Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PeSTka nie dojedzie do Dworca Zachodniego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PeSTka nie dojedzie do Dworca Zachodniego
14-05-2011 11:53   Janusz Ludwiczak
Trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju nie zostanie przedłużona do Dworca Zachodniego i dalej do ulicy Głogowskiej. Nie powstanie jedna z kluczowych inwestycji Euro 2012.

Przetarg na budowę trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i dalej do ulicy Głogowskiej został unieważniony.

Władze miasta postanowiły zrezygnować z tej kluczowej inwestycji jaka miała powstać przed Euro 2012 tłumacząc się tym, że firmy budowlane wymagały zbyt wygórowanych kwot za zrealizowanie inwestycji.

Kosztorys miasta zakładał, że przedłużenie PeSTki miało kosztować 102 mln zł. Tymczasem najtańszą ofertę złożył Torpol z Poznania, żądając za zrealizowanie inwestycji kwotę 125 mln zł. Pozostali oferenci Mostostal z Warszawy i Zakładu Usług Energetycznych z Krakowa zaproponowali podobne stawki - od 129 do 132 mln zł.

Okazało się, że miastu zabrakło ponad 20 mln zł. Brakujące środki udało się znaleźć z nadwyżki z przetargów z innych inwestycji oraz nadwyżki, pochodzącej z lat ubiegłych. Decyzję o przekazaniu brakujących funduszy mieli podjąć Radni Miasta Poznania na nadzwyczajnej sesji, która miała odbyć się 19 kwietnia, jednak dzień przed posiedzeniem Prezydent Grobelny odwołał nadzwyczajną sesję.

Kosztorys przedstawiony przez miasto jest dobry. Ceny proponowane przez firmy, które chcą się podjąć wykonania tej inwestycji są nieuzasadnione. Nie chcę sugerować, że firmy, które złożyły oferty przetargowe, wykorzystują obecną sytuację. Poznania nie stać, by płacić więcej za przedłużenie PST tylko dlatego, by zdążyć do Euro. Jeśli prace trzeba będzie przedłużyć np. o pół roku, a cena będzie taka, jak zakładaliśmy - będzie to rozwiązanie do rozważenia - mówił Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania.

Później władze miasta podjęły decyzje, by inwestycję tą zrealizować razem z przebudową Ronda Kaponiera, dzięki czemu według prezydenta i jego zastępców Poznań zyskałby trochę oszczędności.

W piątek wiceprezydent Mirosław Kruszyński ostatecznie unieważnił przetarg na przedłużenie PeSTki. Ta kluczowa inwestycja przed Euro2012 nie zostanie zrealizowana.

Jeszcze w maju miasto chce ogłosić nowy przetarg na zrealizowanie inwestycji. Wtedy firma, która wygra przetarg za 108 mln zł będzie musiała ułożyć 2 kilometry torów tramwajowych i sieci trakcyjnej od wiaduktu nad ul. Libelta wzdłuż torów kolejowych (prowadzących równolegle do ul. Roosevelta), do Dworca Zachodniego, a także zbudować pętlę, przebudować peron 7 i podłączyć nową trasę tramwajową do istniejącej sieci, w ulicy Głogowskiej. Gdyby tak się stało, PeSTka do Dworca Zachodniego dojedzie dopiero po piłkarskich Mistrzostwach Europy.


Komentarze (2)

16-05-2011 14:06:28
kaśka
a to była jedna z wizytówke kampanii. obeicanki cacanki, a głupiemy radość
14-05-2011 12:11:30
Kac-per
Brawo, panie Grobelny.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: