Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ksiądz dyrygent Janusz Piotrowski spoczął na Górczynie {WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ksiądz dyrygent Janusz Piotrowski spoczął na Górczynie {WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ}
21-03-2012 15:26   Janusz Ludwiczak
Ks. biskup Grzegorz Balcerek przewodniczył uroczystościom pogrzebowym, które we wtorek odbyły się w kościele Matki Boskiej Bolesnej i na cmentarzu Górczyńskim. 15 marca w wieku 77 lat zmarł ks. kanonik Janusz Piotrowski, emerytowany wikariusz w Parafii Matki Boskiej Bolesnej, dyrygent chóru Dolorosa.

W mszy pogrzebowej uczestniczyło kilkadziesiąt wiernych nie tylko z Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Grzegorz Balcerek. W pierwszych ławkach zasiadło ponad 50 kapłanów, wśród których byli księża z sąsiednich parafii, wikariusze, którzy kilka lat temu pełnili posługę kapłańską w kościele Matki Boskiej Bolesnej czy koledzy ks. Janusza z seminarium.

W Katedrze poznańskiej wobec księdza arcybiskupa Antoniego Baraniaka wypowiedział swoje apsum "Oto jestem. Jestem gotów". W ten sposób spełniło się jego pragnienie, o którym pisał w prośbie o przyjęcie do seminarium: "Mam zamiar poświęcić się Bogu i Ojczyźnie". Swoje przygotowania do kapłaństwa ks. Janusz rozpoczął w 1949 roku wstępując do Niższego Seminarium Duchownego w Olsztynie. Od 12 listopada 1983 roku pełnił posługę kapłańską tutaj, gdzie się wpatrywał w oblicze Matki Boskiej Bolesnej - mówił w trakcie homilii ks. infułat Aleksander Rawecki.

Ks. kanonik Janusz wtopił się w ten pejzaż Łazarza. Była to niezwykle barwna postać. Nazywaliśmy go "ikoną Łazarza". Wszyscy go tutaj znali, ci, którzy przychodzili do kościoła, ale także ci, którzy przez cały rok nie przychodzili do świątyni. Stale przemierzał łazarskie ulice, odwiedzał wszystkie sklepy, zakłady rzemieślnicze. Był na Rynku Łazarskim. Zawsze przemieszczał się z miejsca na miejsce w pośpiechu - powiedział po zakończeniu mszy pogrzebowej ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Półtorej godziny później na cmentarzu Górczyńskim odbył się pogrzeb ks. Janusza Piotrowskiego. W długim orszaku pogrzebowym szli księża, wierni z Parafii Matki Boskiej Bolesnej, społeczność VIII LO, w którym uczył ks. kanonik, a także mieszkańcy Łazarza i nie tylko. Na zakończenie pieśń pogrzebową, już bez księdza dyrygenta zaśpiewał chór Dolorosa.


Ks. kanonik Janusz Piotrowski urodził się w 1935 roku na poznańskich Jeżycach. Po kilku latach rodzice przeprowadzili się na Łazarz, a dokładniej na ulicę Potockiej. Wtedy rozpoczęła się droga kapłańska, gdyż wtedy młody ks. Janusz został ministrantem w Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

1985 roku ks. Janusz Piotrowski utworzył chór parafialny Dolorosa, wcześniej znany jako Adoramus. Zmiana nazwy chóru miała podkreślić przynależność do parafii, której patronem jest Matka Boska Bolesna. Chór Dolorosa liczy ponad 60 członków, wśród których jest m.in. Radna Miasta Poznania Lidia Dudziak. Jednak zamiłowanie do śpiewu ks. Janusza rozpoczęło się znacznie wcześniej. Już w Niższym Seminarium Duchownym kleryk Janusz dostrzegł radość śpiewania. Prawdziwa przygoda ze śpiewem rozpoczęła się podczas zorganizowania dwugłosowego chórku dziewczęcego, który wykonał pieśni ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy podczas mszy świętej. W ciągu roku zespół powiększył się do 100 osób i od tego wszystko się zaczęło. Ks. Janusz ukończył m.in. Wyższą Szkołę Muzyczną.

Ks. kanonik Janusz Piotrowski 5 czerwca 2009 roku, podczas zakończenia obchodów 20. jubileuszowych Dni Łazarza otrzymał tytuł "Człowieka 20-lecia Łazarza" za całokształt zaangażowania w życie społeczności dzielnicy Łazarz. Ten tytuł specjalny został przyznany w roku 20.rocznicy wolnych wyborów i wolnej Polski oraz z okazji właśnie 20. jubileuszowych Dni Łazarza, największego i najstarszego dzielnicowego święta w Poznaniu.

Natomiast 28 czerwca 2009 roku ks. Janusz Piotrowski obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich.

Ks. kanonik Janusz Piotrowski zmarł w czwartek, 15 marca w wieku 77 lat.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (7)

05-04-2012 22:33:06
Irka
Będzie brakowało tego kapłana. Będzie brakowało tego tak życzlwego człowieka. Zawsze można było na Niego liczyć.
21-03-2012 21:43:26
Beata
Kto teraz pokieruje chórem Dolorosa? Może będzie śpiewać lepiej.
21-03-2012 21:07:04
Czartoryska
Czytajac temat , odczytałam KSIĄDZ DYKTATOR- o kurde , źle ze mną xD
21-03-2012 20:36:28
kaśka
@parafianin: jak to nie ma śpiewu chóru na filmie, jest na cmentarzu.
21-03-2012 20:10:31
parafianin
Dlaczego nie ma na wideo śpiewu Chóru Dolorosa na mszy , a jest orkiestra?Przecież ważniejszy jest chór! Orkiestra występuje okazjonalnie a chór cały rok i jest dziełem ks.kan.Piotrowskiego , dziwne.
21-03-2012 16:06:31
Marta
Niech spoczywa w pokoju [*]
21-03-2012 08:42:25
P
Trudno wyrazić słowami jak bardzo będzie nam brakowało ks. Janusza...Chór bez Niego pozostał można powiedzieć jak ta sierotka...bez Ojca:( Chór tęskni za Tobą księże Januszu... najlepiej było to widać wczoraj na mszy pogrzebowej, kiedy chórzyści śpiewali juz nie z Tobą ale dla Ciebie..śpiewali i płakali jednocześnie...za szybko nas zostawieś księże Januszu...nikt z nas się tego nie spodziewał...Byłeś tak charyzmatyczną postacią, że nawet jeśli ktoś nie podzielał Twoich poglądów i tak nie przechodził obok Ciebie obojętnie. Jesteśmy z Tobą w modlitwie...i wierzymy, że teraz dyrygujesz Chórami Anielskimi+
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: