Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Miasta zgodziła się na poszerzenie Głogowskiej. Przez Łazarz przeszedł Marsz Równości - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Miasta zgodziła się na poszerzenie Głogowskiej. Przez Łazarz przeszedł Marsz Równości
07-07-2024 13:49   Janusz Ludwiczak
Na ostatnim posiedzeniu przedwakacyjnym Rada Miasta Poznania zgodziła się na poszerzenie ul. Głogowskiej. Trzy dni wcześniej z okazji uroczystych obchodów 150. rocznicy niepodległości USA przemianowano Ogród Botaniczny na Park Wilsona. Pięć lat później w parku tym odsłonięto pomnik Wilsona – ŁAZARSKIE KALENDARIUM.

1 lipca 1972 - Rozpoczęto budowę hali widowiskowo-sportowej Arena w Parku Kasprowicza.

1 lipca 2021 – tuż po godz. 5 kierowca hondy potrącił 26-letnią pieszą, która przechodziła przez przejście na ulicy Hetmańskiej, przy skrzyżowaniu z Kolejową.
Julia przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych. W tym momencie uderzył w nią samochód prowadzony przez Tadeusza I. Śledczy ustalili, że mężczyzna pędził z prędkością 90 km/h i nie zwolnił przed przejściem dla pieszych.
W maju 2022 r. sąd skazał 66-latka na karę 4 lat więzienia, mężczyzna otrzymał również 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i będzie musiał zapłacić 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla matki ofiary.
ZOBACZ TAKŻE: Kierowca, który na Hetmańskiej potrącił pieszą skazany na karę 4 lat więzienia

1 lipca 2023 – Mówi się, że "na łazarskim rejonie nie jest kolorowo?" Ponad 7 tysięcy osób przeszło w 19. Marszu Równości, który prowadził przez Łazarz, m.in. ul. Głogowską, Hetmańską, Reymonta i Grunwaldzką. Uczestnicy Marszu Równości postulowali równe prawa dla osób LGTBQ+.
ZOBACZ TAKŻE: Kilka tysięcy osób przeszło przez Łazarz w Marszu Równości {►FILMY, ◎GALERIA ZDJĘĆ}

3 lipca 1955 –Początek pierwszych po przerwie okresu stalinowskiego targów na MTP.

3-5 lipca 2019 – na MTP odbył się Szczyt Bałkański. Podczas trzydniowego wydarzenia przywódcy krajów omawiali kwestie gospodarcze, bieżące zagadnienia z obszaru polityki zagranicznej, tematykę bezpieczeństwa (m.in. w kontekście bezpieczeństwa wewnętrznego, przestępczości zorganizowanej, migracji), wyzwania dotyczące bezpieczeństwa regionalnego oraz kwestie bilateralne i prawne w sprawie przyszłego wejścia sześciu krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóry, Serbii, Macedonii Północnej, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa) do Unii Europejskiej.
W wydarzeniu, które odbyło się na MTP wzięli udział m.in. Angela Merkel - kanclerz Niemiec, Theresa May - premier Wielkiej Brytanii, prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także inni przywódcy krajów europejskich.

3 lipca 2019 – Na terenie Parku Wilsona znaleziono martwego nietoperza, który wcześniej pokąsał człowieka. Po dokonaniu badań okazało się, że zwierzę chorowało na wściekliznę. Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt.

4 lipca 1926 - Z okazji uroczystych obchodów 150 rocznicy niepodległości USA przemianowano Ogród Botaniczny na Park Wilsona.
W pięknie, w proporczyki o barwach amerykańskich przybranym Ogrodzie – notował wrażenia reporter "Kuriera Poznańskiego" – wojsko utworzyło czworobok. Zgromadziła się licznie publiczność. Przybyłe władze i stowarzyszenia ze sztandarami zajęły miejsce obok głazu pamiątkowego ufundowanego przez Magistrat. Przytwierdzono do niego tablicę z brązu z wyrytym napisem: W sto pięćdziesiątą rocznicą ogłoszenia Stanów Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne miasto Poznań Ogród Botaniczny Parkiem imienia Wilsona. 4.7.1926 O godz. 10.30 wszedł na mównicę p. prezydent Ratajski i wygłosił mowę uroczystościową zakończoną okrzykiem na część prezydenta USA Calvina Coolidge’a. Kompania honorowa 57 pp sprezentowała broń, a orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe: amerykański i polski - Kronika Miasta Poznania 3/88.

4 lipca 1931 - Odsłonięcie pomnika T.W. Wilsona w Poznaniu w parku jego imienia. Pomnik ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego, odsłoniła wdowa po amerykańskim prezydencie, prezydent RP Ignacy Mościcki, oraz prezydent Poznania Cyryl Ratajski. Autorem rzeźby był Gutzon Borglum – autor twarzy Jerzego Waszyngtona wyrzeźbionej w zboczu góry Rushmore. Pomnik zniszczyli hitlerowcy.

6 lipca 2019 – ok. 6 tysięcy osób wzięło udział w Marszu Równości, który już po raz drugi zahaczył o Łazarz i przeszedł przez Most Dworcowy i ul. Roosevelta, koło dworca Poznań Główny oraz MTP.

6 lipca 2023 – zmarł Piotr Przydryga, właściciel serwisu naprawy rowerów, który przez wiele lat funkcjonował przy ul. Małeckiego 18.
ZOBACZ TAKŻE: Zmarł "Pan Piotr", który naprawiał rowery w serwisie przy Małeckiego

7 lipca 1926 - Na ostatnim posiedzeniu przedwakacyjnym Rada Miasta Poznania zgodziła się na poszerzenie ul. Głogowskiej. Uchwalono fundusze na budowę domu mieszkalnego w Parku Wilsona.

8 lipca 1922 - "Kurjer Poznanski" donosił: Z kroniki policyjnej. W ciągu ostatniej doby dokonano cały szereg drobniejszych kradzieży, a w szczególności: przy Rynku Łazarskim 1, gdzie z pomocą włamania skradziono ubranie męskie, przy Prusa 19 bieliznę i garderobę męską i damską, przy ulicy Kościelnej 49 złoty zegarek, bransoletkę złotą i 1500 mk w gotówce, przy ulicy Pocztowej zabrał ktoś pewnemu kapralowi rower, pozostawiony na chwilę bez nadzoru. Okradziony poszkodowany został przez to na 50 tysięcy mk. Przy ulicy Pocztowej 12 skradziono kupcowi Radziejewskiemu 3 miechy wełny o warto o wartości około 150 tysięcy marek.

8 lipca 2023 – trwa remont torowiska na ul. Głogowskiej. Pasażerowie niestety muszą często podróżować zatłoczonymi autobusami zastępczymi, gdyż linia T5 jeździ za rzadko.
ZOBACZ TAKŻE: W autobusach "T5" nadal tłok. Głogowska będzie częściowo zamknięta

11 lipca 1885 - w podpoznańskiej wsi Górczyn zmarł Maciej Palacz, sołtys tej wsi i wychowanek gimnazjum Marii Magdaleny, uczestnik Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów. To on rozpoczął przygotowania chłopów do powstania.

11 lipca 2022 – Zmarła Józefa Kałużna, która przez trzy kadencje była członkiem Rady "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Była profesorem, pedagogiem.

14 lipca 1929 - w Dodatku Wystawowym do Kurjera Poznańskiego możemy przeczytać doniesienia z odbywającej się w Poznaniu PeWuKi.
Reklama PeWuKi w Pradze, Kurjer Poznański, 14 lipca 1929 Foto: Wielkopolska Biblioteka CyfrowaZawiść Niemców. Niemcy widząc, że wobec całego kulturalnego świata, który zachwycony jest nasza wystawą, nie mogą jej przemilczeć i ignorować wpadli na nowy pomysł. Reklamując Powszechną Wystawę Krajową jako dzieło… niemiecki. Bez zastrzeżeń przyznają, że wystawa jest wspaniała i piękna, ale zaznaczają że jest to dzieło niemieckiej pracowitości (…) Niemcy mylą się bardzo. Po otwarciu wystawy międzynarodowej w St. Louis w roku 1904, jeden z dziennikarzy nowojorskich w telegraficznym sprawozdaniu scharakteryzował eksponaty „made in Germany” krótko i dobitnie „złe i drogie” A przecież opinia świata o eksponatach P.W.K jest zupełnie inna.
Dziś i jutro w widowisku plenerowym „Za króla Jana odgrywanym o godzinie 21 na arenie P.W.K. wystąpi regionalny teatr góralski z Poronina.
Na dziś zapowiadany jest przyjazd 45 wycieczek na ogólną liczbę 16 000 osób. Ubiegłej nocy przybyła do Poznania na 3-dniowy pobyt wycieczka 10-u dziennikarzy niemieckich z Nadrenji i Westfalji. Między nimi jest wybitny dziennikarz niemiecki p. Henryk May, właściciel i kierownik ajencji prasowej „Westdeutschen Pressedienst” w Essen.
Ceny wstępu na wystawę: Bilet jednorazowy – 4 zł, rodzinny z co najmniej 5 osób (wykaz osobisty) od osoby 2 zł, wycieczka szkolna ponad 50 osób, od osoby 1 zł, dzieci poniżej 15 lat w tow. rodziców – 1 zł, bilet tygodniowy 15 zł, bilet miesięczny z fotografiką – 20 zł.
Komunikacja w mieście: Tramwaj 25 gr, autobus 30 i 40 gr.

16 lipca 1987 - Podróżni na Dworcu Głównym mogli kupić pierwsze bilety z najnowocześniejszego automatu, który – w odróżnieniu od pozostałych – wydawał również resztę. Automat szwajcarski “Merona” uzyskany został w następstwie rozmów przeprowadzonych podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich i zainstalowany na próbę. Umożliwiał nabywanie biletów do wszystkich stacji kolejowych w promieniu 100 km od Poznania.

16-19 lipca 2009 – Ponad 23 tysiące osób z 236 krajów wzięło udział w Międzynarodowym Kongresie Świadków Jehowy, który odbył się w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Najwięcej gości przyjechało z Francji (ok. 1,7 tys. osób), Szwecji (1,1 tys. ) i Ameryki (ponad tysiąc wiernych). Przybyli również świadkowie Jehowy z Australii, Łotwy, Estonii czy Paragwaju. Przez cztery dni odbywały się konferencje, wykłady i spotkania modlitewne połączone ze śpiewem. Najważniejszym punktem Światowego Kongresu Świadków Jehowy był chrzest, który przyjęło ponad 200 osób, polegał on na całkowitym zanurzeniu w wodzie w ogromnym basenie. Od tego czasu spotkania świadków Jehowy odbywają się na MTP co roku. Wcześniej wydarzenie było organizowane na Stadionie Miejskim przy Bułgarskiej, jednak ze względu na przebudowę obiektu kongres przeniesiono na Targi i tak już pozostało.

16 lipca 2023 – Od początku lipca w każdą niedzielę na terenie dawnego stadionu Energetyka działa giełda handlowa rzeczy nowych i używanych.
ZOBACZ TAKŻE: Na terenie dawnego stadionu Energetyka działa giełda handlowa

21 lipca 1945 - Do Poznania samolotem z Rzymu przybył kardynał August Hlond, obejmujący archidiecezje poznańską i gnieźnieńską. Pierwsze kroki skierował do zniszczonej Katedry, a następnie udał się na probostwo przy kościele Matki Boskiej Bolesnej.

22 lipca 2022 – zmarł Andrzej Wiza, znany poznański artysta i reżyser, były dyrektor Teatru Muzycznego, wieloletni solista tej operetki, przez ponad 30 lat był związany z Klubem "Krąg", w którym również występował.

24 lipca 1926 - Hale targowe zamieniano w przerwach między imprezami handlowymi na atelier i kręcono w Poznaniu najprawdziwsze filmy. A jakie ambicje mieli wtedy filmowcy! “Kręcono” np. zdjęcia skoków z aeroplanu – w sobotę 24 lipca o godz. 17 na Szelągu za Tamą Garbarską skakać miał polski “Eddie Polo” Jan Zaporowski. “Czysty dochód przeznacza się – podkreślono – na wykonanie pierwszego polskiego potężnego filmu sensacyjnego”.

29 lipca 2023 – punktualnie w samo południe 168 kolarzy z całego świata, w tym 17 Polaków z 24 ekip wystartowało z Placu Św. Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i następnie ulicą Bukowską i dalej dookoła Poznania przejechało w liczącym blisko 184 km pierwszym etapie 80. Tour de Pologne.
ZOBACZ TAKŻE: Tour de Pologne po 16 latach wrócił do Poznania – kolarze wystartowali z Targów


Fot: archiwum Lazarz.pl

ZOBACZ TAKŻE: Łazarskie kalendarium

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lip

21:45
Rynek Łazarski
"Best of Animator" - pokaz filmu "Ruben Brandt, kolekcjoner" (reż. Milorad Krstić, Węgry 2018) w ramach Łazarskiego Przeglądu Filmowego

09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: