Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"W każdej z książek zahaczam o Łazarz" - spotkanie z Ryszardem ćwirlejem, autorem kryminałów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"W każdej z książek zahaczam o Łazarz" - spotkanie z Ryszardem ćwirlejem, autorem kryminałów
05-06-2010 01:36   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek, 31 maja w Filii 4 Biblioteki Raczyńskich odbyło się spotkanie z Ryszardem ćwirlejem - autorem kryminałów, których okazja rozgrywa się w Poznaniu.

Ryszard ćwirlej - autor poznańskich kryminałów ("Upiory spacerują nad Wartą", "Trzynasty Dzień Tygodnia" i "Ręczna robota"), filmowiec ("3 km do Raju"), reportażysta, związany z telewizją (obecnie wydawca programu "Telekurier", był wydawcą "Teleskopu", autor programów "Strefa militarna", "Wielkopolski agrobiznes". Ponadto pracował w TVSilesia).
Urodzony w Trzciance, dzieciństwo spędził w Pile, studiował w Katowicach.

Podczas spotkania autorskiego czytelnicy mogli się dowiedzieć, co zainspirowało Ryszarda ćwirleja do napisania książek.

W każdym z kryminałów Ryszarda ćwirleja pojawiają się elementy pisane gwarą poznańską i wielkopolską.
"U mnie w domu mówiło się gwarą. Tata chodził po pyry, a mama obierała je na ryczce. Jako młody człowiek przyjeżdzałem do Poznania i przemierzałem tutaj na Łazarz, gdzie mogłem kupić te gemele" - mówił na spotkaniu autorskim Ryszard ćwirlej.

Już w drugiej połowie lat 90. pojawiły się kryminały, w których akcja dzieje się w Warszawie czy Wrocławiu. Jak się okazuje Ryszard ćwirlej czekał z niecierpliwością na kryminał, który dzieje się w Poznaniu.
"Jak sam sobie nie napiszę, to nikt tego nie napisze. Było zniecierpliwienie. Trzeba było to przelać na formę literacką" - żartował w poniedziałek Ryszard ćwirlej.

Rozmowa z Ryszardem ćwirlejem

Janusz Ludwiczak: Jest pan autorem licznych kryminałów. Co możemy w tych książkach znaleźć, jakie ciekawe historie?
Ryszard ćwirlej: Akcja wszystkich tych książek rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku, więc są to kryminały, w których każdy z czytelników przenosi się w czasy PRLu, który odszedł na szczęście w niesławie. Piszę o tych czasach dlatego, że myślę, że warto przypomnieć sobie jak wyglądały te czasy. Chodzi o to, żeby docenić co mamy teraz, a dla młodszych czytelników jest to tak naprawdę zetknięcie z nieprawdopodobnym światem, który już gdzieś odszedł. Akcja rozgrywa się w Poznaniu, to jest miejsce geograficznie to samo ale jest to miejsce, które nie do poznania się zmieniło, czyli inna rzeczywistość.

Czy w książce znajdziemy historie, których akcja rozgrywa się na Łazarzu lub jego okolicach?
W każdej z książek zahaczam o Łazarz, bo jest to takie charakterystyczne miejsce Poznania, które myślę, że jako młody człowiek dosyć dobrze poznałem. Dlatego ten Łazarz jest ciągle obecny. W "Ręcznej Robocie", czyli ostatniej książce akcja zawiązuje się właśnie na Łazarzu, czyli dla miłośników tej dzielnicy myślę, że jest to taki smaczek, po który warto sięgnąć, po to, żeby przypomnieć sobie ten dawny Łazarz.

Jaką dla Pana dzielnicą jest Łazarz?
Jeśli chodzi o stary Łazarz, ten dawny było to dla mnie o tyle ciekawe, że właśnie tutaj przyjeżdżałem na to targowisko, słynną gemelę łazarską, po to, aby kupić sobie dwa papierosy na sztuki, albo kasetę z muzyką electric light orchestra. Mówię o kasetach, które praktycznie nie były dostępne na naszym rynku, a tutaj się pojawiały. Były przemycane, przywożone z zachodu. Łazarz dla człowieka 20-paro letniego w latach 80. był powiewem innej rzeczywistości. Żyliśmy w szarym, smutnym społeczeństwie. Natomiast Łazarz dawał ten oddech zachodu, który pokazywał, że rzeczywistość, gdzieś tam kawałek dalej jest zupełnie inna i warto robić wszystko, żeby ta rzeczywistość zachodnia znalazła się u nas. Udało się.

Skąd pomysł na napisanie książek?
Ja nie miałem pomysłu na pisanie książki. Nie myślałem, że będę kiedykolwiek pisarzem. Zawsze pisałem dużo, z resztą w pracy dziennikarskiej piszę się tak naprawdę codziennie. Kiedyś robiąc porządek w komputerze natrafiłem na tekst, jak dwaj wędkarze wyciągają trupa z Warty, przeczytałem go i powiedziałem sobie: kurcze, fajnie się zaczyna, ciekawe kto mógł zabić tę kobietę. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie kto zabił był tylko jeden sposób. Trzeba było pisać dalej.
Jedynym sposobem na odnalezienie morderców w moim wypadku jest pisanie i dojście do ostatniej strony.

Czy doczekamy się kolejnych kryminałów?
W tej chwili pracuję nad czwartym kryminałem, którego akcja też w pewnym momencie będzie zahaczała o Łazarz. Kryminał zatytułowany jest roboczo "Mocne uderzenie". "Mocne uderzenie" rozpoczyna się w roku 1988 na festiwalu rockowym w Jarocinie. Później akcja przenosi się do Poznania.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

06-06-2010 20:46:46
max
PS: Pan ćwirlej będzie teraz kierował Radiem Merkury, no proszę. Szkoda tylko, że z tym PiSiorem i członkiem "Naszości" - Filipem Rdesińskim. Z tego co pisze "Wyborcza", widzę, ze długo sobie nie porządzą - tylko 3 miesiące.
05-06-2010 11:48:31
max
Oj to z pewnością będę musiał przeczytać wszystkie trzy książki. Mogą być ciekawe.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: