Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Holendry wyruszyły w ostatni rejs - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Holendry wyruszyły w ostatni rejs
06-06-2011 01:14   Janusz Ludwiczak
W sobotę kwadrans po 15 ulicą Hetmańską po raz ostatni przejechały tramwaje zwane "holendrami", które woziły pasażerów przez minione przez 20 lat.

Tramwaje typu 1G, 2G i 3G, tzw. "holendry" po raz ostatni wyjechały w sobotę na poznańskie ulice. Kwadrans po 15 paradę "holendów" można było zobaczyć na ulicy Hetmańskiej. Na pokładzie trzech tramwajów nie brakowało sporej liczby pasażerów, które chciały po raz ostatni przejechać się tymi bimbami.

"Holendry" zostały wyprodukowane w latach 50. i 60. XX wieku. Pierwszy tramwaj typu 1G wyjechał na ulice Amsterdamu w 1957 roku. W 1990 roku amsterdamski przewoźnik postanowił przekazać tramwaje jednemu ze wschodnioeuropejskich miast. Najpierw próbowano sprzedać je Pradze, jednak w ostateczności w lipcu 1991 roku Poznań otrzymał tramwaje w darze.

W sumie miasto otrzymało 20 tramwajów typu 1G i 2G, a w 2003 roku MPK kupiło 11 pojazdów typu 3G (nowszej serii), które zastąpiły wysłużone "holendry". Przez dwadzieścia lat "holendry" kursowały m.in. na liniach nr 7, 8, 11 i 18.

Większość wycofanych tramwajów pójdzie na złom, lecz jeden z nich Klub Miłośników Pojazdów Szynowych przemaluje w oryginalne barwy i będzie obsługiwać linię turystyczną. Kolejny trafi do stolicy Holandii, gdzie w zielono-żółtych barwach z herbem Poznania będzie wozić turystów i mieszkańców Amsterdamu.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: