rezurekcje z uroczystą procesją odbywają się także w samą niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i jest to pierwsza msza święta w tym dniu. W łazarskich parafiach msze święte sprawowane były jak w każdą niedzielę począwszy od godz. 7.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

do 20-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena. Targi gier i multimediów

19

paź

do 20-10-2019
Palmiarnia Park Wilsona
Wystawa storczyków

20

paź

Poznań * Łazarz
20. Poznań Maraton

25

paź

do 26-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva seniorzy" - targi dla osób 50+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: