Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uwaga oszuści! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uwaga oszuści!
25-02-2011 08:02   Janusz Ludwiczak
Bardzo często na terenie dzielnicy Grunwald w Poznaniu odnotowywane są kradzieże i oszustwa mieszkaniowe. Niestety ofiarami tego typu przestępstw stają się w szczególności osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Nadal duża liczba osób chętnie otwiera drzwi przed nieznajomymi. Wykorzystują to bezwzględnie przestępcy. Dlatego osoby starsze powinny postępować szczególnie ostrożnie w kontaktach z innymi ludźmi.

Przestępcy starają się swoim zachowaniem wzbudzić zaufanie. Czynią to poprzez staranny wygląd zewnętrzny i odpowiedni sposób zachowania i mówienia. Ponadto starają się trafiać w potrzeby osób starszych kusząc promocjami, wygranymi, możliwością otrzymania pieniędzy np. z PCK, MOPR itp. lub cudownymi preparatami leczniczymi. Podają się za pracownika administracji, inkasenta zakładu energetycznego, gazowni, pracownika opieki społecznej. Często też proponują pomoc w niesieniu siatki z zakupami, wiadra z węglem itp. Wykorzystują naszą nieuwagę i pozbawiają nas często dorobku całego życia.

Z uwagi na zagrożenie policjanci z PKNiP i dzielnicowi KP Poznań – Grunwald przeprowadzili działania polegające na przekazywaniu mieszkańcom informacji słownie i za pomocą ulotek. Zwracali uwagę na co należy zwrócić uwagę aby nie stać się ofiarom przestępstwa?

  1. Nie wpuszczać osób nieznajomych do naszego mieszkania.
  2. Przed otwarciem drzwi sprawdzać przez wizjer, kto dzwoni do naszego mieszkania. Zapytać się o cel przybycia, nazwisko i mię oraz instytucję którą reprezentuje.
  3. Poprosić o okazanie legitymacji służbowej i numeru telefonu do tej instytucji. Sprawdzić telefonicznie, czy osoba taka tam pracuje i czy powinna wykonywać swoje czynności akurat w miejscu naszego zamieszkania.
  4. W przypadku wątpliwości poprosić o przyjście z e znanym sąsiadem, dozorczynią itp. lub umówić się w innym dogodnym terminie, kiedy w mieszkaniu nie jest się samym.
  5. Zadzwonić na Policję pod numer 997 i poprosić o pomoc.

W przypadku najgorszego, gdy jest szansa ucieczki, nie walczyć z napastnikiem, gdyż najważniejsze jest nasze życie i zdrowie. Nie należy potęgować swoim zachowaniem agresji przeciwnika. Należy natomiast starać się zapamiętać wygląd sprawcy i sposób zachowania. Jak najszybciej skontaktować się z Policją i zawiadomić o przestępstwie.

asp. szt. Maciej Nowak
Wydział Prewencji
KP Poznań - Grunwald


Fot: Komenda Policji Poznań-Grunwald

Komentarze (2)

16-12-2011 15:48:32
z
Uczulam na "przedsiębiorczych" lub lepiej zwykłych oszustów grasujących na Grunwaldzie np. sprzedających kuchnie gazowe - firma Instal Gaz Rewers za kuchnie o wartości 750 zł pobierają opłatę 1580 zł - najczęściej wmuszają swoje usługi osobom samotnym i starszym. Czy to nie jest forma oszustwa?
27-02-2011 21:19:05
kasia
To nie jest takie proste, zwłaszcza obejrzenie z daleka przez wizjer legitymacji służbowej, albo dodzwonienie się do instytucji poza godzinami pracy. Chciałam dla przestrogi opisać krótko co mi się zdarzyło: ponieważ jednak nie wpuściłam tej osoby, nie mam pewności czy była oszustką. Pani ubrana dość niechlujnie (brudna biała czapka) podawała się za ankieterkę szacownej instytucji. Przyszła wieczorem, więc trudno by było telefonować gdziekolwiek. Błagała mnie na wszystkie świętości aby ją wpuścić, bo inaczej nie wyrobi normy i "dadzą jej popalić";) Wyrażała się jak prosty człowiek, bez obrazy dla naprawdę prostych ludzi, mam na myśli to, że nie oczekiwałabym że ankieterka Instytutu Badania Opinii Publicznej będzie mówić takim językiem. Nie wpuściłam jej. Przeżyłam chwilę wyrzutów sumienia - a nuż spławiłam biedną bezrobotną kobietę, która wskutek zbiegu okoliczności została ankieterką. Niestety, bezpieczeństwo moje i moich najbliższych jest mi bliższe niż kariera zawodowa pani w białej czapce...
Aktualności
Niezapominajka
20

lis

do 23-11-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi branży kamieniarskiej "Stone"
Targi branży szklarskiej "Glass"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty kulinarne dla Aktywnych 60+- zdrowy posiłek- jesienne menu

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
IX sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

22

lis

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Jesienne warsztaty plastyczne z okazji Dnia Kredki" - dla dzieci szkolnych

27

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: