Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jedyna taka msza o północy w roku {GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jedyna taka msza o północy w roku {GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO}
27-12-2010 22:50   Janusz Ludwiczak
Punktualnie o północy we wszystkich łazarskich świątyniach odprawione zostały bożonarodzeniowe pasterki. Ponadto w kościele Matki Boskiej Bolesnej , Chrystusa Sługi i Michała Archanioła zostały odprawione pasterki o godz. 22 z myślą o dzieciach i ludziach starszych.

Pasterka to jedyna taka msza w roku. Odprawiana jest zawsze o północy w nocy z 24 na 25 grudnia i zwiastuje Boże Narodzenie. Od paru lat pasterka odprawiana jest także o godzinie 22:00 z myślą o dzieciach i ludziach starszych, którzy nie mogą wracać późną nocą z kościołów do domu. Po za tym dwie pasterki o godz. 22 i 24 pozwalają uniknąć całkowitego zapełnienia kościołów i braku wolnych miejsc w ławkach.

Pasterki o godz. 24:00 zostały odprawione we wszystkich łazarskich kościołach, zaś dwie godziny wcześniej zostały oprawione w kościołach Matki Boskiej Bolesnej, Chrystusa Sługi i Michała Archanioła.

W tym roku wierni zmierzający do kościoła na pasterkę o północy musieli strasznie uważać, gdyż w wyniku padającego marznącego deszczu śliskie były chodniki. Najgorzej było na kostkach brukowych.

Przedstawiamy zapis wideo z pasterki, w którym można posłuchać także kolędy śpiewane przez wiernych i chór Dolorosa z orkiestrą - ZOBACZ WIDEO.

Czy wiesz że?
Pasterka to niewielka wieś, położona w Górach Stołowych, u północnych podnóży Szczelińców w gminie Radków (powiat kłodzki w województwie dolnośląskim). Z trzech stron Pasterka otoczona jest granicą z Czechami. Jest to też miejsce przecięcia się kilku szlaków oraz przejście turystyczne z Czechami.
Pasterka to także nazwa schroniska PTTK położonego w tej samej, małej miejscowości. W schronisku tym mieszczą się 43 miejsca noclegowe, a koszt przenocowania wynosi od 16 złotych od osoby.


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (1)

29-12-2010 01:40:45
Stołowy
Dziękujemy za wzmiankę, zapraszamy serdecznie w nasze progi. Zimą na narty, latem na rower, geocaching i piesze wycieczki... :-) www.schroniskopasterka.pl
Aktualności
Niezapominajka
18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

do 20-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena. Targi gier i multimediów

19

paź

do 20-10-2019
Palmiarnia Park Wilsona
Wystawa storczyków

20

paź

Poznań * Łazarz
20. Poznań Maraton

25

paź

do 26-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva seniorzy" - targi dla osób 50+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: