Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Herb miasta z patronami Poznania zniknie z tramwajów i autobusów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Herb miasta z patronami Poznania zniknie z tramwajów i autobusów
10-01-2012 17:54   Janusz Ludwiczak
Najpóźniej w niedzielę ze wszystkich tramwajów i autobusów zniknie herb Poznania. Biuro Promocji Miasta wspólnie z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Zarządem Transportu Miejskiego nakazało do 15 stycznia usunąć MPK miejskie godło.

To jest decyzja Biura Promocji Miasta oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, która stanowi, że umieszczenie nowego logotypu ZTM jest jednoznaczne z usunięciem z pojazdów MPK herbu miasta. Zostaliśmy zobligowani do wykonania tej decyzji przez Zarząd Transportu Miejskiego, który jest organizatorem komunikacji miejskiej. Tą decyzję wykonujemy. Herb Poznania odkąd pamiętam na tramwajach i autobusach był od zawsze - mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

Pomysł urzędników odpowiedzialnych za promocję miasta nie podoba się poznańskich radnym.

Postępowanie Biura Promocji jest nonsensowne. Jeżeli w trakcie dyskusji budżetowej chcą bronić środków na swoje projekty, to podejmując takie działania sami strzelają do własnej bramki. Po Poznaniu nie jeżdżą inne tramwaje niż MPK. To nie są tramwaje jakiejś tam firmy (akurat MPK jest w 100 % własnością miasta, co też nie jest bez znaczenia). To są tramwaje poznańskie - część 132-letniej tradycji. Niestety, zachowując się w ten sposób Biuro Promocji potwierdza obiegową opinię, że zajmuje się głównie zastępowaniem herbu Poznania i koziołków wszechobecną gwiazdką. A szkoda, bo niektóre inne projekty Biura Promocji bywają nawet interesujące - uważa Łukasz Mikuła, Radny Miasta Poznania.

Złożę w tej sprawie zapytanie na sesji Rady Miasta Poznania do Prezydenta. Dla mnie to co najmniej dziwne, jeśli nie głupie oraz naruszające tradycje miasta - dodaje radny Mariusz Wiśniewski.

Co na to Biuro Promocji Miasta?

Chcemy uporządkować sprawy związane z herbem i nazwą miasta Poznań, czyli ujednolicić zasady udzielania tych znaków i własności dla różnego rodzaju instytucji. W momencie, kiedy dopuszczono do możliwości prowadzenia biznesu w ramach komunikacji miejskiej również prywatnych przewoźników dochodziłoby do takich sytuacji, że MPK miałoby na swoich tramwajach i autobusach herby, natomiast prywatni przewoźnicy, który też istnieliby w systemie Zarządu Transportu Miejskiego tego herbu nie mają. Obecnie uchwała, która to obejmuje mówi, że nie można używać herbu do celów komercyjnych - tłumaczy Borys Fromberg, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta.

Sam pamiętam, gdzie pojawiały się ulotki, które zawierały herb Poznania. Tak zrobiła jedna z firm, która kolportowała ulotki okien. Wiele osób było wprowadzanych w błąd, bo myślało, że to jest miejska firma, która wymienia okna - dodaje Borys Fromberg z Biura Promocji Miasta.

A co z taksówkami, które należą do prywatnego sektora indywidualnej komunikacji zbiorowej? Czy taksówkarze również będą musieli usunąć herb miasta ze swoich pojazdów?

W przypadku taksówek, jest tak, że taksówki mają uchwałą przyjęte oznakowania, których używają. Jak się przyjrzeć nie wszystkie taksówki mają herb. Dążymy do tego, by doprowadzić do sytuacji, gdy będzie wiadomo kiedy można używać herbu i czy dana firma może użyć nazwy Poznań - wyjaśnia Borys Fromberg, Biura Promocji Miasta.

W innych polskich miastach nie ma mowy o usuwaniu herbu. Godło znajdziemy na tramwajach i autobusach m.in. w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu czy Bydgoszczy.

W Krakowie wszystkie autobusy i tramwaje miejskiego przewoźnika, czyli MPK Kraków S.A. są oznakowane herbem Miasta Krakowa. Natomiast prywatny przewoźnik na swoich pojazdach nie umieszcza na zewnątrz herbu Krakowa, lecz wewnątrz pojazdu na tablicy informacyjnej dla pasażerów takie informacje również opatrzone są herbem miasta. Wynika to z faktu, iż Mobilis sp. z o.o. świadczy usługi przewozowe na terenie miasta Krakowa i gmin ościennych. Pomimo braku uregulowań w zapisach umowy z miastem, dążymy do ujednolicenia informacji pasażerskiej, tak aby każdy podróżujący pasażer naszymi autobusami nie miał wątpliwości, że podróżuje komunikacja miejską - powiedział Ireneusz Hyra, rzecznik prasowy, Mobilis sp. z o.o., Komunikacja Miejska w Krakowie.

Dodatkowo na jednym tramwaju, który został sprowadzony z Wiednia zachowane zostało oryginalne malowanie i herb Wiednia, umieszczony został również herb Krakowa. Podobnie jest z tramwajami sprowadzonymi z Norymbergii. Będą to wozy przeznaczone jako zabytkowe po zakończeniu eksploatacji liniowej - dodaje Ireneusz Hyra, rzecznik prasowy krakowskiego Mobilisa.

Herb miasta na poznańskich tramwajach i autobusach pojawił się w 1957 roku. Herb ze św. Piotrem i Pawłem można spotkać jeszcze (póki co) na taksówkach, niektórych latarniach i hydrantach czy w Urzędzie Miasta. Pytanie czy i kiedy zostanie zastąpiony logiem POZnan* - know how.


Komentarze (19)

11-01-2012 01:10:49
w
oj chciałbym, żeby mpk było firmą prywatną;) a od herbu wara! zwolnić tych urzędasów, nikczemnych darmozjadów!
11-01-2012 00:30:07
Albert
Mieliśmy już kiedyś gwiazdkę... na Pomniku Bohaterów na Cytadeli. Może ją przywrócić? Będzie doskonale promować miasto...
10-01-2012 23:34:56
poznaniak od lat
Pozostało jeszcze zmienić logo MPK - napis stylistycznie podobny do ZTM i zamiast żmijki upiorna gwiazdka. Będzie komplet.
10-01-2012 22:45:03
JP
Kolejny kuriozalny pomysł - czy ci ludzie naprawdę muszą piastować swoje stanowiska?! Aż strach się bać co jeszcze im do tych głów przyjdzie! Zdecydowanie protestuję - mieszkam w Poznaniu, identyfikuję się z nim i nie podoba mi się : ani pomysł, ani brak konsultacji społecznych, ani termin wykonania. I to za moje pieniądze. Wbrew mojej woli.
10-01-2012 22:12:45
Marcin
Prezydent Wojciech Szczęsny Kaczmarek w grobie się przewraca.
10-01-2012 21:39:23
Terror Machine
A co z ludźmi, którzy mają dziarę z herbem Poznania??? Panom z BPM proponuje udać się np. na spotkanie z "kibicami", którzy jeżdżą na ustawki. Wielu z nich ma takie tatuaże. Juz widzę jak chłopaki udają się na zabieg laserowego usunięcia herbu ;-) ;-) ;-)
10-01-2012 21:27:22
lech*
No właśnie Wiara Lecha też wykorzystuje herb miasta, p. Fromberg i p. Goździor to nie może tak być? Czy Lech i Wiara Lecha mają zgodę na wykorzystywanie herbu od miasta????
10-01-2012 20:56:54
Biuro Promocji DARMOzjado*w
Na kilku flagach kiboli Kolejorza tez jest herb Poznania. Panie Fromberg/Bamberg proponuje udać się na spotkanie Wiary Lecha i poinformować ich zeby usunęli herb z flag...
10-01-2012 20:36:36
pyra
A czy Biuro Promocji skontroluje też herb, który jest w Katedrze i na suficie Fary? Archidiecezja to też przedsiębiorstwo, firma. Czy kuria ma zgode od miasta na wykorzystywanie herbu? Czy miasto będzie żądać od kurii, by herb w Katedrze i Farze został zastąpiony gwiazdką?
10-01-2012 20:17:14
Łazarz
Panie Fromberg czy zdaje Pan sobie sprawę, ze niedawno była rocznica Powstania Wielkopolskiego oraz Święto Niepodległości??? Ludzie nie po to walczyli i gineli zeby teraz jakaś banda karierowiczów dysponowała sobie dobrem ogólnym Poznaniaków!!! Czyli pańskim zdaniem na tramwajach i autobusach ma pojawić się logo antify lub tęcza a może od razu logo UE??? WSTYD i HAŃBA!!!
10-01-2012 20:10:20
Beata
Nie wyobrażam sobie tramwajów i autobusów bez herbu. Transport zbiorowy to symbol miasta!!! Symbolem miasta jest właśnie herb. Przepraszam, od kiedy to MPK jest firmą? Zdaje się ma w swojej nazwie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, powtarzam MIEJSKIE!!!
10-01-2012 19:35:53
Dmowskiego 5/7
Czy biuro promocji miasta współpracuje z tymi samymi "fachowcami" od PR z PZPNu??? To są jakieś kiepskie kpiny!!! Moze przy okazji zmieńmy nazwę na POSEN albo KRAJ WARTY!!!. Mieszkamy w POZNANIU i na transporcie miejskim ma być nasz HERB!!! Kilkadziesiąt lat temu ludzie walczyli i umierali za ten SYMBOL!!!!Borys Fromberg!!! Bardzo POLSKIE nazwisko!!! Moze pan Borys zmieni swoje imie i nazwisko a wtedy będziemy mogli porozmawiac o usunięciu herbu!!!
10-01-2012 19:25:34
poznanianka
Usunąć herb z samochodów straży miejskiej. Logo POZnan* na mundurach strażników!!
10-01-2012 19:09:10
sprywatyzować ztm!
Ruszyła akcja na fb - NIE dla usunięcia herbu Poznania z pojazdów MPK http://www.facebook.com/pages/NIE-dla-usuni%C4%99cia-herbu-Poznania-z-pojazd%C3%B3w-MPK/172073429559566
10-01-2012 18:58:44
vera
Taksówki mogą mieć herb, a MPK nie??? Absurd. P. Fromberg gwiazdka już była, teraz mamy już połowę stycznia. Niech wszystko zastąpią niebieską gwiazdką: koziołki, ratusz. Ciekawe, czemu do tej pory logo z niebieską gwiazdką nie ma samo mpk, a także aquanet czy mtp????
10-01-2012 18:48:22
morlock
@POZnan*hau hau.Ten sam temat był poruszany na e-ubolpl i tylko oszołomi byli wyświetlani. Cenzura netu zaczyna mieć w POznaniu większe znaczenie niż mieszkańcy. Jak pójdzie tak dalej to spadam z "miasta" zostawiając to-to - obecnym Odpadom ubiorów baaardzo zużytych (nie naruszając regulaminu forum).Pozdrawiam i do zobaczenia w .....!
10-01-2012 18:46:37
poznaniak
Znowu jakieś urzędasy wymyślają fanaberie , siedzą i pi-dzą w stołki,nudzą się i mamy efekty-aby się wykazać że "myślą i wymyślają"ale głupoty.Herb musi zostać i wara od niego.Za co oni biorą nasze pieniądze?Widzę Panie Grobelny,że czas przewietrzyć Pański Urząd z Panem na czele.
10-01-2012 18:39:35
kaśka
Przykre, że łamie się wieloletnią tradycję. Oj następca Grobelnego będzie miał co robić, o ile będzie taki wybrany, bo jak tak dalej pójdzie Rychu będzie rządził i 5 kadencję. Palikot ma racje. Prezydent miasta powinien również być na 2 kadencje. Od dziecka pamiętam, herb miasta był zawsze na tramwajach i autobusach. Nie wiedziałam, że MPK to już firma. Cóż czy Poznań to też już firma? Z prowadzonej polityki miasta wynika, że tak.
10-01-2012 18:24:23
POZnan* hau hau
Czy oni naprawdę poszaleli? Dopiero co broniliśmy orzełków na koszulkach polskiej reprezentacji. A teraz co miasto hau hau zabiera nam herb z tramwajów i autobusów. Na zdjęciach widać - herb jest na tramwajach w Gdańsku, Wrocławiu i zdaje sie Krakowie. Tam herb nie przeszkadza? Panie Grobelny rządzi pan tym miastem od 1998 roku, wystarczy. Czekamy na referendum w sprawie odwołania Ryszarda Grobelnego IV króla POZnan*. SLD do dzieła!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

cze

17:00
Park Wilsona
Przeszłość,Teraźniejszość,Przyszłość-Czerwiec 56 - inscenizacja
w godz. 14:00-17:00

03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: