Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rowerzyści chcą jeździć na Jarochowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rowerzyści chcą jeździć na Jarochowskiego
22-10-2010 01:55   Janusz Ludwiczak
Sekcja Rowerzystów Miejskich wystosowała do Zarządu Dróg Miejskich pismo, w którym postuluje wprowadzenia kontrapasu na ulicy Jarochowskiego. Rowerzyści chcieliby, aby wprowadzony został ruch dwukierunkowy na odcinku od Palacza do Winklera.

W marcu Zarząd Dróg Miejskich wprowadził ruch jednokierunkowy na ulicy Jarochowskiego, na odcinku od Winklera do Palacza. Dzięki temu poprawiło się bezpieczeństwo w okolicach Szkoły Podstawowej nr 69.

19 października Sekcja Rowerzystów Miejskich wystosowała do Zarządu Dróg Miejskich pismo, w którym domaga się zalegalizowania ruchu rowerowego pod prąd na ulicy Jarochowksiego.

W piśmie przesłanym do ZDM czytamy:

Legalizowanie ruchu rowerowego pod prąd w ulicach jednokierunkowych jest powszechną praktyką w Europie Zachodniej, jak również na coraz większą skalę ma miejsce w polskich miastach (ostatnio w Gdańsku i w Krakowie).

Rozwiązania umożliwiające jazdę pod prąd (oznakowanie kontrapasów, bądź też samo umieszczenie tabliczek "Nie dotyczy rowerów" pod odpowiednimi znakami pionowymi) promują ruch rowerowy i poprawiają jego bezpieczeństwo, w związku z czym powinny być stosowane na szeroką skalę zarówno w centrum miasta, jak i poza nim.

Ulicą położoną poza centrum Poznania, w której celowe byłoby jak najszybsze zalegalizowanie ruchu rowerowego pod prąd, jest ul. Jarochowskiego (od ul. Palacza do ul. Winklera).

Ul. Jarochowskiego odgrywa ważną rolę w układzie komunikacyjnym, stanowiąc dla rowerzystów na wielu relacjach alternatywę dla ruchliwych ulic Głogowskiej i Arciszewskiego, na których brak jest dróg rowerowych. Podkreślenia wymaga przy tym, że do niedawna wspomniany odcinek ul. Jarochowskiego był dwukierunkowy. Przekształcenie tej ulicy w jednokierunkową spowodowało, mimo korzyści związanych z ograniczeniem ruchu samochodów, powstanie istotnej bariery dla ruchu rowerowego, którą można w prosty sposób usunąć, legalizując ruch rowerowy pod prąd.

Dodać należy, że szerokość jezdni ul. Jarochowskiego na analizowanym odcinku wynosi aż 5 m, a więc znacznie przekracza minimalną szerokość, przy której zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwe jest zalegalizowanie ruchu rowerowego pod prąd.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

29-10-2010 10:43:24
oni sobie mogą chcieć
bo niby ze co rowerzysci są lepsi czy jak ?? w razie co w sprawach trudnych do kościoła w sprawach niemożliwych do Slawusia
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Birdman" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

25

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kształt wody" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

27

lip

10:00
Łazarz
"Szlakiem ornamentów Poznania" - wycieczka po Łazarzu
zbiórka pod kamienicą przy ul. Matejki 2 (przy dawnym kinie Olimpia)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: