Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Świątecznie na Łazarskim: choinka z Lejka, na Rynku karpie mordowano w barbarzyńskich warunkach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Świątecznie na Łazarskim: choinka z Lejka, na Rynku karpie mordowano w barbarzyńskich warunkach
27-12-2010 21:53   Janusz Ludwiczak
Już siedemnasty rok z rzędu na Lejku Łazarskim można było kupić choinki. Na samym zaś Rynku Łazarskim nie brakowało jemioł i lampek choinkowych. Mieszkańcy mogli kupić też "karpie z Milicza", które zabijane były na oczach klientów.

Przez cały grudzień na Lejku Łazarskim sprzedawane były choinki, które kosztowały 25 zł/mb. Duże drzewko można było dostać już od 60-70 zł. Na stoisku dostępne był świerk (25 zł/mb), świerk srebrny (od 45 zł), sosna (35 zł) czy świerk srebrny (40 zł).

Sprzedaż żywych choinek cieszyła się trochę słabszym zainteresowaniem niż w latach ubiegłych.
W tym roku jest ciężko. Mogłoby być trochę lepiej - mówi Krzysztof Jarocki, sprzedawca.

Jesteśmy tu 17 rok z rzędu, jak co roku w tym samym miejscu. W większości mamy stałych klientów- dodaje Krzysztof Jarocki

Choinki sprzedawane były codziennie od 8 do 22. Dla sprzedawców był to ciężki okres, gdyż musieli oni pracować nawet przy 20-stopniowym mrozie.

Na Rynku Łazarskim można było kupić też jemiołę (ceny kształtowały się od 2 do 5 zł), gałązkę świerku, jodły lub sosny (od 1,50 do 7 zł).

Kilka metrów dalej, przy szaletach mieszkańcy mogli kupić żywe "karpie z Milicza". Były one jednak przechowywane w barbarzyńskich warunkach. Na zdjęciach widać, że w pojemniku przechowywanych było kilkanaście ryb. W dodatku sprzedawca zabijał karpie na oczach klientów.

Tych, który przeraził taki widok mogli kupić filet z karpia (33 zł/kg), filet z dorsza (26-28 zł/kg) lub tuszę karpia (26 zł/kg) i dzwonki z karpia (32 zł/kg) w pobliskim sklepie rybnym przy ul. Dmowskego.

Na łazarskim targowisku można było kupić też lampki choinkowe. Ceny zaczynały się od 10 zł za komplet 100 lampek.

Na święta nie mogło zabraknąć oczywiście słodkiego. W cukierni "Pod Strzechą" przy Rynku Łazarskim 16 można było kupić oczywiście pierniki (w cenie 7 zł) i krajankę piernikową (7,99 zł/kg). Dużym zainteresowaniem cieszyły się także makowce (25,99 zł/kg).


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

01-01-2011 20:11:20
Hania
Ale fajnie na Rynku Lazarskim i choinki, jemiola i karpie. Super ! Co do zabijania karpii to niestety taka ich dola :), musza isc pod noz a ze ciasno troche im w baseniku to takze jest zrozumiale. Pamietam dokladnie jak moja babcia zabijala karpie w domu, w lazience, najpierw byly ogluszone ciezarkiem a pozniej nozem ciecie za lbem. Widzialam to kilka razy choc babcia wyrzucala nas z lazienki ale jako dzieci bylismy ciekawi i podgladalismy. Pewnie za pierwszym razem byl to dla nas szok ale pozniej zdawalismy sobie sprawe, ze taka jest "procedura" aby karp znalazl sie na wigilijnym stole. Oczywiscie wspomne, ze karmilismy te karpie chlebem, rzucalismy kawaleczki do wanny gdzie plywaly karpie, mielismy zajecie przez 2-3 dni.
Aktualności
Niezapominajka
19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

28

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
w godz. 7:00-21:00

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: