Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł Marian Chudy - twórca Klubu Górskiego "Grań" i prezes poznańskiego PTTK - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmarł Marian Chudy - twórca Klubu Górskiego "Grań" i prezes poznańskiego PTTK
31-01-2012 01:37   Janusz Ludwiczak
W niedzielę w wieku 88 lat zmarł Marian Chudy - prezes poznańskiego oddziału PTTK, założyciel Klubu Górskiego "Grań", działającego przy Klubie Osiedlowym "Krąg".

Marian Chudy urodził się 20 stycznia 1924 roku w Bitkowie na Ukrainie. W 1939 roku wraz z rodzicami przeniósł się do Poznania. Od 1970 r. był prezesem Oddziału Poznańskiego PTTK. W 1969 r. zainicjował utworzenie Klubu Górskiego "Grań", który działa w domu kultury "Krąg".

Był autorem wielu artykułów w "Kronice Wielkopolskiej" oraz redaktorem "Turysty Poznańskiego" wydawanego przez poznańskie PTTK,a także biuletynu "Znad Warty". Brał udział w tworzeniu planów wydawniczych, dokumentowania historii, lecz także tworzył dokumentację poprzez kwerendę wydawnictw mówiących o tradycjach i historii Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego na terenie Wielkopolski. Skatalogował ponad 150 prac magisterskich i rozpraw doktorskich napisanych w latach 1945-85 na AWF w Poznaniu.

Od 1957 roku był przewodnikiem miejskim w Poznaniu. Posiadał również uprawnienia przodownika turystyki górskiej na wszystkie grupy górskie w Polsce i na Słowacji (od 1965 r. ), przodownika turystyki pieszej (1967), strażnika ochrony przyrody.

W latach 1980-1986 pracował również w składzie Komisji Kwalifikacyjnej i Egzaminacyjnej ds. Przewodników przy Wydziale Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Na XIII Krajowym Zjeździe PTTK 26 lutego 1993 r. otrzymał tytuł Honorowego Członka PTTK.

Marianowi Chudemu udało się również zdobyć m.in. szczyt na Toubkalu (4167m).

Sześć lat temu został odznaczony nagrodą roku Klubu Osiedlowego "Krąg" za działalność turystyczną.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 3 lutego o godz. 12:30 na cmentarzu Górczyńskim. Wcześniej o godz. 11:00 w kościele Matki Boskiej Bolesnej odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłego.


Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl

ZOBACZ TAKŻE: Klub Górski "Grań" świętował 40-lecie

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

do 22-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Psy psom" - rzeźba psów dla psów
w godz. 12:00-16:00

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
Park(ing) Day Poznań 2019

22

wrz

12:00
Rynek Łazarski
Sprzątanie Łazarza
zbiórka: Skwer Kazimierza Nowaka (Lejek Łazarski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: