Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł Marian Chudy - twórca Klubu Górskiego "Grań" i prezes poznańskiego PTTK - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmarł Marian Chudy - twórca Klubu Górskiego "Grań" i prezes poznańskiego PTTK
31-01-2012 01:37   Janusz Ludwiczak
W niedzielę w wieku 88 lat zmarł Marian Chudy - prezes poznańskiego oddziału PTTK, założyciel Klubu Górskiego "Grań", działającego przy Klubie Osiedlowym "Krąg".

Marian Chudy urodził się 20 stycznia 1924 roku w Bitkowie na Ukrainie. W 1939 roku wraz z rodzicami przeniósł się do Poznania. Od 1970 r. był prezesem Oddziału Poznańskiego PTTK. W 1969 r. zainicjował utworzenie Klubu Górskiego "Grań", który działa w domu kultury "Krąg".

Był autorem wielu artykułów w "Kronice Wielkopolskiej" oraz redaktorem "Turysty Poznańskiego" wydawanego przez poznańskie PTTK,a także biuletynu "Znad Warty". Brał udział w tworzeniu planów wydawniczych, dokumentowania historii, lecz także tworzył dokumentację poprzez kwerendę wydawnictw mówiących o tradycjach i historii Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego na terenie Wielkopolski. Skatalogował ponad 150 prac magisterskich i rozpraw doktorskich napisanych w latach 1945-85 na AWF w Poznaniu.

Od 1957 roku był przewodnikiem miejskim w Poznaniu. Posiadał również uprawnienia przodownika turystyki górskiej na wszystkie grupy górskie w Polsce i na Słowacji (od 1965 r. ), przodownika turystyki pieszej (1967), strażnika ochrony przyrody.

W latach 1980-1986 pracował również w składzie Komisji Kwalifikacyjnej i Egzaminacyjnej ds. Przewodników przy Wydziale Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Na XIII Krajowym Zjeździe PTTK 26 lutego 1993 r. otrzymał tytuł Honorowego Członka PTTK.

Marianowi Chudemu udało się również zdobyć m.in. szczyt na Toubkalu (4167m).

Sześć lat temu został odznaczony nagrodą roku Klubu Osiedlowego "Krąg" za działalność turystyczną.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 3 lutego o godz. 12:30 na cmentarzu Górczyńskim. Wcześniej o godz. 11:00 w kościele Matki Boskiej Bolesnej odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłego.


Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl

ZOBACZ TAKŻE: Klub Górski "Grań" świętował 40-lecie

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

18

mar

do 20-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

26

mar

do 29-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Motor Show 2020" - targi motoryzacyjne
TTM - targi techniki motoryzacyjnej

04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: