Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz nie zapomniał o Powstańcach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz nie zapomniał o Powstańcach
29-12-2010 07:34   Janusz Ludwiczak
W przededniu 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego złożono kwiaty pod tablicami Powstańców, które znajdują się w grocie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej. Jedna z tablic, pochodzi z 1929 roku i została odsłonięta w 10. rocznicę tego wydarzenia.

W intencji Powstańców Wielkopolskich w niedzielę, o godz. 15 została odprawiona msza św. w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi upamiętniającymi dowódców i żołnierzy Powstania, które znajdują się w Grocie.

Ta piękna tradycja związana z upamiętnieniem rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego ma swoją już ponad dziesięcioletnią tradycję w Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Pod koniec lat 90. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wyszło z taką inicjatywą, by poprzez msze świętą i złożenie kwiatów w takiej formie wyrazić naszą wdzięczność. Z roku na rok to spotkanie rozszerzało swój krąg osób uczestniczących. Niejednokrotnie byli tutaj przedstawiciele polskiego parlamentu. - mówi Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania, który składał wieńce pod tablicami w imieniu mieszkańców Łazarza i Poznania.

Tutaj znajdują się trzy tablice. Pierwsza została odsłonięta w 1929 roku. Była upamiętnieniem dziesiątej rocznicy wybuchu Powstania. Druga tablica jest poświęcona wszystkim poległym Powstańcom oraz pomordowanym uczestnikom Powstania przez hitlerowców. Trzecia tablica odsłonięta na początku 2000 roku jest poświęcona dowódcom Powstania Wielkopolskiemu - gen. Taczakowi i gen. Dowborowi-Muśnickiemu. - dodaje radny Wojciech Wośkowiak.

W przyszłym roku tablice upamiętniające Powstańców Wielkopolskich mają zostać odrestaurowane.
Mieliśmy w planie odnowienie tablic Powstańców Wielkopolskich. Pojawiły się jednak problemy proceduralne. Potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków. Odpowiednią dokumentację musi przygotować administracja Parafii Matki Boskiej Bolesnej - tłumaczy Ewa Garasz, Przewodnicząca Rady Osiedla Św. Łazarza.

Podjęliśmy uchwałę o przeniesieniu tych środków na rok następny. W przyszłym roku na pewno tablice Powstańców Wielkopolskich zostaną odnowione. Historia i tradycja tego osiedla zawsze była bliska mieszkańcom. Powstańcy Wielkopolscy zasługują na to, by mieli odnowioną tablicę pamięci - dodaje Ewa Garasz z Rady Osiedla Św. Łazarza.

Kwiaty i znicze zostały też złożone na Cmentarzu Górczyńskim, gdzie znajduje się grób Powstańców Wielkopolskich. Spoczywa tutaj m.in. Franciszek Ratajczak.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku i też związek z Łazarzem. To właśnie przy Łazarzu przy ówczesnej ulicy Augusty Wiktorii (dzisiejszej Grunwaldzkiej) znajdowały się koszary 6. Pułku Grenadierów.


Komentarze (1)

01-01-2011 19:45:46
Hania
Nalezy schylic glowy przed moimi rodakami Lazarzaninami, ze tak chlubnie ochodzili kolejna rocznice Powstania Wielkopolskiego. Moj sp.Dziadek byl takze Powstancem Wlkp., pochowany na Cmentarzu Gorczynskim. Parafia MBB to moja parafia gdzie sie urodzilam i mieszkalam przez wiele lat. Jak patrze na te fotki to lza mi sie kreci w oku, toz to moj fyrtel.
Aktualności
Niezapominajka
21

wrz

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

22

wrz

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Prawo spadkowe" - spotkanie z prawnikiem
- obowiązują zapisy w sekretariacie Klubu "Krąg" lub telefonicznie: 61 64 74 288

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Czułe struny" - przedstawienie w wykonaniu "Mojego Teatru". Scenariusz i reżyseria: Marek Zgaiński
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia 10.09. lub rezerwacja mailowa zapisy.klubk

25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: