Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Protestanci obchodzili pamiątkę poświęcenia kościoła - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Protestanci obchodzili pamiątkę poświęcenia kościoła
19-09-2011 04:14   Janusz Ludwiczak
Siódmą rocznicę poświęcenia nowego kościoła obchodzili w niedzielę protestanci. Wierni z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej złożyli też życzenia ks. Tadeuszowi Raszykowi z okazji 30-lecia pełnienia posługi proboszcza.

Dokładnie siedem lat temu, jesienią 2004 roku zakończyła się budowa Kościoła Łaski Bożej, który powstał przy ulicy Obozowej 5, w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i obok Parku Manitiusa. Tym samym luterianie przenieśli się do nowej świątyni. Wcześniej przez 57 lat (od 1946 do 2003 roku) spotykali się na nabożeństwach w małej kaplicy, mieszczącej się przy ul. Grunwaldzkiej na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego.

W 2002 roku rozpoczęła się budowa nowej świątyni oraz kompleksu, składającego się z budynku świątyni i ośrodka parafialnego. Już rok później w kościele rozpoczęto odprawiać pierwsze nabożeństwa. Wszystkie prace budowlane zakończono właśnie siedem lat temu.

Pamiątkę poświęcenia kościoła, w jego 7. rocznicę powstania obchodzili w niedzielę wierni Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

W trakcie niedzielnego nabożeństwa Słowa Bożego kazanie wygłosił ks. Roman Dorda, który przybył na uroczystość wraz z... żoną. Podczas liturgii odbył się również chrzest. Parafianie złożyli też życzenia ks. Tadeuszowi Raszykowi z okazji 30-lecia pełnienia posługi proboszcza. Na zakończenie wszyscy parafianie porozmawiali wspólnie przy kawie i słodkim.

Rozmowa z ks. Wojciechem Płoszkiem, wikariuszem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl: Ile wiernych liczy Parafia Ewangelicko-Ausburska w Poznaniu?

ks. Wojciech Płoszek: Około 300.

Przypada 7. rocznica poświęcenia kościoła. Jak to się stało, że powstała nowa świątynia, bo do tej pory protestanci spotykali się opodal, w kaplicy na terenie dawnego cmentarzu.
Początki parafii ewangelickiej sięgają czasów reformacji. Wielkopolska to obszar, gdzie reformacja przyszła pierwsza na te tereny. Pierwsza polska parafia ewangelicka powstała w Poznaniu już w 1563 roku. Pierwszy kościół został wybudowany na obecnym Wzgórzu Św. Wojciecha. Został zniszczony przez katolików razem ze znajdującą się tam szkołą. Później były trudne czasy, bo ewangelicy musieli udawać się poza Poznań, by móc uczestniczyć w nabożeństwach. Ewangelicy wrócili na ziemie poznańskie dopiero w czasach zaborów. Byli tutaj w międzyczasie jeszcze ewangelicy niemieccy. W Poznaniu było osiem kościołów ewangelickich oraz dodatkowo jeszcze kościół staroluterański. Było tak do czasów międzywojennych, kiedy reaktywowana na nowo została polska parafia ewangelicka. Powstała ona w 1920 roku. Po II wojnie światowej zabrano nam znowu wszystkie kościoły ewangelickie.

Kościół ewangelicki mieścił się też przy ul. Matejki. Jak to się stało, że ten kościół został przekształcony w kościół rzymsko-katolicki?
Dotyczyło to nie tylko tego jednego kościoła, ale dziesiątek, o ile nie setek kościołów w całej Polsce. Po II wojnie światowej kościoły te zostały odebrane i zajęte przez kościół katolicki. Parafie ewangelickie, nie tylko w Poznaniu przez długi czas ubiegały się o ich zwrot.

A czy parafia ewangelicka nie zamierza w przyszłości ubiegać się o "zwrot" kościoła Św. Anny?
Nie ma takich możliwości prawnych. Od siedmiu lat mamy nowy kościół. Jedyną rzeczą jaka nam właściwie została to ta kaplica cmentarna, która znajduje się na terenie obecnego Parku Manitiusa. Niegdyś cmentarz ewangelicki sięgał aż do wysokości policji przy ul. Taborowej. Po drugiej stronie, przy ul. Przybyszewskiego mieścił się szpital ewangelicki. Cmentarz został zniszczony. Ewangelicy przez wiele lat "gnieździli się" w tej małej kapliczce, ale starali się aby w jakiś sposób stworzyć sobie nowe warunki. Po 1990 roku, kiedy przyszła nowa możliwość zwrotu nieruchomości utraconych przez kościół wystosowaliśmy wnioski. Udało nam się parę nieruchomości odzyskać, m.in. teren, na którym obecnie stoi ten kościół. Wcześniej mieściło się tutaj boisko piłkarskie. Dzięki temu, że odzyskaliśmy ziemię to udało się wybudować to centrum parafialne, które z Bożą pomocą poświęciliśmy siedem lat temu.

Jakie są różnice pomiędzy kościołem ewangelicko-augsburskim, a kościołem rzymsko-katolickim?
To jest temat, o którym można rozmawiać wiele godzin, a nawet dni. Ale mówiąc tak ogólnie to generalnie jest zasadą, że w kościele katolickim źródłem nauczania jest Pismo Święte, ale również jest tradycja w postaci orzecznictwa soborów, papieży, różnych dekretów, które na równi stoją z Pismem Świętym. Ewangelicy zgodnie z reformacyjną zasadą za jedyne źródła nauczania biorą Pismo Święte.

Czy u ewangelików jest komunia?
Oczywiście. Mamy dwa sakramenty chrzest i komunię. Podobnie jak katolicy uznajemy realną i prawdziwą obecność Pana Jezusa, aczkolwiek nie uznajemy katolickiej nauki o przeistoczeniu, a jedynie o współobecności tych elementów. Po zakończonej komunii te elementy są znowu chlebem i winem, nie ma tej nieodwracalnej przemiany.

Czy luteranów obejmuje również post w piątki?
Nasz kościół nie nakazuje żadnych postów. Nie są one zabronione, ale nie nakazane.

Czy kapłan może mieć żonę?
Jak najbardziej. Kapłan może mieć żonę w każdym kościele protestanckim.

Czy to prawda, że kościół protestancki akceptuje homoseksualizm?
Kościół ewangelicki jest trochę inaczej zbudowany niż kościół katolicki. Nie ma jednej hierarchii na cały świat, tak jak jest to Papież i Watykan. Każdy kraj ma swój niezależny kościół. Każdy ten kościół "krajowy" ma prawo do formułowania zasad etycznych po swojemu. I tak kościół ewangelicki w Szwecji nie tylko akceptuje homoseksualistów, ale także ordynuje na duchownych osoby homoseksualne, udziela ślubów homoseksualistów. Jeśli chodzi o kościół ewangelicki w Polsce to takich praktyk nie ma. Nie udzielamy ślubów homoseksualistów. Kościół nie wydał oficjalnego dokumentu na temat homoseksualizmu. Dlatego zgodnie z zasadą ewangelickiej etyki, która głównie opiera się na odpowiedzialności własnego sumienia to jest to kwestia otwarta dla każdego człowieka, zgodnie z jego sumieniem.

W Szwecji i nie tylko są przypadki, że kobieta może być pastorem. Czy tak też jest w Polsce?
Na dzień dzisiejszy synod naszego kościoła, czyli najwyższa władza wydała oświadczenie, w którym z teologicznego punktu widzenia nie widzi żadnych przeciwwskazań co do ordynacji kobiet, ale powstrzymuje się póki co ze względu na pewne socjalne i społeczne uwarunkowania. Chodzi o to, by wpierw przygotować wewnętrzne prawo kościelne do takich sytuacji. Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości. Kobiety mogą być diakonami, mogą odprawiać nabożeństwa, jednak nie mogą udzielać sakramentów. W Polsce kobiety ordynowane są tylko w kościele ewangelicko-reformowanym.

Łazarz jest dzielnicą, gdzie jest wiele różnych kościołów. Na przeciwko znajduje się kościół baptystów i zielonoświątkowców, kawałek dalej Cerkiew, a po przeciwnej stronie Łazarz jest centrum muzułmańskie z meczetem. Czy współpracuje z sąsiednimi parafiami, także katolickimi?
Jak najbardziej. W Poznaniu ekumenia jest bardzo szeroko rozpowszechniona, przede wszystkim dlatego, że działa tutaj wielkopolski oddział Polskiej Rady Ekumenicznej. My w Poznaniu poszliśmy trochę szerzej, poszerzając tą grupę o kościoły, które nie należą do tej rady. Powołaliśmy nieformalną Poznańską Grupę Ekumeniczną, w ramach której odbywa się wiele różnych przedsięwzięć, chociażby Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan czy Ekumeniczne Święto Biblii. Mamy dobre relacje ze wszystkimi sąsiadami, również z arcybiskupem. Mamy wielu przyjaciół wśród księży katolickich, których często zapraszamy lub oni nas zapraszają.

Nabożeństwa w kościele Łaski Bożej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Obozwej 5 odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10:00, a w okresie roku akademickiego także w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 19:00. W każdą środę o godz. 19:15 odbywają się spotkania dla osób zainteresowanych protestantyzmem.

W Polsce jest ok. 160 tysięcy protestantów (w tym ok. 85 tys. ewangelików, 30 tys. zielonoświątkowców, 27 tys. ewangelicznych chrześcijan i 15 tys. adwentystów). Protestantyzm jest trzecim po katolicyzmie i prawosławiu wyznaniem religijnym w kraju.


Komentarze (10)

07-09-2012 23:33:55
Luter
Witam, Parafia na Obozowej jest jedyną luterańską parafią w mieście (należą do niej także ewangelicy reformowani). Zgodnie z nauczaniem Kościoła wszyscy mogą przystąpić do Komunii Św., oczywiście o ile jest to zgodnie z ich sumieniem. Spowiedź nie jest sakramentem, co nie znaczy, że nie ma jej wcale. Spowiedź jest ważnym elementem życia chrześcijańskiego. Ewangelicy praktykują spowiedź powszechną. Wyznają swoje grzechy w modlitwie przed Bogiem, a nie Księdzu, choć spowiedź indywidualna jest także możliwa na życzenie. Więcej informacji znajdzie Pan na www.poznan.luteranie.pl
30-06-2012 17:22:32
Ender
Mam tylko jeszcze parę pytań ;) 1. Czy w Poznaniu są jeszcze inne kościoły ewangelickie? 2. Czy moja Komunia w kościele (wyznania rzymskokatolickiego, bo mama nie chciała słyszeć o przenosinach) nie była świętokradcza? Przyjęte bierzmowanie? 3. Wydawało mi się, że ewangelicy nie uznają spowiedzi jako sakrament... dlaczego w kościele przy Obozowej jest więc spowiedź? @Antymoher... wiesz, też się bym mogła przyczepić do KRK, ale to nie ma sensu... Wolność słowa, wolność wyznania. Niech każdy wierzy, w co chce, chociaż jak dla mnie religie to najgorszy wymysł ludzkości. Bóg jest jeden. Allah, Jahwe, Sziwa - to ta sama osoba, tylko różnie interpretowana. Tylko ten podział religijny wywołuje wiele wojen, jak sami widzicie po komentarzach (kłótnie, obrażanie się... czy tak ma wyglądać obrona naszego Boga i dogmatów?) czy tym, co się dzieje na świecie. Święta wojna musi się skończyć... A co do chciwości - Antymoher. Dawniej była sprzedaż odpustów, teraz mamy sprzedaż sakramentów. 40zł było wpłacić na bierzmowanie, albo nie przyjmują :D
21-09-2011 21:32:14
REDAKCJA
Może przypomnę regulamin:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Komentarze naruszające polskie prawo, dobra innych osób oraz zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm.
Pozdrawiam.
21-09-2011 21:18:29
Cenzura
Fajnie, mój komentarz zawierający krytykę wobec redaktora widzę usunięty... Bez komentarza
21-09-2011 15:16:51
kaśka
Fajny wywiad, wiele się dowiedziałam o protestantach. Widać, że są otwarci i widać u nich wspólnotę.
20-09-2011 11:57:59
morlock
@antymoher.Jak czytam twój ostatni post odnoszę wrażenie że obce ci są słowotwórcze wariacje. Albo udajesz że nie rozumiesz chłopie/babo, albo nigdy St.Lema nie czytałeś\-łaś\-łoś :-)?Ja ciebie nie obrażałem ( no chyba że cię ubodło „tykanie” małą literą). A prawda jest taka że gdyby nawet przedmiotowy artykuł traktował o np.sekcie Bardzo Uległego Cielaka Ulicznego, zawsze, ale to zAWSZE znajdzie się oszołom który wtrąci swoje (lub zaindoktrynowane) 3 grosze. I koniec z flame wars! Bo w przeciwnym razie portal Łazarz osiągnie taką ilość wejść że nie opędzimy się od klikania na umolne reklamy.Amen.
19-09-2011 22:43:00
antymoher
@morlock. Znalazł się obrońca uciśnionego kościoła z bożej łaski... Chłopie (babo?), najpierw się pisać naucz poprawnie. Bo dysgrafią nieuctwa nie da się usprawiedliwić. Albo może niechlujstwa. Artykuł ciekawy, ale najbardziej rzuca się w oczy kontrast pomiędzy małymi wspólnotami a katolickim molochem. Zastanawiające, jak ludzie po sprawie "ósemki" mogą jeszcze bronić tej instytucji. Cóż, pewnie siła przyzwyczajenia, choć na msze chodzi niewielki procent parafian. Tylko tak dalej a skończy się jak w Austrii, katolickim kraju, gdzie na mszę potrafi w niedzielę przyjść 30 osób z całego kilkutysięcznego miasta. Księża sami sobie wykopali grób, u nas też tak będzie prędzej czy później.
19-09-2011 18:38:21
morlock
@antymoher.Jak któryś z duszpasterzy zrobił ci ququ zgłoś się do prokuratury. Ten artykuł nie o tym. Ps.Psychoterapeuci też darmowi.WspółCZUJĘ.Ałła!!! Łeee, a ciebie nie bolało?
19-09-2011 15:52:34
antymoher
Wychodzi hipokryzja katolików - zagarneli kościoły i inne nieruchomości protestantom i o oddaniu nie chcą słyszeć, a sami wrzeszczą w niebogłosy, że im sie krzywda dzieje i milionów od miasta żądają za szkoły. Moralność Kalego. A podobno chciwość to drugi z głównych grzechów, zapomnieli tylko dodać, że nie dotyczy kapłanów a zwłaszcza biskupów.
19-09-2011 07:59:43
Poznaniak
wow
Aktualności
Niezapominajka
16

paź

18:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
VIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: