Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sczanieckiej pojedzie znów tramwaj? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sczanieckiej pojedzie znów tramwaj?
25-09-2011 01:46   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy kamienicy przy ul. Sczanieckiej znaleźli na swoich wycieraczkach pismo od Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Łazarza, które informuje o uruchomieniu linii tramwajowej na ulicy Sczanieckiej.

"Szanowni Państwo!
Urząd w najnowszym Planie Zagospodarowania Przestrzennego zamieścił wznowienie połączenia tramwajowego biegnącego od ulicy Głogowskiej do ulicy Reymonta. Trasa tramwaju będzie biegła wzdłuż ulicy Sczanieckiej, a następnie będzie przecinała park przy Arenie. Prace budowlane na ulicy Sczanieckiej mają potrwać ok. 2,5 roku. W tym czasie ulica zostanie całkowicie zamknięta zarówno dla ruchu samochodowego jak i pieszego.
My, Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Łazarza nie zgadzamy się z powyższymi planami sądząc, że zagrozi to bezpieczeństwu bawiących się w Parku oraz spowoduje bardzo duże utrudnienia dla mieszkańców ulicy Sczanickiej"
- pismo o takiej treści znaleźli w piątek mieszkańcy kamienicy przy ul. Sczanieckiej.

O sprawie poinformował nas nasz internauta.
Takie pismo znaleźliśmy na wycieraczkach w naszej kamienicy. Słyszeliście o takim stowarzyszeniu? Prawda to z tą bimba? Kontaktowałem się z radnym Prymasem i pierwsze słyszy i o stowarzyszeniu i budowie linii tramwajowej. Według niego to nie realne by przez park zezwolenia dostali, i jaki to ma sens jak jeśli linia biegnąca od Głogowska/Hetmańska do Ronda Przybysza. Tylko jaki cel by ktoś miał by takie cos podrzucać? - napisał na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl) p. Mateusz.

Okazuje się, że miasto nie miało i nie ma żadnych planów odtworzenia linii tramwajowej w ulicy Sczanieckiej. Inwestycji ten nie ma nawet wpisanej do Studium Zagospodarowania Przestrzennego. Sprawdziliśmy też, że nie Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Łazarza po prostu nie istnieje.

W sobotę nasz Czytelnik skontaktował się z nami i poinformował, że to jeden z sąsiadów postanowił zrobić żart mieszkańcom.
Kurcze, ale plama!!!! Sąsiad zrobił se jaja i żart. To on zrobił ta ulotkę i zostawił na wycieraczkach wszystkich. Właśnie u mnie był wyjaśnić sprawę. Przepraszam bardzo za zawracanie głowy - pisze na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl) p. Mateusz.

Linia tramwajowa na ulicy Sczanieckiej powstała na Powszechną Wystawę Krajową, w 1928 roku. Tory zostały poprowadzone aż do ulicy Jarochowskiego, gdzie powstała pętla pod samą bramą terenu PeWuKi. Stąd do Wielkiej można było dojechać "piątką", a już rok później "dziesiątką" na Rynek Wildecki.

W pierwszej połowie lat 30. ubiegłego wieku w związku z kryzysem gospodarczym, z ruchu wyłączone zostało torowisko tramwajowe powstałe na potrzeby PeWuKi. W latach 1935-1944 rozebrane zostaje torowisko na ulicy Jarochowskiego, wraz z pętlą. Pozostawiony zostaje tylko "trójkąt" do zawracania na ulicy Sczanieckiej i Bogusławskiego wraz z torowiskiem prowadzącym do ulicy Głogowskiej (ówczesnej Łazarskiej). Ze Sczanieckiej aż do pierwszej połowy lat 70. XX wieku można było dojechać tramwajem linii nr 14 na Starołękę oraz "jedenastką" na Winiary, a później również na Golęcin. Ostatecznie tramwaje na Sczanieckiej zostały wycofane w 1973 roku.

Dziś na Sczanieckiej zachował się fragment zabytkowego torowiska wraz z "trójkątem" na ul. Bogusławskiego. W latach 90. zdemontowano fragment torów na skrzyżowaniu Sczanieckiej i Kasprzaka. W 2008 roku w związku z przebudową skrzyżowania ulic Głogowskiej i Sczanieckiej oraz przesunięciem przystanku "Rynek Łazarski" usunięty został kolejny fragment torowiska.

A czy Państwo pamiętają, jak ulicą Sczanieckiej jechał tramwaj? Może ktoś z naszych Czytelników miał okazję wsiadać do bimby na Sczanieckiej, Jarochowskiego lub Bogusławskiego. Zachęcamy do podzielenia się swoimi wspomnieniami w komentarzach lub e-mailowo: redakcja@lazarz.pl. Jeszcze bardziej nas ucieszy i zaskoczy fakt posiadania przez Państwa zdjęcia tramwaju na Sczanieckiej.


Fot: Jan Kurek (1-5), internauta Mateusz (6), Janusz Ludwiczak (0, 7-21)

ZOBACZ TAKŻE: 130-lecie MPK: historia łazarskiej komunikacji - tramwaj na Głogowskiej pojawił się 124 lata temu

ZOBACZ TAKŻE: Zniknęły tory

ZOBACZ TAKŻE: Rzecznik MPK i radni wybrali się z nami tramwajem z Łazarza do Centrum

Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (4)

26-09-2011 10:27:34
ultras
Żartowniś z tego mieszkańca Łazarza ciekawe jak sąsiedzi zrewanżują się za ten dowcip.
25-09-2011 22:48:24
ax
Tak to już jest w dziennikarstwie, że zanim się coś opublikuje to trzeba sprawdzić źródło. Mam nadzieję, że tym żartem nie sprawiłem nikomu problemów. Pozdrawiam kamienicę 11A
25-09-2011 21:56:19
mieszanka sąsiedniej kamienicy
no to jutro czeka mnie mycie okien od dymu
25-09-2011 20:26:10
kokos
Jakie piękne akcje
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: