Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz powrócił do swoich historycznych korzeni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz powrócił do swoich historycznych korzeni
16-01-2011 01:27   Janusz Ludwiczak
Z początkiem roku Osiedle Targowe i Osiedle Świętego Łazarza zostały połączone w jedno Osiedle Święty Łazarz. Tym samym weszła w życie reforma rad osiedli.

1 stycznia Osiedle Targowe zostało połączone z Osiedlem Świętego Łazarza w jedno osiedle o nazwie Osiedle Święty Łazarz. Tym samym weszła w życie reforma rad osiedli.

Nowe osiedle, które liczy prawie 37 tys. mieszkańców (dokładnie według danych Urzędu Miasta 36 927) obejmuje obszar 3,7 km2 powierzchni. Do tej pory na terenie już nieistniejących osiedli: Targowego mieszkało 7 297 osób (powierzchnia 1,39 km2), a Świętego Łazarza 29 190 mieszkańców (powierzchnia 2,28 km2).

Granica powiększonego Osiedla Święty Łazarz dochodzi aż do ulicy Przybyszewskiego i Bukowskiej. Na terenie nowego osiedla znajduje się teraz także Dworzec Główny i Zachodni PKP. Obszar Osiedla Święty Łazarz stanowi granica w obrębie ulic: Krauthofera - Palacza - Arciszewskiego - Reymonta - Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego - Przybyszewskiego - Bukowska - tory kolejowe - Krauthofera.

Z dniem 1 stycznia budżety uchwalone przez ówczesną Radę Osiedla Targowego i Radę Osiedla Świętego Łazarza zostały skonsolidowane (zsumowane) w jeden. Oznacza to, że nowe osiedle w 2011 roku dysponuje planem rzeczowo-finansowym w wysokości 363 160 zł. Natomiast od przyszłego roku w skład budżetu nowej rady naliczany będzie 5% podatek od nieruchomości.

Zgodnie z uchwałą nr LXXV/1068/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 9 lipca 2010 r. w sprawie połączenia Osiedla Targowego i Osiedla Św. Łazarz w jedno Osiedle o nazwie Św. Łazarz w ramach reformy funkcjonalnej jednostek pomocniczych w Poznaniu oraz przyłączeniu do Osiedla terenów, Osiedla Świętego Łazarza oraz Targowego zakończyły swoją działalność z dniem 31 grudnia 2010 roku. Oznacza to, że nie działają organy rad, czyli skład rady osiedla jak zarząd osiedla.

20 marca odbędą się wybory do nowej Rady Osiedla Święty Łazarz. Tego dnia wybierać będziemy 21 radnych (14 z terenu byłego Osiedla Świętego Łazarza i 7 z terenu byłego Osiedla Targowego).

Główne cele reformy jednostek pomocniczych:

  1. Nadanie jednostkom pomocniczym kompetencji decyzyjnych w rozwiązywaniu spraw istotnych dla społeczności lokalnych;
  2. Sprecyzowanie, wzmocnienie i rozszerzenie w statutach jednostek pomocniczych zadań i kompetencji, podkreślających obywatelski charakter oraz współodpowiedzialność za podejmowane decyzje;
  3. Zagwarantowanie jednostkom pomocniczym większego respektowania przyznanych im funkcji opiniodawczych i postulatów;
  4. Zmiana sposobu finansowania działalności jednostek pomocniczych i doprowadzenie tym samym do równowagi między zakresem statutowych zadań rady osiedla, a posiadanymi możliwościami finansowymi;
  5. Wprowadzenie jednego wspólnego terminu wyborów do wszystkich jednostek pomocniczych w Poznaniu;
  6. Wprowadzenie nowych zasad w przekazywaniu mienia komunalnego jednostkom pomocniczym i efektywniejszego sposobu zarządzania nim – korzystnego dla rady osiedla oraz budżetu miasta;
  7. Opracowanie zmiany procedury przygotowania i uchwalania budżetu miasta względniającej w szerszym zakresie udział jednostek pomocniczych.

Kalendarz wyborczy:

  • Do 14 lutego zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych
  • Do 18 lutego zgłaszanie kandydatów na członków Rady Osiedla w Urzędzie Miasta Poznania: Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta - Grunwald ul. Matejki 50
  • Do dnia 6 marca podanie przez Miejski Zespół do spraw Wyborów Osiedlowych informacji o zarejestrowanych kandydatach na członków Rad Osiedli
  • 20 marca 2011 roku wybory do Rada Osiedla
  • Po ukonstytuowaniu się Rada Osiedla wraz z Zarządem Osiedla rozpoczną prace.


R E K L A M A

Komentarze (2)

12-02-2011 17:52:32
REDAKCJA
Nic nie zostało usunięte. Usuwane są jedynie komentarze łamiące regulamin. A co do Dworca PKP to jest Pana zdanie, ja mam natomiast dane, że należy on już do terenu Osiedla Święty Łazarz, o czym jest też w uchwale Rady Miasta. Pozdrawiam.
12-02-2011 10:22:22
tom
widzę, że komentarz został skrzętnie usunięty, a zmiany nienaniesione :) tak więc jeszcze raz napiszę, że Dworzec PKP nie jest na Łazarzu, tylko na Wildzie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: