Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odkrywali "Łazarz nieoczywisty" {►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odkrywali "Łazarz nieoczywisty" {►FILM}
10-02-2025 05:24   Janusz Ludwiczak
Blisko 300 osób wzięło udział w sobotnich wycieczkach "Łazarz nieoczywisty", na które zaprosiła grupa przewodników PoPoznaniu. Podczas przechadzki można było m.in. dowiedzieć się, że Park Kasprowicza miał być ogrodem zoologicznym, hala Arena powstała w czynie społecznym, a bloki przy ul. Chociszewskiego wybudowano w kształcie litery C.

Sobotnie wycieczki pod hasłem "Łazarz nieoczywisty" odbyły się w dwóch turach – o godz. 10:00 i 15:00 – na każdej z nich pojawiło się ponad 130 osób.

W trakcie dwugodzinnego spaceru można było dowiedzieć się, że przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego powstała szkoła pawilonowa, jako jedna z pierwszych w Poznaniu.

Z kolei po zakończeniu Powszechnej Wystawy Krajowej tereny obecnego Parku Kasprowicza zostały zamienione w slumsy.

– Pawilony wzdłuż ulicy Chociszewskiego zostały zasiedlone za zgodą miasta, a częściowo dziko. Szacuje się, że mogło tu mieszkać ok. 2,5 tysiąca osób – opowiadał Piotr Ciesielski z grupy przewodników poPoznaniu.pl.

Z kolei po wysiedleniu mieszkańców planowano tutaj park sportów i zabaw z boiskami i terenami rekreacyjnymi. Potem pojawił się pomysł budowy osiedla mieszkaniowego. Przed II wojną światową zdecydowano się jednak na powstanie parku. Niemcy chcieli tutaj nawet przenieść ogród zoologiczny. W 1972 roku otwarto kąpielisko, a dwa lata później Arenę, wzorowaną na projekcie hali Palazzetto dello Sport w Rzymie.

– Arena jest gotowa m.in. dzięki wysiłkowi mieszkańców Poznania, ponieważ poznaniacy na budowie, w czynie społecznym odpracowali 7 tysięcy roboczogodzin – wskazywał przewodnik Piotr Ciesielski.

W trakcie spaceru można było się również dowiedzieć, że w 1929 roku na Powszechną Wystawę Krajową wybudowano m.in. wesołe miasteczko.

– Jedną z atrakcji była kolejka górska "Himalaje", która miała 2 kilometry długości. Pięć 2-osobowych wagoników potrafił rozpędzić się do 90 km/h – mówił Piotr Ciesielski.

Uczestnicy poznali także historię osiedla "C", które powstało w latach 1951-1954 dla pracowników Zakładów Metalurgicznych im. Józefa Stalina. Przy budowie bloków zastosowano po raz pierwszy w Poznaniu kolejkę, która przywoziła materiały budowlane na plac budowy.

W trakcie sobotniej wycieczki "Łazarz nieoczywisty" można było również dowiedzieć się dlaczego jest ulica Szymborska, a nie Szymborskiej, a także rozwiązać zagadkę obniżenia terenu na Łazarzu, zwłaszcza w rejonie ulic Chłodnej, Stablewskiego czy Potockiej.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

mar

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie autorskie z Kingą Piotrowiak-Junkiert wokół książki "Węgry. W objęciach Dunaju"

18

mar

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przyroda przy Kręgu" - spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Jędrzejczakiem z Kasztelanii Ostrowskiej

19

mar

do 20-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Labs Expo - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych

20

mar

do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic

21

mar

do 23-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Euro Target Show - Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: