Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Konsultacje w sprawie "Metropolis" - mieszkańcy obawiają się hałasu, korków i wycięcia zieleni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Konsultacje w sprawie "Metropolis" - mieszkańcy obawiają się hałasu, korków i wycięcia zieleni
08-05-2010 00:49   Janusz Ludwiczak
W środę, 28 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 77 przy ulicy Dmowskiego 50 odbył się II etap konsultacji społecznych - Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic: Hetmańskiej, R. Dmowskiego, J. Krauthofera - Krotowskiego i projektowanej Nowej Opolskiej.

Na spotkanie z miejskimi urzędnikami wraz z zespołem projektowym Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przybyła niecała setka mieszkańców. Celem konsultacji było omówienie koncepcji projektu planu oraz zebranie opinii mieszkańców. Jak zapewniają urzędnicy i projektanci z MPU wszystkie uwagi i opinie mają być rozpatrywane podczas podejmowania decyzji przy pracach nad sporządzaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Był to drugi etap konsultacji społecznych. Przedstawiony był plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego z konkretnymi rysunkami planu, gdzie już projektanci przedstawiali konkretne możliwości i rozwiązania, które mogą się w tym miejscu pojawić. Przedstawili też możliwości składania pewnych sugestii i uwag mieszkańców. Przedstawili również uwarunkowania dla tego terenu wynikające ze studium. Także przedstawili termin, w którym przewidują, że zakończy się procedura pracy planistycznej nad tym planem na listopad tego roku - powiedziała Joanna Francuz-Jankowska z Biura Kształtowania Relacji Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Po raz pierwszy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu w obrębie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego i Krauthofera został przygotowany w 2005 roku, a dwa lata później przystąpiono do jego sporządzenia.

Nowa wersja Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu w obrębie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego i Krauthofera zakłada wybudowanie obiektu handlowo-usługowego powyżej 2 tys. m2, obok którego znajdzie się hala widowiskowo-sportowa.
Równocześnie przeprojektowany ma być układ komunikacyjny. Ulica Górecka nie będzie już prowadzić bezpośrednio do Hetmańskiej, a w jej miejscu pojawić ma się czteropasmowa Nowa Opolska wraz z wybudowaniem przystanków autobusowych.

Plan zakłada tereny zabudowy usługowej, w tym tereny handlu o powierzchni 2 tys. m2, czyli obiekty wielkopowierzchniowe. Zakłada strefę przestrzeni publicznej, która będzie skomunikowana z obiektem handlowym i z przystankami tramwajowymi i projektowanymi autobusowymi.
Jest zlokalizowana hala widowiskowo-sportowa, głównie przez to jest zwołana zmiana planu. Troszeczkę zostały zmienione parametry, na korzyść tego naszego proponowanego przez nas projektu planu. Troszkę zmieniony został układ komunikacyjny.
- powiedziała mgr inż. arch. Marta Szejnfeld, projektantka prowadząca Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami było nagrywane i protokołowane. O dostęp do protokołu będzie mógł wystąpić każdy zainteresowany. Ponadto do 17 maja zainteresowani mogą składać uwagi, sugestie i opinie do projektu.

Konsultacje społeczne przebiegły w dosyć gorącej atmosferze.
Mieszkańcy obawiają się, że po wybudowaniu centrum handlowego i hali widowiskowo-sportowej zabraknie miejsc wolnych do parkowania, a także zakorkują się pobliskie ulice.

W spotkaniu uczestniczyli także działkowicze i mieszkańcy kamienic położonych przy ulicy Dusznej.
Co się stanie z nami, mieszkańcami ulicy Dusznej? Są ludzie, którzy mieszkają tu od wojny. - pytali mieszkańcy.

Mieszkańcy obawiają się także o zabranie "zielonych płuc", gdzie obecnie znajduje się Pracowniczy Ogród Działkowy im. Jana Sobieskiego, zajmuje on jednak tylko pewną część terenu. Pozostały obszar stanowi zdegradowana zieleń, zamieniana stopniowo w dziki śmietnik.

To nie jedyne obawy zgłaszane przez mieszkańców:
Czy ktoś zmierzył ilość decybeli? My nie słyszymy tu telewizora, który chodzi na 50% normy. Czy inwestor wie jak rozwiązać problem dostaw do sklepów? - pytali przybyli na spotkanie mieszkańcy.

Do 17 maja zainteresowani mogą składać uwagi, sugestie i opinie do projektu, który później zostanie wyłożony do publicznego wglądu.
Przez 30 dni każdy będzie mógł się z nim zapoznać wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i prognozą finansową.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (3)

09-05-2010 14:43:20
wolf
Te chaszcze to wina miasta i inwestora. Dawniej znajdowały się tam ogródki, ale zostały zlikwidowane właśnie pod budowę centrum handlowego, które od lat nie może powstać. Przy skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej i Kolejowej też były ogródki działkowe, ale zostały zlikwidowane pod budowę nowego odcinka ulicy kolejowej i jest tasm teraz wielki trawnik służący jako wybieg dla psów mieszkańców Łazarza, bo Rada Osiedla Św. Łazarz nie ma koncepcji jak zagospodarować ten teren.
08-05-2010 14:02:32
max
To mają być zielone płuca? To jakiś chyba żart, TO chaszcze i śmietnik tylko.
08-05-2010 10:54:44
Slawek
w studium jest zapis o koniecznosci minimalizowania przekroczen -wdac generowanie dodatkowego ruchu samochodowego jest tajna technika opracowana przez miasto know how.wiara mowi ze nie ma jak w mieszkaniu zyc przez halas, a mpu ze ekrany akustyczne sa nieestetyczne....to nie mozna zmusic inwestora to zrobienia remontu torowiska i drog by bylo dobrze izolowane wibroakustycznie? mozna tylko trzeba by bylo przestac padac kolana przed "inwestycjami" Wystarczy popatrzec na mpzp sołacza jakiej kategorii zarzuty zignorowali nasi wybrancy radni. ale nic tu nowa arena z centrum handlowym, zaraz obok 5x15 wiezowcow, nowy dworzec pkp z centrum handlowym nic tylko uciekac.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: