Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Godzina dla Ziemi: trzy zgaszone żarówki w domach = ponad 100 tys. zł oszczędności dla Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Godzina dla Ziemi: trzy zgaszone żarówki w domach = ponad 100 tys. zł oszczędności dla Poznania
27-03-2010 22:33   Janusz Ludwiczak
W sobotę przez godzinę nie paliły się światła targowej Iglicy oraz iluminacji Zamku, Ratusza i kilku teatrów i poznańskich muzeów. To nie awaria prądu, lecz "Earth Hour" - ogólnoświatowa akcja, która ma zwrócić uwagę na zmiany klimatu i konieczność oszczędzania energii. Poznań już po raz trzeci przyłączył się do inicjatywy "Godzina dla Ziemi".

W sobotę o godz. 20:30 na godzinę zgasły światła milionów osób na całym świecie. Przez 60 minut nie paliły się iluminacje Koloseum w Rzymie, wieży Eiffla w Paryżu, Golden Gate w San Francisco czy Opery w Sydney. Ciemności ogarnęły też poznański Ratusz, Katedrę, mosty Jordana i Św.Rocha, budynek Zamku, Operę, kilka muzeów czy Teatr Nowy. Do ogólnoświatowej akcji włączyły się także Międzynarodowe Targi Poznańskie po przez wyłączenie świateł Iglicy, wieży targowej u zbiegu ulic Roosevelta i Bukowskiej oraz oświetlenia pawilonów.

"Godzina dla Ziemi" (Earth Hour) jest ogólnoświatową akcją, której organizatorem jest międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Inicjatywa ta ma zwrócić uwagę na zmiany klimatu i konieczność oszczędzania energii. Akcja miała też na celu zjednoczenie ludzi.

Akcję "Earth Hour" po raz pierwszy zorganizowała Australia i Nowa Zelandia. Wtedy o 20:30 światła zgasiło 2 miliony ludzi. Już rok później do akcji przyłączyło się aż 100 milionów ludzi i 370 miast, w tym dwa jedyne polskie miasta - Warszawa i Poznań.

Gdyby na godzinę światła w domach zgasili wszyscy mieszkańcy Poznania - 556 022 zameldowanych mieszkańców, wtedy Poznań zaoszczędziłby ponad 100 tysięcy złotych (przyjmując, że w każdym domu palą się trzy żarówki o mocy 100 wat).

Do akcji "Godzina dla Ziemi" w symboliczny sposób przyłączył się portal lazarz.pl. Przez godzinę wyłączona była cała zawartość serwisu, dzięki czemu nie był obciążony nasz serwer. W tym czasie wyłączony był redakcyjny komputer. Gdyby na przykład przez godzinę nie pracowało 1000 laptopów zaoszczędzilibyśmy w sumie 36 złotych.

Bez komputera praktycznie nie da się już funkcjonować. Zachęcamy jednak do wygaszania niepotrzebnego światła, szczególnie w pomieszczeniach, w których nie przebywamy nie tylko w trosce o przyszłość naszej planety, ale chociażby z myślą o oszczędnościach w naszych rachunkach.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: