Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wstyd! Poznań jest jedynym miastem w Polsce, w którym nie ma tarasu widokowego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wstyd! Poznań jest jedynym miastem w Polsce, w którym nie ma tarasu widokowego
25-08-2010 00:45   Janusz Ludwiczak
Poznań jest jedynym miastem w kraju, w którym nie ma punktu widokowego, z którego możemy zobaczyć panoramę miasta. Nawet w oddalonym o 50 km Gnieźnie znajduje się taras widokowy.

"Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!", ten kultowy cytat z filmu "Miś" Stanisława Barei w Poznaniu od sześciu lat nabiera prawdziwego znaczenia.
Gdzie możemy pokazać turystom panoramę Poznania i sami zobaczyć z perspektywy "lotu ptaka" zmiany, jakie zachodząc w miejskim krajobrazie? Okazuje się, że nigdzie. Stolica Wielkopolski jest jedynym miastem w Polsce, w którym nie ma tarasu widokowego.

Jeszcze w 2004 roku panoramę miasta można było zobaczyć z 18 piętra wieżowca Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego. Z przeszklonego punktu widokowego w samym centrum miasta roztaczał się widok na Poznań i okolice w promieniu 15 kilometrów we wszystkie strony świata.
Niestety po zakończeniu remontu wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego taras widokowy został zamieniony na stałe w sale wykładowe. Podpisaniem dalszej umowy nie było zainteresowane miasto, gdyż jak twierdziło punkt widokowy cieszył się słabą popularnością.

Poznań jest piątym miastem w Polsce pod względem obszaru i liczby ludności. Jest po Krakowie, Warszawie, Gdańsku wraz z Trójmiastem, Zakopanem i Wrocławiem jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości w Polsce.

Rocznie Poznań odwiedza średnio ponad 450 tysięcy turystów, z czego 150 tys. stanowią obcokrajowcy. Tylko goście z zagranicy pozostawili w Poznaniu w ubiegłym roku ponad 200 mln euro.

Do odwiedzenia Poznania zachęcają nie tylko takie atrakcje turystyczne jak Stary Rynek, Ostrów Tumski, Malta czy Stary Browar, ale licznie prowadzone akcje jak chociażby "Poznań za pół ceny" czy organizowane imprezy i wydarzenia - Targi, koncerty gwiazd, festiwal Malta. Spory bum turystyczny nasze miasto przeżyło w ubiegłym roku, kiedy to ponad 30 tysięcy osób pojawiło się na 32. Europejskim Spotkaniu Młodych, a ok. 23 tys. stanowili goście, którzy przybyli do Poznania na Międzynarodowy Kongres Świadków Jehowy.

Poznań jest niestety jedynym miastem w Polsce, w którym nie ma punktu ani tarasu widokowego.

Jeszcze w 2007 roku mówiło się o powstaniu obrotowego tarasu widokowego na ostatnim piętrze nowo budowanego biurowca Andersia Tower na pl. Andersa. Rok później punkt widokowy miał powstać 70 metrów nad ziemią na wieży poznańskiej Katedry. Na to zadanie podczas sesji w sierpniu 2008 roku poznańscy radni przeznaczyli 130 tysięcy złotych, jednak do dziś uchwała nie została zrealizowana. Co ciekawe, z jednej z wież Katedry panoramę miasta można było zobaczyć jeszcze w latach 90...

Taras widokowy planowano utworzyć też na wieży ratuszowej oraz w Okrąglaku. Na planach jednak się skończyło.

Panoramę miasta możemy zobaczyć m.in. z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, wieży kościoła garnizonowego Św. Elżbiety przy wrocławskim Rynku, a także z wieży kościoła mariackiego w Gdańsku i Krakowie czy z Ratusza w Toruniu.

Jeszcze większą atrakcją jest kawiarnia "Cafe 22", która znajduje się na ostatnim piętrze 92-metrowego biurowca Pazim w Szczecinie. Z 22 piętra możemy nie tylko zobaczyć panoramę Szczecina, ale wypić ze znajomymi kawę, czy zjeść z gośćmi odwiedzającymi miasto wspólny obiad. Jak się okazuje punkt ten jest doskonałym miejscem do randek.

Taras widokowy znajduje się też chociażby na wieży gnieźnieńskiej Katedry.

Panoramę Poznania można jednak zobaczyć z wieży widokowej na Dziewiczej Górze, oddalonej od Starego Rynku o 13 kilometrów. W godz. od 10 do 18, a w weekendy do 19 możemy z 40 metrowej wieży położonej na wysokości 143 m n.p.m. i pokonaniu 172 schodów podziwiać panoramę Puszczy Zielonki i okolic. Z wieży na Dziewiczej Górze doskonale widać Poznań.

Jest jednak w Poznaniu taras widokowy, o którym mało kto wie. Taras widokowy na szczycie Kopca Wolności. Jednak aby się tam dostać trzeba zgłosić się z grupą przynajmniej 10-osobową przy wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Za wjazd na taras widokowy wyciągiem krzesełkowym zapłacimy 6 złotych od osoby (czyli 60 zł od grupy). W tym przypadku bardziej opłacalne jest skorzystanie z Letniego Toru Saneczkowego, skąd zobaczymy tą samą panoramę. Podobne widoki praktycznie za darmo możemy podziwiać z poziomu +2 w Galerii Malta, przy czym z tarasu tego widać tylko Maltę, Śródkę i północną część miasta, w tym Winogrady i Piątkowo.

Na razie nie prędko doczekamy się w Poznaniu punktu widokowego na całą panoramę miasta. Póki co pozostaje nam jedynie podziwianie panoramy miasta z wieżowców mieszkalnych.

Tarasy i punkty widokowe w polskich miastach:

 • Wrocław:
  - wieża Kościoła Garnizonowego św. Elżbiety (90 m)
  - wieża Katedry św. Jana Chrzciciela (97 m) - możliwy wjazd windą
  - Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego
  - Katedra św. Marii Magdaleny z Mostkiem Czarownic (45 m)
 • Kraków:
  - Kopiec Kościuszki
  - wieża Kościoła Mariackiego na Rynku Głównym
  - wieża przy bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (76,18 m)
 • Gdańsk:
  - latarnia morska w Nowym Porcie
  - wieża Kościoła Mariackiego (61,5 m, ponad 400 schodów)
  - Ratusz przy Długim Targu
  - wieża kościoła Św.Katarzyny (60 m, ok. 350 schodów)
  - biurowiec Olimp we Wrzeszczu (55 m)
 • Gdynia:
  - wieża widokowa na Kolibkach (50 m)
 • Warszawa:
  - 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki
  - wieża kościoła Św.Anny na Krakowskim Przedmieściu
  - Gnojna Góra
  - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego - Ogród dachowy
  - wieża w Muzeum Powstania Warszawskiego
  - Góra Szczęśliwicka
  - Kopiec Czerniakowski
 • Szczecin:
  - "Cafe 22", na 22 piętrze biurowca PAZIM
  - wieża Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego
  - wieża Zamku Książąt Pomorskich
 • Toruń:
  - wieża Ratusza (40 m)
  - wieża katedralna (52 m)
  - Kępa Bazarowa
  - wieża ciśnień
 • Katowice:
  - diabelski młyn w Śląskim Wesołym Miasteczku
  - Silesia Tower
  - 35-metrowa wieża spadochronowa w Parku Kościuszki
 • Lublin:
  - Wieża Trynitarska
 • Gorzów:
  - Dominanta z punktem widokowym przy Moście Staromiejskim
 • Kielce:
  - Wzgórze Karczówka
  - Park Kadzielnia
 • Olsztyn:
  - wieża obserwatorium
  - wieża zamkowa
 • Władysławowo:
  - 8 piętro Domu Rybaka, z którego widać panoramę Półwyspu Helskiego
 • Kalisz:
  - wieża Ratusza
 • Gniezno:
  - wieża Katedry Gnieźnieńskiej
 • Licheń:
  - wieża Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (140 metrów, 31 pięter, 762 schody - możliwość wjazdu windą)


Na zdjęciach:
fot.0-14 - zdjęcia nad Poznaniem zrobione z samolotu
fot.15-21 - zdjęcia wykonane z wieży kościoła Św.Anny
fot.22-28 - zdjęcia wykonane z wieżowców mieszkalnych
fot.29 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
fot.30-41 - zdjęcia zrobione z wieży kościoła Św.Elżbiety we Wrocławiu
fot.42-46 - wieża Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach
fot.47-53 - panorama Gdańska z wieży Kościoła Mariackiego
fot.54-59 - panorama Władysławowa i widok na Półwysep Helski z Domu Rybaka

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Podziwiali panoramę Poznania i Łazarza

ZOBACZ TAKŻE: Gondolą nad Poznaniem?

Komentarze (21)

18-08-2015 18:25:34
Hania
Dajcie juz spokoj Grobelnemu, byl, zrobil co mogl i odszedl. Teraz kierujcie swoje uwagi, spostrzezenia, krytyke do nowego prezydenta p.Jaskowiaka, moze cos zalatwicie. Nie grzebcie sie wiecznie w przeszlosci a robcie /nie gadajcie tylko/ cos dla przyszlosci.
18-08-2015 12:32:42
Krzyś
Czy aby na pewno był jaki kolwiek taras na wieży katedralnej? Skąd takie info? A jeśli coś takiego było, to dlaczego się zmyło? Mieszkam w Poznaniu od 1979 roku i nie pamiętam nic takiego. Na wieży byłem w roku 2005 dzięki uprzejmości jednego z braci z Ostrowa i widziałem w jaki anty-turystycznym jest stanie.
09-09-2014 15:19:38
Goś
Ja do niedawna miałam taras widokowy w mieszkaniu na 10 piętrze;)
29-09-2010 22:13:47
Sławek
Tyle że nie trzeba w nic inwestować, wystarczy zacząć chcieć zarządzać tym co się posiada.
28-09-2010 22:36:03
Krzysztof
Nie ma co... taras widokowy, to faktycznie najbardziej potrzebna Poznaniowi inwestycja, no ale jak ktoś chce znaleźć dziurę w całym, to tylko pozwolić mu poszukać
07-09-2010 09:39:31
Sławek
"Podpisaniem dalszej umowy nie było zainteresowane miasto, gdyż jak twierdziło punkt widokowy cieszył się słabą popularnością." Czy ktoś pamięta w jaki sposób ten punk był promowany, jakie prowadziły do niego oznaczenia?
30-08-2010 15:49:01
hańba
Panie Grobelny, wstydziłbyś się. Poznań to nie tylko firma, to nie tylko szczekanie hał hał. Miasto robi akcję Poznań za pół ceny, ale żeby nie można było zobaczyć panoramy miasta. To nie może tak być.
29-08-2010 18:41:49
baby
na dachu okraglada... mhhh, jakos ciezko to widze, ale na ostatnim pietrze jak najbardziej. jednak okraglak jest za niski. lepiej juz wiezowiec akad.ekonomicznej lub biurowiec andersji.
29-08-2010 01:03:21
biedronka
Ma być taras widokowy na OKR¡GLAKU....tylko kiedy ???
26-08-2010 17:26:54
.
a ja co dwa tygodnie mam widok na Poznan z św.marcina jak mam szkołe
26-08-2010 15:46:25
stokrotka
Takie piękne widoki z tego samolotu i wieży kościoła Św.Anny, aż się prosi o taras widokowy. Nie każdy ma WTK, po za tym oni sporadycznie emitują widok z kamer z dachu wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego.
26-08-2010 14:54:29
to nie moze tak byc
nawet w Warszawie z 30 piętra PeKiNu możemy podziwiać widoki z góry na miasto. Byłem nie raz we Wrocku na wieży kościoła garnizonowego, widoki rewelacyjne, wspinaczka na szczyt - przez 2 godziny bolały mnie nogi, ale było warto. Świetne widoki są także z wieży kościoła mariackiego w Gdańsku. A w Poznaniu????
26-08-2010 12:00:54
romka atomka
Brak słów. Oj daleko nam do takich turystycznych miast jak Kraków, Gdańsk, Warszawa, Toruń, Wrocław. To jest absurd, żeby od 2004 roku nie można było uruchomić punktu widokowego, który powinien być wizytówką miasta. Ale co się dziwić, skoro trzyma się takiego niekopetentego człowieka jak Hinc. Zgadzam się z Palikotem - odebrać Poznaniowi kandydaturę do Europejskiej Stolicy Kultury 2016!
26-08-2010 09:58:10
*
Wstyd. A faktycznie taras widokowy i to w dodatku obrotowy miał powstać w Andersii. Obiecanki, cacanki...
25-08-2010 20:35:15
kiwi
Zawsze możecie sobie zobaczyć panoramę z WTK. hał hał...
25-08-2010 18:34:21
qaf
Słuszna uwaga. WSTYD Prezydencie Grobelny i elitko urzędasów!!! Co do Starego Rynku przecież miał być remont jego płyty, a kostka miała zostać wyrównana. O tym mówiło się 2 lata temu. Nic w tym zakresie nie zrobiono, a wystarczy tylko wymienić podłoże płyty. Ale tak to w naszym mieście hał hał bywa - dużo się gada, a mało robi.
25-08-2010 16:18:46
wolf
Zgadzam się z autorem, że to jest wstyd. Poznań dla wielu turystów będzie też mniej atrakcyjny niż inne miasta również ze względu na inne zaniedbania. Wreszcie musi być porządny remont Starego Miasta, a nie tylko pojedynczych ulic, szpecą plakaty na latarniach, na chodnikach pełno śmieci, brakuje deptaków, a chodniki są zastawione przez samochody, zbyt mało jest remontów kamienic itd. W centrum miasta wszędzie powinny być stylowe jednakowe chodniki, do tego stylowe latarnie i znaki drogowe, do tego jeszcze ładne, duże wolno stojące kosze na śmieci.
25-08-2010 14:38:06
alibaba
Kiedyś był taras widokowy na AE, ale zamknęli hultaje No jeszcze był ratusz , ale sie skrzywił hehehe
25-08-2010 13:50:02
exotus
Świetne fotki ;-) A co do tarasu - kompromitacja. No w końcu Poznań przecież doskonale dba o turystów. Oj wiele powinien nauczyć się od Krakowa, Gdańska i Wrocławia.
25-08-2010 13:02:01
kaśka
Wstyd, wstyd, wstyd Panie Grobelny. Panu już dziękujemy. 12 lat pana rządów już wystarczy.
25-08-2010 11:11:33
pyruś
"Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!", oj coś w tym jest. I tam mają nie tylko jeden taras widokowy, ale z tego co widzę aż cztery. Wstyd, żeby od 2004 roku nie było tarasu widokowego. A gdzie to on już nie maił byc. Największa kompromitacja jest chyba z Andersią.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: