Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiceprezydent Mirosław Kruszyński odsłonił tablicę pamiątkową na 100-lecie Palmiarni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wiceprezydent Mirosław Kruszyński odsłonił tablicę pamiątkową na 100-lecie Palmiarni
31-12-2011 01:13   Janusz Ludwiczak
Dobiegły końca obchody 100-lecia Palmiarni. Z tej okazji w piątek, na głazie w głównym pawilonie wiceprezydent Mirosław Kruszyński odsłonił tablicę pamiątkową.

W przedostatni dzień 2011 roku tuż po godz. 11 wiceprezydent Poznania, Mirosław Kruszyński odsłonił na głazie znajdującym się w pawilonie nr 1 poznańskiej Palmiarni tablicę pamiątkową, która będzie upamiętniać 100-lecie tego obiektu.

Obchody 100-lecia Palmiarni rozpoczęły się na początku maja. W sobotę, 7 maja odbył się kiermasz roślin, sprzętu ogrodniczego i specjalnej literatury w ramach XVIII edycji konkursu "Zielony Poznań" oraz festyn rodzinny, w trakcie którego odbędą się zabawy i animacje dla dzieci oraz występy zespołów artystycznych. W Muszli Koncertowej wystąpił zespół Strefa Zero. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni, który zakończył się pożarem.

W pierwszą sobotę czerwca odbyła się natomiast impreza rekreacyjna "Palmiarnia na sportowo", podczas której można było nie tylko pograć w badminton, tenis, pingponga, koszykówkę, wziąć udział w zajęciach spinningowych, ale także nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło też koncertów i pokazów mody w wykonaniu m.in. uczennic Zespołu Szkół Odzieżowych. Tydzień później przed Palmiarnią przeprowadzona została akcja "Krewni Euro".

Natomiast w październiku uczestnicy 12. Poznań Maraton za ukończenie biegu otrzymali okolicznościowy medal, na którym widniała łazarska szklarnia z napisem "100-lecie poznańskiej Palmiarni 1911-2011".

W przyszłym roku w Palmiarni nowych inwestycji na pewno nie będzie. Na pewno nie nastąpi rozbudowa obiektu, ponieważ nie ma już wolnego miejsca. Jesteśmy wpisani w okoliczne zabudowania i w sam park. Zwiększanie kubatury to nowe koszty. Utrzymanie obiektu nie jest tanie, chociażby za przyczyną energii, jaką trzeba spożytkować, żeby taki obiekt ogrzać i oświetlić. W następnych latach na pewno nastąpią jakieś nowinki, które uatrakcyjnią obiekt - powiedział Marek Krzyżaniak, zastępca dyrektora Palmiarni.

Na powierzchni 4600 m kw. w 12 pawilonach prezentowanych jest ponad tysiąc gatunków roślin, a w akwariach 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia Poznańska jest największą w kraju i jedną z największych w Europie. Rocznie odwiedza ją ok. 170 tysięcy gości.

1 października 2012 roku minie równo 20 lat od dnia, kiedy otwarto trzecią, która istnieje do dziś. Poznań przez czternaście lat nie miał tego typu obiektu, gdyż rdzewiejąca i gnijąca wskutek upływu czasu konstrukcja została zamknięta dla zwiedzających 11 kwietnia 1978 r. Pięć lat później wmurowano kamień węgielny pod nową palmiarnię. W celu ochrony istniejących zbiorów przebudowę wykonywano metodą obudowy, czyli wokół istniejących pawilonów wznoszono nowe, o konstrukcji aluminiowej, a gdy wyposażono je już we wszystkie niezbędne urządzenia stary pawilon rozbierano, chroniąc tym samym rośliny przed działaniem niekorzystnych czynników z zewnątrz. Palmiarnia Poznańska ponownie otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających dokładnie 1 października 1992 roku.


Komentarze (4)

19-04-2012 13:57:32
?
Grzegorz, to Ty?
01-01-2012 11:39:34
grzegorz
Ciekawe kiedy Dyrektor Wągrowski przejdzie na zasłużoną emeryturę ?. Przeszło 2 lata temu miał odejść. Na początku tego roku był na 6 miesięcznym chorobowym, a na jesień br. miał odejść ze swego stanowiska. Ciekawe czemu nadal tam jest ?. Naprawdę, jest aż tak dobry, czy tak bardzo uczepił się swojego stanowiska ?.
31-12-2011 20:32:28
Mieszkaniec
Tak to ten koleś, który bawi sie w odsłąnianie tablic i inne pierdoły, a mówi o brakach funduszy na konieczne remonty np na ostatnim spotkaniu w sprawie remontu ulicy Kolejowej to było jedyne co można było od niego usłyszeć
31-12-2011 11:29:40
ciekawski
To ten koleś co dostał od innego ponad 14000 PLN nagrody w momencie zamykania szkół i ograniczania komunikacji?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: