Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni zwiedzali Palmiarnię - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni zwiedzali Palmiarnię
27-04-2010 00:17   Janusz Ludwiczak
W piątek Palmiarnię zwiedzili nietypowi goście... poznańscy radni, którzy oglądali Palmiarnię, ale zapoznali się z planami rozwoju obiektu, a także zastanawiali się nad jego przyszłością. Dyrekcja Palmiarni planuje bowiem wybudowanie nowoczesnego akwarium, które kosztować ma 800 tysięcy złotych. Podczas wycieczki radni zastanawiali się też jak jeszcze bardziej wypromować poznańską Palmiarnię, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.

W piątek Palmiarnię odwiedzili radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej, którzy nie tylko zwiedzili całą ekspozycję, ale przyglądali się roślinom zakupionym w ostatnich 4-5 latach przez miasto i Palmiarnię.

Tylko w ubiegłym roku do Palmiarni trafiło prosto z Holandii osiem ogromnych palm, sięgających nawet do 8 metrów wysokości. W sierpniu Palmiarnia wzbogaciła się o cztery nowe akwaria, które każde może pomieścić 14 m3 wody. W nowych zbiornikach wodnych pływają dwa duże sumy, których jeden z nich na ponad metr długości, a także jesiotry, płaszczki rzeczne czy roślinożerne piranie. Inwestycja ta została sfinansowana ze środków własnych Palmiarni przy dofinansowaniu miasta.

Dyrekcja Palmiarni planuje wybudować nowoczesne akwarium łukowe, pod którym będzie można spacerować. Jego koszt szacowany jest na 800 tysięcy złotych. Palmiarnia ma być bardziej widoczna w ofercie promocyjnej miasta Poznania.

Palmiarnia obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Na przełomie 1910 i 1911 roku oddany został do użytku szklany pawilon o powierzchni 534 metrów kwadratowych. Ówczesna ekspozycja prezentowała palmy, kolekcję roślin tropikalnych i kaktusowatych.

Mimo iż Palmiarnia powstała na przełomie 1910 i 1911 roku to już osiemnaście lat później powstał nowy obiekt - druga palmiarnia przygotowana specjalnie na Powszechną Wystawę Krajową, zwaną PeWuKą. Druga palmiarnia była trzykrotnie większa od poprzedniej i liczyła 1694 m2.

Niestety późniejsze zniszczenia wojenne i zły stan techniczny spowodował zamknięcie Palmiarni dla zwiedzających w 1978 roku. Po czterech latach zapadła decyzja o budowie nowego obiektu, który został otwarty 1 października 1992 roku.

Palmiarnia Poznańska jest jednym z największych i najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Oprócz Poznania palmiarnie znajdują się w Zielonej Górze, Lubiechowie, Łodzi i Gliwicach.


Komentarze (4)

28-04-2010 16:18:15
max
MIKI ty mówisz o zeszłorocznych kwiatach, a mieszkańcy nie mogą się doczekać placu zabaw. Słuszna racja wera, zgadzam się. No cóż jak sama stwierdzłaś wybory co raz bliżej, może więc czas na nowe władze miasta.
28-04-2010 06:03:01
Slawek
slowo nietypowi - doskonale oddaje to jak blisko ludzi sa radni.czy przypadkiem w radzie miasta nie ma jakiegos reprezentanta lazarza by skutecznie lobbowac za dzialaniami, ktore doskonale moga pomoc fyrtlowi przeznaczonemu do rewitalizacji? bo przydaloby sie w koncu tu cos na czym mucha nie siada, a nie ze idac do parku kwietniu ogladam choinke ozdobami. chyba ze prosciej jest starac sie o silownie na wolnym powietrzu, remont kopuly kosciola czy tabliczke o wieszczu
27-04-2010 22:25:01
wera
Święte słowa. O braku placu zabaw nie wspomnę. Czy naprawdę matki i ojcowie z dziećmi doczekają się placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, z czystymi!!! piaskownicami, zjeżdżalniami i huśtawkami??? Chyba dzieci naszych dzieci doczekają się prędzej takiego miejsca. Pan Wągrowski już najwyższy czas powinien przejść na emeryturę. No cóż, ale skoro Grobelny go trzyma. Najwyższy czas na wybory i czas na zmiany, porządne zmiany!!!
27-04-2010 21:05:55
MIKI
A czy szanowni radni widzieli jak wygląda park ??? widok pustych rabat z kikutami zeszłorocznych badyli zamiast wiosennych kwiatow - to poprostu skandal!!! Kiedy wyleci ze stanowiska ten nieudolny dyrektor ???
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

16

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Portugalia" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: