Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Wilsona powstanie plac zabaw! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Wilsona powstanie plac zabaw!
18-06-2010 05:38   Janusz Ludwiczak
Z Parku Wilsona zniknie jedna piaskownica dla dzieci, ale w zamian powstanie tam plac zabaw z prawdziwego zdarzenia i to jeszcze w tym roku.

Mieszkańcom Łazarza, działaczom z samorządów pomocniczych - Radzie Osiedla Targowego oraz Radzie Osiedla Świętego Łazarza, radnym miejskim, członkom Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej oraz wiceprezydentowi Poznania udało się w końcu skłonić dyrektora Palmiarni do powstania w Parku Wilsona placu zabaw.

Przypomnijmy pokrótce. Mieszkańcy Łazarza, szczególnie rodzice z przychodzącymi swoimi pociechami do Parku Wilsona chcieliby, aby powstał tam plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, w którym znajdowałyby się huśtawki, drabinki i zjeżdżalnie. Niestety na utworzenie placu zabaw nie zgadzała się dyrekcja Palmiarni, która administruje Parkiem Wilsona. Ponadto planowane było zlikwidowanie już istniejących piaskownic. Dyrektor Zbigniew Wągrowski tłumaczył, że Park Wilsona jest parkiem zabytkowym, o charakterze francuskim - czyli docelowo spacerowym. Uważał też, że powstanie placu zabaw spowoduje dewastację tego miejsca.

1 września ubiegłego roku w tej sprawie przedstawiciele Rady Osiedla Targowego i Rady Osiedla Świętego Łazarza spotkali się wspólnie u wiceprezydenta Mirosława Kruszyńskiego przedstawiając problem.

Podczas naszego czatu z Prezydentem Ryszardem Grobelnym, który odbył się 21 kwietnia padło pytanie: Czy jest szansa, ze w najbliższym czasie powstanie tam plac zabaw, o który naciskają mieszkańcy - szczególnie rodzice dzieci?
Prezydent Ryszard Grobelny odpowiedział wtedy: "Myśle, że dyrektor nie ma racji. Zobacze jakie są argumenty za i przeciw."

Wiosną prace nad możliwością powstania placu zabaw w Parku Wilsona prowadziły rady osiedli i miasto. Okazało się, że plac zabaw mógł powstać ale w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Wilsona, przy ulicy Parkowej w miejscu dawnych warsztatów, gdzie obecnie znajduje się parking.

W miniony piątek sprawa placu zabaw w Parku Wilsona była jednym z głównych punktów obrad Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej. Więcej pisaliśmy w artykule: Plac zabaw będzie poza terenem Parku Wilsona?

Jak się okazało plac zabaw powstanie jednak w samym Parku Wilsona, w sąsiedztwie istniejących piaskownic, które mają zostać wyremontowane.

W miejsce jednej z piaskownic dzisiejszych można przewidzieć miejsce na lokalizację placu zabaw. Należy w tej chwili rozpocząć przygotowywanie koncepcji zagospodarowania tego terenu. Jeśli to będzie już przygotowane i będą wszystkie zgody to nie widzę problemu, aby plac zabaw nie był zrealizowany. Warunek jest taki, że na razie mówimy o koncepcji lokalizacyjnej. Natomiast wiem, że rady osiedla muszą współdziałać z dyrektorem Palmiarni, tak aby było można przygotować finansowanie ze środków, które dysponują rady osiedli - powiedział portalowi lazarz.pl Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania.

Czy jest więc szansa, że plac zabaw powstanie jeszcze w tym roku?
To już nie zależy ode mnie tylko od inwestora, czyli rad osiedlowych, które powinny współdziałać z dyrektorem Palmiarni - dodaje wiceprezydent Mirosław Kruszyński.

Zadowolenia nie kryje Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania, Przewodniczący Komisji Samorządowej i członek Rady Osiedla Świętego Łazarza:
Myślę, że jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych, a w przede wszystkim satysfakcja dla tych, którzy aktywnie wspierali to zadanie, żeby mogło zostać zrealizowane, czyli Rada Osiedla Targowego, Rada Osiedla Świętego Łazarza, portal lazarz.pl, również radni miasta szczególnie z tego okręgu. Cieszymy się, że ten głos społeczności lokalnej został uwzględniony przez pana Prezydenta Kruszyńskiego, który zapewnił, że w tej chwili nastąpi zagospodarowanie tego placu na rzecz najmłodszych naszych mieszkańców. Myślę, że w najbliższych dniach uda się zorganizować jakieś robocze spotkanie, również z udziałem pana dyrektora oraz urzędników miejskich, tak aby ustalić jakiś harmonogram prac związanych z zagospodarowaniem tego miejsca i z nadzieją, że jak najszybciej uda się poczynić te stosowne zakupy, żeby zwiększyć atrakcyjność tego miejsca dla dzieci - powiedział Wojciech Wośkowiak.

Rada Osiedla Targowego planuje przeznaczyć w przyszłorocznym budżecie od 25 do 30 tys. zł. na plac zabaw w Parku Wilsona - taką decyzję podjęli osiedlowi radni podczas czwartkowej sesji. Na razie jest to zarys budżetu na 2011 roku, który nie został jeszcze zaplanowany i uchwalony. Rady osiedli mają na to czas do końca lipca. Wcześniej 6 lipca Rada Miasta Poznania zadecyduje ile będą wynosić budżety rad osiedlowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz środki grantowe na zadania pomocnicze rad osiedli.

Myślę, że pod kontem prac nad budżetem na rok 2011 oba samorządy, jeśli będzie taka potrzeba - ponieważ mamy świadomość, że teren nie jest zbyt rozległy będą mogły zabezpieczyć jakieś środki finansowe na dalsze doposażenie tego placu - powiedział Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Komisji Samorządowej.

Decyzja o powstaniu placu zabaw w Parku Wilsona, to także nasza zasługa - portalu lazarz.pl oraz Państwa - Internautów oraz mieszkańców Łazarza i Poznania.

Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców portal lazarz.pl wyszedł z inicjatywą zbierania podpisów pod petycją z prośbą o utworzenie na terenie Parku Wilsona placu zabaw dla dzieci.

Podpisy pod petycją rozpoczęliśmy zbierać w połowie maja - dokładnie 17.05. Jako pierwsi pod petycją podpisali się na sesji radni z Osiedla Świętego Łazarza. To samo uczynili radni z Osiedla Targowego.

Podpisy pod petycje były zbierane wśród przechodniów i mieszkańców także na terenie Parku Wilsona oraz w trakcie 21. Dni Łazarza i festynu Osiedla Targowego z okazji "Święta Sąsiadów". Pod petycjami można było podpisać się także w innych częściach dzielnicy.

Poparcia inicjatywie utworzenia placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona było można udzielić też pobierając petycję w formacie pdf i po jej wypełnieniu przesłać pod nasz adres korespondencyjny.

Na tą chwilę pod petycją podpisało się już 813 osób. Ale prawdopodobnie to nie koniec. Zebrane petycje mają dostarczyć jeszcze szkoły podstawowe, które także przyłączyły się do naszej akcji.

Na wszystkie petycje z poparciem inicjatywnie utworzenia placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona czekamy do wtorku, 22 czerwca włącznie. Do tego dnia można też przesyłać wypełnione petycje wydrukowane z naszego portalu. W przyszłym tygodniu wszystkie podpisy z petycjami zostaną przekazane na ręce Pana Prezydenta Ryszarda Grobelnego.

Udziel poparcia inicjatywie utworzenia placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona - POBIERZ PETYCJę

Zebrane podpisy pod petycją prosimy o przesłanie na adres portalu lazarz.pl:
Janusz Ludwiczak
portal lazarz.pl
skrytka pocztowa 28
60-260 Poznań 34
W petycjach prosimy o nie wypełnianie kolumny z l.p., gdyż musimy zachować kolejność numeracji.


R E K L A M A

Komentarze (12)

06-07-2010 13:45:03
dana,
też się cieszę ze będzie piaskownica oby tylko koty do niej nie sikały!!!!- tu też coś trzeba zrobić! Też złożyłam podpis w pod petycja bo to słuszna sprawa. Jednak jestem absolutnie przeciw wylegiwaniu się na trawie -to Park i to ze swoją historią- tu warto by przywrócić restaurację wraz z tarasem /obecny budynek Szkoły wychowania fizycznego/ która byłaby na kieszeń każdego człowieka! Miasto powinno zająć się przygotowaniem niekiedy tylko odnowieniem terenów by móc się opalać na trawie, a nie opalać się w centrum miasta w miejscach publicznych- jak się to komuś nie podoba niech jedzie do USA skąd ten pomysł przywędrował do nas. Takich akcji powinno być więcej! Dużo można by zmienić by poprawić wypoczynek mieszkańców i turystów.
26-06-2010 00:41:42
elbesko
Od 47 lat nie mieszkam w Poznaniu, ale dobrze jeszcze pamiętam piaskownice w Parku Wilsona ( w latach 1948-1963 gdy mieszkałem w Poznaniu tak wszyscy nazywali ten Park, mimo, że na tabliczkach był napis "Park Kasprzaka"). Pamiętam także jak w zimie się jeździło na łyżwach - na większym i mniejszym stawie. Elbesko
23-06-2010 20:37:41
REDAKCJA
No tym panem to byłem właśnie ja. Dziękuje. Jutro wszystkie złożone podpisy pod petycją zostaną przekazane na ręce Pana Prezydenta Ryszarda Grobelnego. Pozdrawiam.
23-06-2010 19:58:43
Anastazja
Bardzo sie ciesze! Kilka tygodni po parku chodzil pan i zbieral podpisy - godne podziwu. To dobry znak, ze mamy jednak wplyw na rzeczywistosc, ktora nas otacza! Nie mialam wiary, ze moj podpis cos moze zmienic, a tu prosze!:))).
22-06-2010 22:41:37
Carlos
Nareszcie po tylu latach bedzie plac zabaw, tylko wtsyd ze musiala odbyc sie taka batalia o w sumie oczywista rzecz, ktora posiada prawie kazdy park w Polsce. Dziwne ze panu dyrektorowi palmiarni przeszkadza plac zabaw a nie przeszkadza zapuszczony park ze smierdzacym stawkiem w ktorym plywaja smieci, oraz banda wulgarnej mlodziezy przesiadujaca cale dnie przed wejsciem do samej palmiarni, (w sumie Redakcjo - kolejny temat do poruszenia), jeszcze jedno pytanie kto zapewnia ochrone w parku? miasto, jakas agencja ochrony?-jescze w zeszlym roku bylo widac jakies patrole w tym roku nikogo nie widzialem. Ale podsumowujac mozemy sobie jako mieszkancy pogratulowac - szlak juz jest prztetarty to moze inne wazne sprawydotyczace naszej dzielnicy na;lezy w ten sposob poruszyc - chociazby otoczenie Areny z nieremontowana od lat plywalnia.
22-06-2010 19:09:55
mg
Dobrze, że chociaż jedno się w tym miejscu zmieni. Park jest potwornie zapuszczony- wszędzie leżą ptasie odchody, brud bije po oczach, a w części przy palmiarni tabliczki "zakaz deptania trawy" to relikt poprzedniej epoki. Szkoda że będąc mieszkańcem Łazarza i mając do dyspozycji teoretycznie 2 parki: Wilsona i Kasprowicza (w tym drugim ilość psiej kupy na metr kwadratowy uniemożliwia wejście na trawnik), muszę jeździć na spacery z dzieckiem do Botanika, na Cytadelę lub do Strzeszynka.
18-06-2010 17:01:47
Irek
Jest to dobra wiadomość. Teraz trzeba zrobić zrzutkę na łopatkę, grabki i wiaderko dla "tego" co nie lubi widzieć dzieci w parku...
18-06-2010 17:01:47
Irek
Jest to dobra wiadomość. Teraz trzeba zrobić zrzutkę na łopatkę, grabki i wiaderko dla "tego" co nie lubi widzieć dzieci w parku...
18-06-2010 11:37:26
Natalia
Podoba mi się to, że mieszkańcy Łazarza chcą i potrafią walczyć o swoje!
18-06-2010 11:11:05
kacha
Suuuuuuper. Trzymamy za słowo.
18-06-2010 09:05:43
REDAKCJA
Nie to nie tylko gratuluje dla mnie, a setek osób które przyłączymy się do akcji i okazały poparcie inicjatywie utworzenie placu zabaw w Parku Wilsona. Pozdrawiam.
18-06-2010 07:10:17
MIKI
Moje gratulacje dla p. Redaktora i wszystkich, którzy udzielili poparcia tej słusznej inicjatywie utworzenia placu zabaw. Teraz kolej na petycje w sprawie usunięcia ze stanowiska jaśnie nam panującego pana dyrektora Palmiarni !!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: