Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tramwaje już od trzech miesięcy nocują pod chmurką - Hetmańska jak wielka zajezdnia {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tramwaje już od trzech miesięcy nocują pod chmurką - Hetmańska jak wielka zajezdnia {WIDEO}
01-02-2012 00:53   Janusz Ludwiczak
Od prawie trzech miesięcy co noc i w każdy weekend ulica Hetmańska zamienia się w zajezdnię. Z powodu remontu Ronda Jeziorańskiego między godz. 23 a 4 oraz w soboty, niedziele i święta dwadzieścia dwa tramwaje parkują na ulicy Hetmańskiej na odcinku od Głogowskiej do Reymonta. Kolejne 20 bimb każdej nocy parkuje pomiędzy Dmowskiego a Kolejową.

Od 5 listopada 2011 r. kiedy rozpoczął się remont Ronda Jeziorańskiego a tramwaje linii nr 1, 6, 7 i 13 przestały dojeżdżać na Grunwald i Junikowo, tory odstawcze przy ul. Budziszyńskiej przestały już pełnić rolę zajezdni. MPK musiało więc znaleźć nowe miejsce, gdzie ponad 70 bimb mogłyby stacjonować. Padło więc na ulicę Hetmańską.

Każdej nocy między godz. 23 a 4 tramwaje nocują "pod chmurką". Między ulicą Dmowskiego a Kolejową co noc stacjonuje 20 tramwajów typu GT8, tzw. "helmutów". Można tam spotkać zarówno "dziewiątkę", "czwórkę", "jedenastke", "osiemnastkę", a także tramwaje oznaczone numerem linii 25.

Natomiast pomiędzy ulicami Głogowską a Reymonta parkują 22 pociągi, wśród których oznaczone są m.in. numerami linii: 2, 10, 14 czy 16. Najwięcej stacjonuje "piętnastek". Na tym odcinku ulicy Hetmańskiej parkują tylko tramwaje typu 105N, tzw. "stopiątki", które parkują nie tylko pomiędzy godz. 23 a 4, ale również w soboty, niedziele i święta, a pierwsze cztery składy pojawiają się tutaj już po godz. 18 w dni robocze.

A jak technicznie ulica Hetmańska pełni rolę zajezdni? Gdy pierwsze tramwaje typu 105N zakończą pracę, zjeżdżają do bazy MPK przy Głogowskiej. Tam przechodzą przegląd techniczny, po czym opuszczają siedzibę MPK i dojeżdżają do przystanku "Głogowska/Hetmańska" znajdującego się na ulicy Hetmańskiej. Następnie motorniczy udaje się na koniec pojazdu i cofa pojazd po torze południowym (którym normalnie tramwaje poruszają się od Arciszewskiego w kierunku Rataj). Cała operacja parkowania 22 tramwajów trwa niespełna godzinę. Ostatni tramwaj do tymczasowej zajezdni na Hetmańskiej wjeżdża tuż przed północą.

Po godz. 4 tramwaje opuszczają zajezdnię "pod chmurką" na Hetmańskiej. Te, które zaparkowały na torze południowym wyjeżdżają na trasę normalnie. "Cofane" są składy, które wieczorem wjechały na tor północy (docelowo prowadzący w kierunku Ronda Jeziorańskiego).

O godz. 4:08 z zajezdni Hetmańska wyjeżdża pierwsza "stopiątka". Motorniczy udaje się na koniec wagonu i "cofa" tramwaj do przystanku Głogowska/Hetmańska. Operacja ta odbywa się przy udziale dwóch pracowników Nadzoru Ruchu MPK i trzech zwrotnicowych.

Ostatnie tramwaje opuszczają zajezdnię "pod chmurką" na Hetmańskiej tuż po godz. 5.

Jak to dokładnie wygląda, obrazuje nasz film, który został nakręcony w jedneją ze styczniowych nocy, kiedy większość z Państwa zapewne smacznie spała.

Większość pasażerów, którzy wczesnym ranem zmierzają do pracy przyzwyczaiła się do sytuacji, że tramwaje, a zwłaszcza siedzenia są zimne. Na szczęście srogi mróz nie spowodował póki co unieruchomienia tramwajów.

Problem z tramwajami powinien zakończyć się pod koniec kwietnia. Wtedy dobiegnie końca remont Ronda Jeziorańskiego i ulicy Grunwaldzkiej. Bimby wrócą znów na "Budziszynę", a ulicą Hetmańską będą regularnie kursować "jedynka" i "siódemka".

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: