Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Policjanci przestrzegali seniorów przed kradzieżami i oszustami - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Policjanci przestrzegali seniorów przed kradzieżami i oszustami
30-01-2012 15:55   redakcja, asp.szt.Maciej Nowak
Wychodząc naprzeciw zagrożeniu jakim są kradzieże mieszkaniowe i oszustwa na szkodę osób starszych funkcjonariusze Komisariatu Policji Poznań-Grunwald przeprowadzili działania prewencyjne skierowane do potencjalnych ofiar tego typu przestępstw. Podjęto kontrole i obserwacje budynków, gdzie mieszkają osoby starsze i gdzie wcześniej dochodziło do kradzieży i oszustw. Ponadto przeprowadzono akcję informacyjną mającą na celu informowanie seniorów o zagrożeniu i sposobach zabezpieczenia przed przestępcami.

Policjanci z Komisariatu Policji Poznań-Grunwald przeprowadzili działania Bezpieczny Senior. Funkcjonariusze z Referatu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komisariatu i dzielnicowi dodarli do miejsc zamieszkania osób starszych, którym przekazywali ustnie i za pomocą ulotek informacje o zagrożeniach przestępczością dotyczących tej grupy osób.

Osoby starsze często staja się ofiarami przestępców. Nadal duża liczba osób chętnie otwiera drzwi przed nieznajomymi. Wykorzystują to bezwzględnie przestępcy. Dlatego osoby starsze powinny postępować szczególnie ostrożnie w kontaktach z innymi ludźmi.

Przestępcy starają się swoim zachowaniem wzbudzić zaufanie. Czynią to poprzez staranny wygląd zewnętrzny i odpowiedni sposób zachowania i mówienia. Ponadto starają się trafiać w potrzeby osób starszych kusząc promocjami, wygranymi, możliwością otrzymania pieniędzy np. z PCK, MOPR itp. lub cudownymi preparatami leczniczymi. Podają się za pracownika administracji, inkasenta zakładu energetycznego, gazowni, pracownika opieki społecznej. Często też proponują pomoc w niesieniu siatki z zakupami, wiadra z węglem itp.

Na co należy zwrócić uwagę aby nie stać się ofiarą przestępstwa?
Po pierwsze nie wpuszczać osób nieznajomych do mieszkania. Przed otwarciem drzwi sprawdzać przez wizjer, kto dzwoni do mieszkania. Należy zapytać się o cel przybycia, poprosić o podanie nazwiska i mienia oraz nazwy instytucji którą reprezentuje. Powinno poprosić się o okazanie legitymacji służbowej i numer telefonu do tej instytucji. Można przecież sprawdzić telefonicznie, czy osoba taka tam pracuje i czy powinna wykonywać swoje czynności akurat w miejscu naszego zamieszkania. Jeżeli są jakiekolwiek podejrzenia, poprośmy o przyjście z e znanym nam sąsiadem, dozorczynią itp. lub umówmy się w innym dogodnym dla nas terminie, kiedy w mieszkaniu nie będziemy sami.

Możemy również zadzwonić na policję pod numer 997 i poprosić o pomoc. W przypadku najgorszego, gdy jest szansa ucieczki, nie walczmy z napastnikiem. Najważniejsze jest nasze życie i zdrowie. Nie potęgujmy swoim zachowaniem agresji przeciwnika. Starajmy się zapamiętać wygląd sprawcy i sposób zachowania. Jak najszybciej skontaktujmy się z policją i zawiadommy o przestępstwie.

asp. szt. Maciej Nowak
Wydział Prewencji
Komisariat Policji Poznań-Grunwald


Komentarze (1)

02-02-2012 15:05:32
POznaniak Z Poznania
Fajne policjantki takie to bym sam wpuscuił i sie dał oszukac
Aktualności
Niezapominajka
15

wrz

Park Manitiusa
Piknik z Akademią Judo z okazji 10-lecia
W programie: Mistrzostwa Polski w pokazach judo, pokazy kendo, karate i aikido, paintball, dmuchany tor przeszkód, zabawy, konkursy, malowanie twarzy
<

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Odpust parafialny

17

wrz

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Żniwna dziewczyna” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki" z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis". W programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do lata i żniw – z

20

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"O rogalach Świętomarcińskich"- Spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Mozaika

21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: