Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dr Liliana Krantz–Domasłowska "Człowiekiem Roku Łazarza 2024" {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dr Liliana Krantz–Domasłowska "Człowiekiem Roku Łazarza 2024" {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
19-06-2024 14:22   Janusz Ludwiczak
Historyk sztuki, autorka wielu wystaw poświęconych historii, społeczniczka, któraf zabiegałą m.in. o przebudowę ul. Kolejowej otrzymała tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2024". Podczas uroczystości zakończenia 34. Dni Łazarza przyznano również nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej oraz wyróżnienia "Przyjaciel Łazarza" oraz nagrodę specjalną "Siłaczka Łazarza".

We wtorkowy wieczór w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" odbyło się uroczyste zakończenie 34. Dni Łazarza, które odbywały się od 13 czerwca.

Tradycyjnie podczas finału dzielnicowego święta przyznano wyróżnienia "Przyjaciel Łazarza", dla osób, które działają na rzecz Łazarza i jego mieszkańców:
• Warsztaty Agaty
• Andrzej Janowski, Rada Osiedla Św. Łazarz
• Filie nr 4 i 22 Biblioteki Raczyńskich
• Szkoła Podstawowa nr 26
• Fundacja Apia
• Danuta Nowak – Rada Osiedla "Łazarz" SM Grunwald.

W dalszej części uroczystości przyznano Nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej, która przyznawana jest od 2003 roku. Miano to otrzymali już m.in. Juliusz Kubel, Lech Konopiński, Kapela Zza Winkla czy pośmiertnie Jacek Hałasik. W tym roku Nagrodę im. Stanisława Strugarka otrzymał Przemek Mazurek, który tworzy Klub Szyderców BiS oraz Teatr Mozaika.

Organizatorzy przyznali też nagrodę specjalną "Łazarska Siłaczka 2024", którą otrzymała Helena Czajka, członek Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Najważniejszym punktem uroczystości było przyznanie już po raz 32. tytułu "Człowiek Roku Łazarza". Kandydatów do tej nagrody zgłaszać mógł każdy mieszkaniec. Wyboru dokonała kapituła, w składzie której zasiadają przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, dwóch przedstawicieli Rady Osiedla Święty Łazarz - samorządu pomocniczego Miasta Poznania oraz Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, a także wszyscy dotychczasowi laureaci tej nagrody.

"Człowiekiem Roku Łazarza może zostać wybrana każda osoba, która szczególnie przysłużyła się do rozwoju dzielnicy, działa społecznie lub zawodowo na rzecz mieszkańców Łazarza a w wyniku jej działalności można stwierdzić zmiany w życiu społecznych, kulturalnym i gospodarczym dotyczące mieszkańców Łazarza" – czytamy w regulaminie.

Tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2024" otrzymała dr Liliana Krantz–Domasłowska.

Dr Liliana Krantz Domasłowska jest osobą urodzoną i wiele lat zamieszkującą w dzielnicy Łazarz, historykiem sztuki, absolwentką UAM. Jest autorką licznych wystaw tematycznych poświęconych Łazarzowi i jego ulicom, z plenerową ekspozycją poświęconą Wystawie Przemysłowej na Wzgórzu Św. Łazarza w 1908 roku na czele. Rozmiłowana w starej, secesyjnej zabudowie dzielnicy stanowiącej architektoniczną perełkę miasta, stara się dzielić swoją pasją z mieszkańcami Łazarza i całego miasta, prowadząc spacery i opowiadając ciekawostki o kolejnych ciekawych ulicach łazarskiego „fyrtla”. Swoją społecznikowską aktywność (petycje, konsultacje) szczególnie skoncentrowała na zabiegach o rewitalizację ulicy Kolejowej, przy której wiele lat mieszkała.
Jej aktywność na polu historycznym i krajoznawczym w odniesieniu do Łazarza jako tzw. "małej ojczyzny" jest bez wątpienia bardzo cenna a na szczególne podkreślenie zasługuje systematyczne dzielenie się swoją wiedzą i dokonaniami z lokalną społecznością, szczególnie tą z młodszego pokolenia mieszkańców Łazarza, z której sama się wywodzi.
Działalność społeczną na rzecz dzielnicy Łazarz doceniono już w 2016 roku, kiedy to dr Liliana Krantz-Domasłowska została uhonorowana tytułem – Przyjaciel Łazarza.
Kontynuując swoją aktywność społecznikowską na rzecz mieszkańców Łazarza w kolejnych latach, przypomina i utrwala ona dawne piękno i tradycje miejsc, obok których niejednokrotnie codziennie przechodzimy be świadomości ich ogromnego znaczenia w historii naszego miasta. Jest to szczególnie ważne dla młodszego, już nowego pokolenia mieszkańców Łazarza – czytamy w uzasadnieniu zgłaszanym do kandydatury tytułu "Człowiek Roku Łazarza".

– Przechodząc na emeryturę postanowiłam zagłębić się w historię dzielnicy, w której mieszkali moi dziadkowie, rodzice, gdzie urodziłam się, mieszkałam i edukowałam. Trochę zapomniany był dolny Łazarz. Jeżeli dotyka się historii jakiegoś miejsca, to zdecydowanie łatwiej zrozumieć jest teraźniejszość – mówiła podczas uroczystości dr Liliana Krantz-Domasłowska, laureatka tegorocznej nagrody "Człowiek Roku Łazarza".

Od czwartku na Rynku Łazarskim można oglądać wystawę "Kamienice wokół Rynku Łazarskiego. Historia – handel – ludzie", którą przygotowała laureatka.

– Jest to czwarta wystawa, którą przygotowałam. Faktem jest, że potrzeba przesiedzieć w różnych miejscach, poszperać w archiwach i wielu źródłach. Radość z odkrywania tego co było jest niezastąpiona. Wszystkie wystawy dedykowałam dawnym mieszkańcom, to efekty rozmów ze starszymi ludźmi – dodaje dr Liliana Krantz-Domasłowska.

Dodajmy, że galę zakończenia 34. Dni Łazarza uświetnił koncert zespołu Retrospekcja "Pod niebem Paryża".

Obszerne relacje z 34. Dni Łazarza można znaleźć w naszym serwisie specjalnym na stronie www.34dni.lazarz.pl.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lip

21:45
Rynek Łazarski
"Best of Animator" - pokaz filmu "Ruben Brandt, kolekcjoner" (reż. Milorad Krstić, Węgry 2018) w ramach Łazarskiego Przeglądu Filmowego

09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: