
Czy Centrum, Jeżyce, Wilda i Łazarz to dobre miejsce do mieszkania, pracy, nauki, robienia zakupów, przejazdu komunikacją publiczną czy spędzania wolnego czasu? Jakie są mocne i słabe strony dzielnicy? Co należy zmienić, a co pozostawić bez zmian na terenie dzielnicy? Na te i inne pytania będzie można odpowiedzieć w trakcie konsultacji społecznych, które odbyły się w tym tygodniu.
Londyński, piętrowy autobus, w którym studenci i pracownicy Instytutu Socjologii UAM przeprowadzali wśród mieszkańców anonimowe ankiety w poniedziałek pojawił się na Placu Wolności, we wtorek na Rynku Jeżyckim, w środę na Rynku Łazarskim, a ostatniego dnia konsultacji na Rynku Wildeckim.
Mieszkańców Wildy, którzy pojawili się w czwartek na Rynku Wildeckim spytaliśmy dlaczego postanowili wziąć udział w konsultacjach, co sądzą o swojej dzielnicy, jakie są dobre i złe strony Wildy, a także co sądzą o Łazarzu.
Mieszkam na Wildzie już od pół wieku. Plusem tej dzielnicy jest dobrze rozwinięty handel, chociażby Rynek Wildecki. Jest tutaj dużo punktów usługowych, np. szewców. Wilda ma swój charakter.
Słabą stroną Wildy jest brud, psie kupy, nie przeprowadzono rewitalizacji wszystkich kamienic. Mogłoby poprawić się coś z parkingami, dzielnica nie była przewidziana na taką liczbę samochodów. Na Wildzie brakuje dobrego gospodarza, który ogarnąłby to wszystko. Rada osiedla nie działa za dobrze.
Słaby mam kontakt z Łazarzem. Wydaje mi się, że Łazarz prezentuje się trochę lepiej niż Wilda. Nie wiem czy wynika to z charakteru zabudowy czy z tego, że jest to inna dzielnica. Mam wrażenie, że jest tam ciut lepiej, wygląda tam nowocześniej i schludniej - uważa Rafał Korbal.
Na Wildzie nie ma porządnego chodnika. Ciężko jest tutaj nam kobietom chodzić na butach na obcasie. Dużym problemem są nieczystości po psach. Co miasto robi pieniędzmi z podatków od psa? Nasze władze miasta zapomniały o Wildzie. Mieszkam na Fabrycznej, przeniosłam się z Grunwaldu. Tu są fatalne chodniki.
Poprawiło się trochę pod względem bezpieczeństwa, na komunikację nie ma co narzekać. Na Wildzie brakuje zieleni.
Na Łazarzu bardziej się boje przebywać niż na Wildzie - twierdzi Urszula Barcyńska.
Wzięłam udział w konsultacjach dlatego, że nie zawsze mamy okazję się gdzieś wypowiedzieć. Rzadko przychodzą tutaj radni, by dowiedzieć się co nas boli, co można zmienić. Często dowiadujemy się dopiero z prasy o jakichkolwiek zmianach.
Na Wildzie mieszkam od urodzenia i nie zamieniłabym się na inną dzielnicę, pomimo tego, że chodniki są dziurawe, wyboiste i brudne. Bardzo łatwo mogą złamać tutaj nogę ludzie starsi.
Przyznam się szczerze, że rzadko bywam na Łazarzu. Moim zdaniem Wilda ma swój klimat i dużo się tutaj buduje. Być może ludzie przestaną Wildę postrzegać jako typową dzielnicę robotniczą - sądzi Dorota Głuh.
Taka debata jest ważna. Wilda jest w zasadzie w centrum. Stąd praktycznie wszędzie można dojść, np. do Starego Rynku w 20 minut. Żyje się tutaj jak w małym mieście, bo wszystko jest na miejscu. Mamy swój rynek i mnóstwo małych sklepików.
Słabe strony Wildy to chodniki, brud, kupy. Brakuje miejsca integracji społecznej, np. domu kultury. Jest MDK1 na Drodze Dębińskiej, ale trochę za daleko.
Bardzo lubię Łazarz, bo kiedyś tam mieszkałam, przez niespełna rok. Zarówno Wildzie jak i Łazarzowi potrzeba kopa rewitalizacyjnego - przekonuje Dorota Bonk-Hammermeister.
Postanowiłam wziąć udział w konsultacjach dlatego, że interesuje mnie tutaj co się dzieje na Wildzie. Mieszkam tutaj i chciałabym, żeby coś się zmieniło, by było lepiej niż jest. Miasto nie zajmuje się niestety tą dzielnicą, która jest zaniedbana, brudna, taka szara. Na Wildzie brakuje czystości, estetyki. Szkoda, że zostało zlikwidowane Kino Wilda. Niewiele wiem o Łazarzu, nie bywam tam i nie wiem co się tam dzieje - powiedziała Magdalena Tomczak.
Konsultacje społeczne na Placu Wolności i Rynkach: Jeżyckim, Łazarskim i Wildeckim poprzedziły debatę o rozwoju i odnowie Śródmieścia oraz rewitalizacji Łazarza, a także Centrum, Śródki i Chwaliszewa, Jeżyc i Wildy, która rozpocznie się 21 marca.
To były bardzo pogłębione konsultacje, w trakcie których mieszkańcy udzielali kilku istotnych informacji na temat Śródmieścia, jego plusów i minusów. Informacje te przydadzą się nam podczas debaty o rozwoju i odnowie Śródmieścia, która rozpoczyna się 21 marca. Potrwa ona przez trzy miesiące. Przy tej debacie współpracują również rady osiedli, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe - twierdzi Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.
Chcemy wyniki debaty porównać z danymi urzędowymi, które niekoniecznie są tak samo interpretowane przez mieszkańców. Subiektywne spojrzenie poznaniaków nie są potwierdzane przez dane urzędu. Wyniki konsultacji będą dla nas pomocne również przy pracach nad założeniami zintegrowanego programu odnowy Śródmieścia - dodaje miejski radny Mariusz Wiśniewski.
W konsultacjach społecznych, które odbyły się na Placu Wolności, Rynku Jeżyckim, Łazarskim i Wildeckim wzięło w sumie udział 420 poznaniaków.
Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Londyński autobus zaparkował na Rynku Jeżyckim. Co o Łazarzu sądzą mieszkańcy Jeżyc?
ZOBACZ TAKŻE: W autobusie na Rynku Łazarskim przeprowadzą konsultacje o przyszłości dzielnicy
ZOBACZ TAKŻE: Będzie debata o rewitalizacji, m.in. na Rynku Łazarskim w londyńskim autobusie
Komentarze (0)
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· To już pewne. Stary dworzec zostanie wyburzony!
(20-09-2023 14:36)
· Grunwald: Oszukał na prawie pół miliona złotych
(20-09-2023 14:21)
· Wypadek na Bukowskiej, wypadek na Grunwaldzkiej
(20-09-2023 00:26)
· W Ogrodzie Łazarz odbył się piknik sąsiedzki. Odsłonięto mural Kazimierza Nowaka
(17-09-2023 11:27)
· Grunwald: 42-latek zatrzymany za oszustwo na kryptowaluty
(17-09-2023 01:38)
· Zaginęła Zuzia – szukają jej stęsknieni właściciele
(23-01-2023 07:22)
· Polskie wina i myśliwi na Targach
(18-03-2023 00:16)
· Głogowska: Ciężarówka zderzyła się z tramwajem
(03-03-2023 08:14)
· "Inkubator Kultury" zamienił się w "Przystanek Pireus" i zaprasza na dzień otwarty
(17-03-2023 23:06)
· Spotkania z podróżnikami na Łazarzu - Łukasz Wierzbicki w SP69
(23-03-2023 06:45)
Niezapominajka |
wrz
do 22-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Common Future - Kongres Odbudowy Ukrainy
wrz
do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów
wrz
do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania
16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze dla dzieci i rodziców/dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com - liczba miejsc ograniczona
wrz
do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne
Komentarze |
najnowsze | najwięcej |
· Co za kretyński pomysł. Nie umieją dostosować istniejących torów to wolą ...
(20-09-2023 20:21)
· Koncepcja numer 3549. Zreszta, nawet w artykule jest wspomniany poprzedni ...
(20-09-2023 16:38)
· --- gdzieś jest napisane jak Chrystus przegonił pewne towarzystwo ze ...
(18-09-2023 12:46)
· Jakim prawem kler wtrąca się intymne sfery życia.
(18-09-2023 09:32)
· Maryja płacze nad Wami - chciwcy, bez sumienia i etyki. Nie jest dla Was ...
(18-09-2023 08:35)
· Działkowcy protestują: "Rada osiedla podjęła decyzję bez konsultacji z ... (19)
· Zamurowano okna w kamienicy przy Głogowskiej. Obok powstanie nowy budynek (16)
· Radna Klaudia Stecka: "Kim jest Jacek Hałasik?" (15)
· Prawie milion złotych dla Łazarza – radni rozdysponowali budżet na 2024 rok (14)
· Os. Hetmańskie: Ruszyła budowa 14-kondygnacyjnego bloku, w którym powstanie ... (13)
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: