Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Bezpieczny Senior - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Bezpieczny Senior
21-04-2011 00:46   redakcja, asp.szt.Maciej Nowak
Policjanci z komisariatu Poznań-Grunwald już po raz kolejny przeprowadzili akcję "Bezpieczny Senior".

Funkcjonariusze z RPKNiP i dzielnicowi dotarli do miejsc zamieszkania osób starszych, którym przekazywali ustnie i za pomocą ulotek informacje o zagrożeniach przestępczością dotyczących tej grupy osób.

Ponadto przeprowadzono spotkanie z seniorami w Klubie Seniora. W trakcie spotkania przeprowadzono prelekcje przy użyciu wcześniej przygotowanego pokazu multimedialnego.
Omówiono przestępstwa których ofiarami często padają osoby starsze takie jak oszustwa, kradzieże mieszkaniowe, kradzieże kieszonkowe i przemoc w rodzinie.
Osoby starsze często staja się ofiarami przestępców. Nadal duża liczba osób chętnie otwiera drzwi przed nieznajomymi. Wykorzystują to bezwzględnie przestępcy.Dlatego osoby starsze powinny postępować szczególnie ostrożnie w kontaktach z innymi ludźmi.

Przestępcy starają się swoim zachowaniem wzbudzić zaufanie. Czynią to poprzez staranny wygląd zewnętrzny i odpowiedni sposób zachowania i mówienia. Ponadto starają się trafiać w potrzeby osób starszych kusząc promocjami, wygranymi, możliwością otrzymania pieniędzy np. z PCK, MOPR itp. lub cudownymi preparatami leczniczymi. Podają się za pracownika administracji, inkasenta zakładu energetycznego, gazowni, pracownika opieki społecznej. Często też proponują pomoc w niesieniu siatki z zakupami, wiadra z węglem itp. Wykorzystują naszą nieuwagę i pozbawiają nas często dorobku całego życia.

Na co należy zwrócić uwagę aby nie stać się ofiarą przestępstwa?
Po pierwsze nie wpuszczajmy osób nieznajomych do naszego mieszkania. Przed otwarciem drzwi sprawdźmy przez wizjer, kto dzwoni do naszego mieszkania. Zapytajmy się o cel przybycia, nazwisko i mię oraz instytucję którą reprezentuje. Poprośmy o okazanie legitymacji służbowej i numer telefonu do tej instytucji. Możemy przecież sprawdzić telefonicznie, czy osoba taka tam pracuje i czy powinna wykonywać swoje czynności akurat w miejscu naszego zamieszkania. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, poprośmy o przyjście ze znanym nam sąsiadem, dozorczynią itp. lub umówmy się w innym dogodnym dla nas terminie, kiedy w mieszkaniu nie będziemy sami. Możemy również zadzwonić na Policję pod numer 997 i poprosić o pomoc.

W przypadku najgorszego, gdy jest szansa ucieczki, nie walczmy z napastnikiem. Najważniejsze jest nasze życie i zdrowie. Nie potęgujmy swoim zachowaniem agresji przeciwnika. Starajmy się zapamiętać wygląd sprawcy i sposób zachowania. Jak najszybciej skontaktujmy się z Policją i zawiadommy o przestępstwie.

asp. szt. Maciej Nowak
Wydział Prewencji
KP Poznań - Grunwald


Fot: Komisariat Policji Poznań-Grunwald

Komentarze (1)

22-04-2011 09:11:44
poznaniak
broń BOZE takiego gliny ten Nowak tam oboze
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: