
Choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada około 1 100 dzieci, a 3 tysiące pozostaje w trakcie intensywnego leczenia.
– Leczenie nowotworów dziecięcych wymaga jednak olbrzymich nakładów sprzętowych i diagnostycznych. Dzięki zebranym podczas 33. Finałowi WOŚP środkom możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi. Fundacja wspiera również leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych, które są jednymi z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci. 26 stycznia zagramy dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii. Dzięki zebranym środkom możliwe będzie zakupienie najnowszego sprzętu diagnostycznego, który pomoże lekarzom w walce z nowotworami i innymi ciężkimi chorobami hematologicznymi u dzieci – powiedział Jurek Owsiak, szef Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP).
Kwestować będą psiaki
Już po raz 19. WOŚP zagra w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg".
– Nasz sztab liczy 160 wolontariuszy, do tego 30 osób zaangażowanych i pomagających w samym sztabie. Na terenie Łazarza zlokalizowaliśmy 25 puszek stacjonarnych. Już po raz kolejny kwestuje z nami Grupa Golden Retriever.
Przygotowaliśmy turniej gier planszowych prowadzony przez harcerzy z hufca Poznań Grunwald i pokaz pierwszej pomoc. Na naszej scenie wystąpi "Chór Mam" i "Dom Tańca" (kapele ludowe grające muzykę folklorystyczną. Przygotowaliśmy też koncert Piotra Pawlickiego oraz Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy – zapowiada Wojciech Wysocki, szef łazarskiego sztabu WOŚP i zarazem kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".
Zagrają też studenci Uniwersytetu Medycznego
Razem z WOŚP zagrają też studenci Uniwersytetu Medycznego.
– Kwestować będzie 87 osób. W samym kampusie Uniwersytetu Medycznego przygotowaliśmy szereg badań profilaktycznych: przeglądy stomatologiczne, badania USG, badania słuchu czy badania diagnostyczne – zapowiada Adrian Kostrzewa ze sztabu "Puls UM".
W programie również nauka pierwszej pomocy medycznej, kompleksowa analiza składu ciała i pokazy szkoleniowe psów dla osób niewidomych i niedowidzących.
WOŚP na Medyku w godz. od 11:00 do 17:00 w Collegium Pharmaceuticum przy ul. Rokietnickiej 3.
Orkiestra po raz kolejny w Marcinku
Pomimo ferii zimowych po raz kolejny z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zagrają uczniowie I LO.
– W tym roku kwestować będzie 32 wolontariuszy. W naszej auli odbędzie się licytacja rękodzieł naszych uczennic i uczniów (także absolwentek i absolwentów), nauczycielek a także rodziców. Zapraszamy od godz. 12:00.
Będzie można wylicytować obrazy , ręcznie robione breloczki, bluzę Marcinkową, koszulki WOŚP-u i TEDx`a i wiele innych atrakcyjnych rzeczy – wyjaśnia Agnieszka Gabryelska, szefowa sztabu WOŚP w Marcinku.
Na Targach
Już rano odbędzie się bieg "Policz się z cukrzycą". Zawodnicy wystartują - przy akompaniamencie wojskowej orkiestry dętej - o godz. 11 spod pawilonu Poznań Congress Center na MTP, by pokonać dystans 5 lub 10 kilometrów. Rozgrzewkę poprowadzą znani poznańscy olimpijczycy: zapaśniczka Agnieszka Wieszczek i Kamil Masztak, specjalizujący się w biegach sprinterskich. W wydarzeniu weźmie udział także wojsko amerykańskie z V Korpusu US Army. Organizatorzy przygotowali dla zawodników 900 pakietów startowych, dostępnych online, każdy z nich jest cegiełką na rzecz WOŚP.
– Gdy 4 lata temu zaczynaliśmy pierwszy bieg, na starcie stanęło jakieś 20 osób. Rok później było nas około setki, a w tym roku przygotowaliśmy 900 pakietów, większość została już wykupiona. Zapraszam chętnych, którzy chcieliby przebiec lub przejść trasę z nami - zapewniamy wszystko, co ważne dla zawodników: szatnię, przekąski i medal dla każdego, kto ukończy bieg – powiedziała Iwona Matuszczak Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.
W niedzielę na poznańskie torowiska wyjadą również historyczne tramwaje. Aby nimi podróżować, nie trzeba będzie kupować biletu - wystarczy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wrzucając darowizny do puszek wolontariuszy znajdujących się w pojazdach.
Najwięcej emocji podczas każdego finału wywołują licytacje na żywo. W tym roku rozpoczną się w samo południe na scenie w Poznań Congress Center i potrwają do godz. 19.30. Aukcje przygotowane przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, Adama Szłapkę, ministra ds. Unii Europejskiej czy dziennikarkę Katarzynę Bosacką i aktorów Teatru Muzycznego w Poznaniu z pewnością zgromadzą rzeszę zainteresowanych. Specjalną ofertę zaprezentuje też Legion 501, organizacja zrzeszająca fanów "Gwiezdnych Wojen".
Atrakcje na targach będą dostępne już od godz. 10. W strefie zdrowia - przygotowanej we współpracy z urzędem miasta - na poznaniaków i poznanianki czekać będzie wiele badań - będzie można np. sprawdzić swój wzrok, a także ocenić stan techniczny okularów na stoisku Family Optic. W namiocie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych specjaliści zmierzą ciśnienie i poziom glukozy we krwi, a na stoisku Fundacji Akceptacja zbadać znamiona skórne.
Można będzie również porozmawiać z pracownikami NFZ na temat profilaktyki zdrowia, dowiedzieć się więcej o Internetowym Koncie Pacjenta i zmierzyć skład ciała. Ratownicy nauczą udzielania pierwszej pomocy, a studenci Uniwersytetu Medycznego podpowiedzą, jak prawidłowo przyjmować leki. Jak zwykle przed budynkiem staną też busy, w których będzie można wykonać specjalistyczne badania: mammografię, rentgen klatki piersiowej, a także sprawdzić swój słuch i gęstość kości.
W namiocie przygotowanym przez "Niewidzialną Ulicę" będzie można dowiedzieć się, jak odbierają otoczenie osoby niewidzące. Na gości czeka także strefa fizjoterapii, psychologia oddechu i konsultacje dietetyczne. Przedstawiciele Poznańskiego Centrum Świadczeń pokażą dzieciom, jak wyczarować cudeńka z odpadów. Z kolei w strefie beauty zaproszeni fryzjerzy i tatuażyści będą czekać na wszystkich, którzy za symboliczną "wrzutę" do puszki chcą skorzystać z metamorfozy.
Policjanci, strażacy, celnicy, ratownicy, służba więzienna oraz żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i V Korpusu US Army zaprezentują się w strefie służb mundurowych. Będzie można wsiąść do policyjnego zabytkowego radiowozu, poznać specjalnie szkolone psy tropiące, a także zmierzyć się ze ścianką do wspinaczki, czy przeżyć zainscenizowaną akcję ratunkową. Strefa będzie dostępna w Holu Wschodnim MTP od godz. 10:00 do godz. 19:30.
– Nieprzerwanie od 10 finału gramy z WOŚP. W tym roku udało nam się stworzyć całe miasteczko służb mundurowych, w którym będzie wiele atrakcji. To okazja, by poznać pracę technika policyjnego, zobaczyć wozy bojowe straży pożarnej czy obejrzeć symulację wypadku drogowego. Będą też pokazy, prelekcje, gry i zabawy – mówi asp. sztabowy Grzegorz Żurek z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
– Mamy serca pełne emocji. Zaczynamy na targach już od 10 rano, a nasza scena otworzy się o godzinie 12 w południe, będzie na niej można usłyszeć zarówno spokojną muzykę, jak i szalone granie. Na koniec dnia, o godzinie 20 zagra Natalia Przybysz. Zapraszamy też na tradycyjną licytację złotego serduszka – przyznaje Tamara Briańska, szefowa Sztabu Ławica WOŚP.
Światełko do nieba w Poznaniu ma wyjątkową formę "Tytki z Glancem", czyli papierowych torebek z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które o godz. 20:00 na placu Powszechnej Wystawy Krajowej zostaną podświetlone latarkami. W tym roku popularne "tytki" zostały obklejone czerwonymi serduszkami przez małych pacjentów Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przed światełkiem do nieba wylicytowane zostanie złote serduszko.
W niedzielę kwestować będzie łącznie 439 wolontariuszy z czterech sztabów na Łazarzu. Podczas ubiegłorocznego finału na Łazarzu zebrano ponad 756 tysięcy złotych (756 216,57 zł), z czego w "Kręgu" blisko 368,5 tys. zł, a na Targach – 292 tys. zł.
Fot: archiwum Lazarz.pl
ZOBACZ TAKŻE: Na Łazarzu zebrano ponad 756 tysięcy złotych na pulmonologię – to rekord!
Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep?
W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· 45 lat zmarła Anna Jantar – zginęła w katastrofie lotniczej
(14-03-2025 09:21)
· KPO na remont Eskulapa
(12-03-2025 07:18)
· "Przytulone pędzlem"
(12-03-2025 06:26)
· "Były już mocno skorodowane" – rozpoczął się remont bram do Parku Wilsona
(11-03-2025 09:46)
· Na Matejki wciąż "wahadło"
(10-03-2025 06:53)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie autorskie z Kingą Piotrowiak-Junkiert wokół książki "Węgry. W objęciach Dunaju"
mar
19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przyroda przy Kręgu" - spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Jędrzejczakiem z Kasztelanii Ostrowskiej
mar
do 20-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Labs Expo - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych
mar
do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic
mar
do 23-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Euro Target Show - Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: