Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pomóżmy Pani Grażynie odnaleźć babcię i dziadka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pomóżmy Pani Grażynie odnaleźć babcię i dziadka
22-06-2007 13:12   Janusz Ludwiczak
Na nasz redakcyjny e-mail napisała Pani Grażyna Kaczmarek, która poszukuje śladów swojej babci i dziadka.

Szanowni Państwo, bardzo proszę o pomoc w poniższej sprawie. Mam na myśli takie osoby, które mają szeroką wiedzę o Łazarzu (lata 1925-1937) i może pamiętają poniższą historię z opowiadań rodziny. Ja od dłuższego czasu poszukuję informacji o moim DZIADKU. Biologicznym ojcu mojej mamy. Jestem w kontakcie z Towarzystwami Genealogicznymi i próbuję wszelkich innych sposobów, by znaleźć jakiś punkt zaczepienia. Mam wrażenie, że i tak stoję w miejscu. Nawet o swojej babci nie wiem wszystkiego. Cała ta historia rodzinna jest bardzo, bardzo zagmatwana."

Z ustaleń Pani Grażyny, wynika, że jej mama Bernadeta, Urszula Sahajdak urodziła się w Poznaniu 28 lipca 1930 roku, w klinice dla kobiet (w tamtych czasach kobiety rodziły w domach, dlaczego babcia rodziła w klinice?).
" Ojca wpisu, w akcie zupełnym urodzenia mojej mamy, nie ma. Moja babcia Maria Sahajdak, kiedy rodziła dziecko (moją mamę), miała nazwisko panieńskie - Sahajdak. Adres, jaki podała klinika rejestrując dziecko w USC, to Poznań, Ludwika Rzepeckiego 25. Sprawdzałam na planie miasta. Ulica L.Rzepeckiego, to dzisiejsza Kasprzaka. U kogo (nazwisko), pod tym adresem mieszkała moja babcia i moja mama ??? Babcia tajemnicę "zabrała do grobu" (W 1938r.moja babcia mieszkała już w Otwocku k/W-wy) - pisze Pani Grażyna w swoim mailu.

"Ja szukam śladów biologicznego ojca mojej mamy, a mojego dziadka. Każda, najdrobniejsza nawet informacja jest dla mnie cenna. Może ktoś z mieszkańców tego osiedla z dzieciństwa zapamiętał coś z tamtych czasów i tamtej historii, choćby z opowiadań rodziców, dziadków."

Sytuację Pani Grażyny komplikuje tym bardziej to, że nie mieszka w Poznaniu, tylko w Zielonej Górze.
Moja mama ma 77 lat, jest po udarze i ciężko choruje - bardzo zależy jej by poznać prawdę o prawdziwym ojcu. Panie Januszu, moja mama urodziła się i parę lat mieszkała na Łazarzu. Jest jakby częścią tego osiedla - proszę jej pomóc.

Publikujemy zdjęcia przesłane przez Panią Grażynę.

Może na kogoś z Państwa napotka szlak list kuzynki Pani Grażyny:
"Teraz przechodzę do naszej babci. Ojciec jej był kułakiem (Ukraina - Żydaczów, Bereźnica). Po rewolucji i wojnie nastały ciężkie czasy. Dla bezpieczeństwa wysłali ją do ciotki do BRATYSŁAWY. Jak babka trochę podrosła zabierał ją często do WIEDNIA W tym Wiedniu (prawdopodobnie !!!) poznała ojca Twojej matki, za którym pojechała do POLSKI.
Nie wiem gdzie (i czy wzięli ślub), który został unieważniony... Natomiast wiem od babki, że był on prawdopodobnie bardzo bogaty. Jego matka miała na imię (chyba) Bernadetta. Plotki głoszą, że albo był lotnikiem, którego stracili za zdradę albo przestępcą o pseudonimie lub nazwisku, (chyba) MUCHA, którego też prawdopodobnie stracili. Cała ta historia (ponoć) była przed wojną opisana w jakiejś poznańskiej gazecie, może w archiwach gdzieś to jest. W każdym razie jak go aresztowali, to babka straciła wszystko włącznie z mieszkaniem i postanowiła rzucić się z mostu. Uratował ją (prawdopodobnie) Krysiak, z którym w roku 1938, w Otwocku wzięła ślub.
Z opowiadań babki mogę się domyślać, że jakaś tam kuzynka chyba ojca Twojej matki, miała w Toruniu browary (ona albo jej mąż).
Twoja matka część życia spędziła na Śląsku. Może by sobie coś z tego czasu przypomniała. Co do babki rodziny na Ukrainie, to była tam z mała Ulką, ale jej ojciec ją wyklął,że wyszła za Polaka i po prostu wypędził.
Jeśli będziesz szukała czegoś na temat babki w Poznaniu to pamiętaj, że pod nazwiskiem Sahajdak. W tej gazecie, której Ci pisałam tam chyba było podane jej nazwisko. Wiem, (z opowiadań babki) że proces był ważny i gazety się o nim rozpisywały. Wiem też, że babka często przed wojną jeździła do Jaszczurówki do Zakopanego. Traktowała ją prawie jak swoją. Może warto dowiedzieć kto był jej właścicielem przed wojną." .
"Dokładna data urodzin Babci to chyba 17.03.1907. Ta ulica w Poznaniu to chyba Ratajczaka lub Ratajska, a w tej gazecie artykuły o głośnej sprawie szpiegowskiej lub kryminalnej to były chyba w roku 1933 ale w gazecie poznańskiej, możliwe, że "Detektyw" , czy coś takiego, bo babka często opowiadała, że lubiła czytać to czasopismo."

Pomóżmy Pani Grażynie odnaleźć jej przodków, jest to dla niej sprawa bardzo ważna i liczymy, że nasi czytelnicy będą mogli udzielić jej jakichś wskazówek. Czekamy na Państwa e-maile: redakcja@lazarz.pl


R E K L A M A

Fot: Czytelniczka Grażyna

Komentarze (2)

08-09-2015 22:05:30
Jerzy
Ja z kolei poszukuję śladów Franciszka Ksawerego Kurpierza, który również mieszkał przy ulicy Rzepeckiego 25, na pewno podawał ten adres w roku 1935. Urodził się w Półwsi k/Opola. Działacz polityczny w czasie Powstań Sląskich, po przegranym Plebiscycie musiał uciekać z Opolszczyzny do Poznania, gdzie mieszkał do wybuchu wojny, był kupcem. Zmarł w Krakowie w 1942. Pochowany w Żydowie koło Przecławia. Jeśli ktoś byłby uprzejmy przekazać jakiekolwiek informacje lub namiary na źródła będę zobowiązany. Mój adres mail'owy: jhg@poczta.onet.pl
19-04-2010 17:46:22
Grażyna
Moja mama niestety nie doczekała się wyjaśnienia tej tajemnicy i nie dowiedziała się, kto był Jej biologicznym ojcem. Zmarła 13 lutego 2010 r. Ps. Mnie nadal interesuje ten temat, chociaż tracę powoli nadzieję na najmniejszy nawet ślad. Serdecznie pozdrawiam Grażyna
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: