Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Która kamienica jest najpiękniejsza? Zdecydują w plebiscycie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Która kamienica jest najpiękniejsza? Zdecydują w plebiscycie
29-09-2011 14:42   Janusz Ludwiczak
Pod patronatem Miejskiego Konserwatora Zabytków odbywa się konkurs "Dobry Remont" na najlepszą renowację elewacji kamienicy oraz najlepiej przeprowadzoną termomodernizację budynku w Poznaniu, który organizuje Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania".

Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania" już po raz drugi organizuje konkurs "Dobry Remont" na najlepszą renowację elewacji kamienicy w Poznaniu. Dodatkowo w tym roku ma zostać wybrana najlepiej przeprowadzona termomodernizacja budynku.

Jest nam bardzo przykro, że do konkursu na renowację nie stanie już nigdy wyburzona "kamienica-żelazko" na rogu Ogrodowej i Krysiewicza... Tegoroczną edycję dedykujemy owemu obiektowi, który zniknął z miejskiej przestrzeni na skutek rażących zaniedbań i kompletnej bezmyślności. Mamy nadzieję, że los tej kamienicy będzie przestrogą - mówi Adam Adamczyk, przewodniczący komisji konkursowej.

Poznań posiada bardzo bogatą substancję zabytkową, którą warto zachować dla przyszłych pokoleń w oryginalnej formie. Zadaniem konkursu jest promocja idei kompleksowego podejścia do dbania o zabytki, uwzględniającego w najwyższy sposób wymogi ochrony konserwatorskiej i zastosowanie wysokiej jakości materiałów - twierdzi Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania".

Chcemy, by kamienice zachowały wartości historyczne i artystyczne. Ważne, by przy okazji remontów zachowane zostały wszystkie detale, zdobiące budynek - dodaje Paweł Sowa.

Do konkursu zostało zgłoszonych w sumie 125 obiektów, z czego 47 obiektów znalazło się w kategorii: renowacje kamienic, a 52 obiekty zakwalifikowano do termomodernizacji. W plebiscycie nie zabrakło wielu łazarskich kamienic i budynków:

W kategorii renowacje kaminic:
Grottgera 3
Jarochowskiego 18 - klinika Św. Rodziny
Matejki 57 - siedziba ZKZL
Sczanieckiej 10
Siemiradzkiego 2 / Chełmońskiego 7
Wyspiańskiego 12 / Chełmońskiego 23 - Villa Historica
Wyspiańskiego 16 / Kossaka 1
Bukowska 16 / Grunwaldzka - sala gimnastyczna I LO
Chełmońskiego 5
Limanowskiego 25
Lodowa 8
Orzeszkowej 4

W kategorii termomodernizacje:
Łukaszewicza 44
Niegolewskich 15 / Kasprzaka
Kasprzaka 1-7
Sczanieckiej 11
Wyspiańskiego 15A/17
Chociszewskiego 39
Hetmańska 1 / Reymonta
Hetmańska 36/38 / Nehringa
Jarochowskiego 14
Lodowa 8 / Chłodna 7/9
Lodowa 36
Mottego 3
Potworowskiego 3
Rynek Łazarski 17/18 / Lodowa 2
kamienice administrowane przez Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald: Dmowskiego 2/6 , Dmowskiego 38-38A-40, Lodowa 19 / Stablewskiego, Stablewskiego 10-16

W kategorii Gmachy Publiczne:
Łukaszewicza 9/13 - Szkoła Podstawowa nr 9
Szylinga 2 - Komenda Miejska Policji

W kategorii remonty częściowe:
Mottego 1 / Kolejowa 44
Niegolewskich 1 / Rynek Łazarski 3
Łukaszeiwcza 19 / Mottego 6

W kategorii przebudowy:
Reymonta 19 / Wyspiańskiego - hotel Platinum Palace Residence

W plebiscycie głosować może każdy, do niedzieli 2 października włącznie na stronie internetowej Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania":

  • Która renowacja elewacji kamienicy jest najlepsza? - głosuj
  • Która Termomodernizacja jest najlepsza? - głosuj

Zwycięskie kamienice otrzymają specjalne, grawerowane tabliczki do wywieszenia przy wejściu do budynków. Dodatkowe nagrody przewidział też Miejski Konserwator Zabytków.


Fot: Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania"

Komentarze (9)

30-09-2011 00:31:56
w
Wygląda jak landrynka:/ To kwestia gustu (i trzeba o tych gustach dyskutować!). Pomijając gusta i kolory - te detale zupełnie nie pasują do otoczenia, nie pasują też do pierwotnej architektury kamieniczki - szczególnie zwieńczenie okna łukiem, ale też te 'cuda' w styropianie. Przez nadbudowę piętra budynek jest też trochę przeskalowany wobec sąsiada, co też moim zdaniem wygląda niekorzystnie.
30-09-2011 00:20:27
Zygmunt
Chłop swoje, baba swoje... Widzę, że HERR REDACTORRE nie rozumie, o czym się tutaj rozprawia... Szkoda, że podsuwane jak kawa na ławę odpowiedzi w sondach ograniczają się do niewysokich lotów wyobraźni autora... Cóż, wszyscy wszak wiemy, że albo Słowacki wielkim poetą był, albo po prostu wzbudza w nas miłość i zachwyt. Wybierzta co chceta!!!
29-09-2011 23:22:45
kaśka
Bardzo ładnie wygląda ta czerwona kamienica na Potworowskiego. Co ty chcesz?
29-09-2011 22:43:48
REDAKCJA
@w: Zdjęcia działają poprawnie. Polecam pobrać aktualizacje programu i uruchomić java script.
29-09-2011 22:36:42
REDAKCJA
@morlock: Sondy od samego początku były na tym portalu, w ten sposób swoje zdanie na poszczególne tematy wyrażają mieszkańcy.
29-09-2011 22:09:03
w
Na Potwrowskiego dali okropne kolory i fatalny detal, który popsuł architekturę budynku! Komenda daje radę (i jest zagospodarowana :P). Większość modernizacji jest porzundna. Niestety część zdjęć nie działa. Btw. morlock dobrze prawi
29-09-2011 16:33:58
morlock
A korzystając z pokrewnego tematu proszę Autora portalu o zaprzestanie brzydkiej mody wstawiania w portal sondaży.One namolnie sugerują odpowiedzi ograniczone do fantazji autora sondy.A FEEE!! Vide sondaż odnośnie skwerku przy Wyspiańskiego (ławek,fontann itp.wynalazków). Dziś na ławce w wiacie busa 64 w najlepsze spał przedstawiciel inteligencji sprzątającej przy aprobacie osób czekających na autobus.(Ławki na skwerze były zajęte przez przedstawicieli tego samego zawodu).W tym przypadku sugerowałbym przedłużenie istniejących siedzisk na skwerze lub likwidację wiaty 64 :-) Tego sonda NIE przewidziała sugerując m.in. likwidację ławek. Piszę bzdury? Noo Pewnie że tak! Ale „burza mózgów” wśród mieszkańców pewnie przyniosłaby lepsze pomysły niż „sonda”.Pozdrawiam!
29-09-2011 15:34:19
morlock
Aha! Ile z wymienionych w w/artykule kamienic jest w 100% zagospodarowanych???? Przepraszam, może nie w stu procentach ale tak by podatnicy nie dokładali do czekających na księcia z bajki lub inny bank pustostanów?
29-09-2011 15:26:54
morlock
Głosuję na kamienicę przy Niegolewskich 20 - prawda, teraz niezbyt piękna (bez okien) ale jeszcze "nie uległa samozapłonowi"(do czasu?).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

16

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Portugalia" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: