Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie można zwiedzić meczet, zobaczyć pokaz musztry i pójść śladami PeWuKi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie można zwiedzić meczet, zobaczyć pokaz musztry i pójść śladami PeWuKi
18-05-2024 13:16   Janusz Ludwiczak
Od 1977 roku 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, dlatego w okolicach tej daty organizowana jest Noc Muzeów. Coś dla siebie będzie można znaleźć również na Łazarzu.

Już po raz 21. odbędzie się w Poznaniu Noc Muzeów. Wiele wydarzeń przygotowują również różnego rodzaju placówki i instytucje na Łazarzu.

Meczet od kuchni

Po raz kolejny do Nocy Muzeów przyłącza się Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe przy ul. Biedrzyckiego 13. Dla chętnych przygotowano warsztaty kaligrafii oraz naukę podstaw języka arabskiego.

Program wydarzeń:
• 17:00–18:00 – prelekcja o architekturze meczetów w krajach muzułmańskich
• 18:00–19:00 – teleturniej z nagrodami muzułmańskiej
• 19:00–20:00 – prelekcja „Sana”
• 20:00–21:00 – nauka kaligrafii arabskiej
• 21:00–22:00 – nauka podstaw języka arabskiego
• 22:00–23:00 – słuchowisko muzyczne (sala wykładowa)
• 23:00–00:00 – rozmowy z imamem
Wydarzenia towarzyszące:
• 18:00–22:00 – poczęstunek w stylu orientalnym: chleb pita, humus i herbata marokańska
• 18:00–22:00 – wykonanie tatuażu dłoni henną i zwiedzanie wystawy „Wybitni muzułmanie” oraz ekspozycji z rękodziełem muzułmańskim (na 1 piętrze)
• 20:00–21:00 – degustacja przekąsek z niektórych krajów muzułmańskich (na dziedzińcu).

Wystawa biblii w Starej Kaplicy

Ewangeliczny Kościół Reformowany zaprasza do kaplicy przy ul. Grunwaldzkiej 48 (w pobliżu ronda Jeziorańskiego) na wystawę biblii.

– Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej wystawy przedstawiającej historię najbardziej znanej Księgi w dziejach świata – zapowiada Andrzej Polaszek, pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Poznaniu.

Wystawę można oglądać dziś w godz. 16:00-24:00, a także w dniach od 19 do 26 maja w godz. od 14:00 do 19:00.

Pokazy musztry i zwiedzanie Parku Maszyn

Na Noc Muzeów zapraszają również policjanci do Oddziału Prewencji przy ul. Taborowej 22.

• 20:00-00:00 – Zwiedzanie „Sali Tradycji Policji” tj. przechadzka po ponad stuletniej historii Policji.
Radiowozy oznakowane i nieoznakowane, olśniewacz, armatka wodna „Tajfun”, automatyczna wyrzutnia gazów łzawiących, łódź, skutery, quad, pojazd specjalistyczny Wydziału Konwojowego – „więźniarka”, pojazd służbowy Ogniwa konnego i inne.
• od 20:30 – Pokaz musztry paradnej policjantów OPP w Poznaniu
od 21:00 –Pokaz musztry na czterech łapach i czterech kopytach - Policjanci Ogniwa Konnego KMP w Poznaniu
• od 21:30 – Pokaz wyszkolenia bojowego policjantów OPP w Poznaniu
• Nocne oględziny miejsca zdarzenia – pokaz pracy policyjnych techników kryminalistyki • Punkt pirotechniczny – pokaz pracy nocnej robota • Zwiedzanie „Parku Edukacyjnego” – Interaktywne stoisko edukacyjno – profilaktyczne dla dzieci i młodzieży. • Punkt pierwszej pomocy przedmedycznej • Zespół Doskonalenia Zawodowego KWP w Poznaniu - „Z pasją do służby” • Przedstawienie istoty pracy i współdziałania związków zawodowych w instytucji zhierarchizowanej „przyjdź, wstąp, działaj”. • Punkt IPA Region Poznań – International Police Association - Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji
– Członkowie i sympatycy stowarzyszenia zaproszą do świata przyjaźni i koleżeństwa zawodowego wśród policjantów na całym świecie.

Śladami PeWuKi

Dokładnie 95 lat temu, 16 maja 1929 r. otwarto PeWukę, czyli Powszechną Wystawę Krajową.

– Gdyby nie Powszechna Wystawa Krajowa, Poznań wyglądałby inaczej. Ta największa do dziś polska ekspozycja pozostawiła po sobie bowiem nie tylko legendę, ale i kilka znaczących budynków. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę jak w całości wyglądała, i jak obszerna była ta wystawa zwana skrótowo PeWuKą – zapraszają organizatorzy.

Na spacer śladami PeWuKi zaprasza Kuba Głaz. Zbiórka o godz. 19:00 pomiędzy Gmachem Administracji, a pawilonem 2 (wejście na Plac PeWuKi).

Galeria po "Macu"

Wcześniej można zajrzeć do dawnej restauracji Mc Donald`s przy ul. Głogowskiej (naprzeciwko trasy PeSTki), gdzie znajduje się Brodziak Gallery. Na spotkanie autorskie zaprasza gospodarz tego miejsca, Szymon Brodziak, który opowie o historiach ukrytych w kadrach, a dodatkowo Ana Brodziak zaprosi do wspólnej medytacji koherencji serca.

Archiwum Społeczne

Galeria fotografii Pix.House przy ul. Głogowskiej 35a w godz. 17:00 – 23:00 zaprasza do swojego archiwum społecznego.

– Zbieramy amatorskie filmy 8mm, skanujemy archiwalne fotografie i szklane negatywy. Podczas Nocy Muzeów zaprezentujemy wydane przez Fundację fotograficzne książki i nasze archiwalne zbiory zdjęć. Wyświetlimy amatorskie filmy 8mm. Będzie można też na poczekaniu zdigitalizować małoobrazkowe, czarno-białe negatywy. Trzeba jedynie przyjść z własną kartą SD, na którą nagramy zdjęcia, które będą nadawały się do dalszej, samodzielnej obróbki – informują organizatorzy.


Fot: archiwum Lazarz.pl

Komentarze (1)

20-05-2024 15:44:52
Andrzej Polaszek
Noc Muzeów za nami, ale Wystawa Biblii trwa do niedzieli. Codziennie oś 14.00 do 19.00. Zapraszamy!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: