Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto dofinansuje remont trzech kamienic na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto dofinansuje remont trzech kamienic na Łazarzu
17-04-2024 05:23   Janusz Ludwiczak
Poznańscy radni podjęli uchwałę o przyznaniu dotacji na prace konserwatorskie w trzech secesyjnych kamienicach na Łazarzu – przy ul. Wyspiańskiego 15, Chełmońskiego 22 oraz na rogu Matejki i Grottgera.

W sumie miasto przyznało dotacje w wysokości 1,3 mln zł na pieniądze na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w 11 kamienicach wpisanych do rejestru zabytków.

– Dzięki dotacjom przyczyniamy się do ochrony i zachowania naszego dziedzictwa kulturowego. W tym roku na ten cel zagwarantowana została kwota w wysokości 1,3 mln zł. Złożono 27 wniosków. Do realizacji rekomendowaliśmy 11. Przy ocenie dokumentów analizowaliśmy rangę obiektów, stan zachowania oraz ewentualne zagrożenie związane z brakiem renowacji. Ważne było również to, czy mamy np. do czynienia z kontynuacją prac przy danym budynku, a także wysokość pozostałych dofinansowań pozyskanych przez inwestorów – tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

I tak przyznano dotację w wysokości 135 tys. zł na prace konserwatorskie i renowację elewacji kamienicy na rogu ulic Matejki 60 i Grottgera 17, należącej do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Inwestycja ma w całości kosztować 1 mln 653 tys. zł (pozostałą część pokryje właściciel).

70,1 tys. zł miasto przyzna na przeprowadzenie renowacji bogato zdobionej frontowej klatki schodowej w kamienicy przy ul. Chełmońskiego 22.

Ponadto 4 900 zł otrzymał właściciel kamienicy przy ul. Wyspiańskiego 15 (na rogu Drużbackiej) na dalsze prace konserwatorskie – renowację drzwi wejściowych. W ubiegłym roku miasto przyznało już 130 tys. zł.

Do programu nie zakwalifikowano m.in. wspólnoty mieszkaniowej Strusia 3-3A, która aplikowała o 113 545,80 zł na renowację schodów, renowację tralek i nową wykładzinę (w ubiegłych latach miasto przyznało kilka dotacji). Odrzucony został też wniosek Parafii św. Michała Archanioła na izolację ścian fundamentowych kościoła przy ul. Stolarskiej 7 – parafia otrzymała już dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Za podjęciem uchwały w sprawie udzielenia w 2024 r. dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków było wszystkich 32 poznańskich radnych obecnych podczas wtorkowej, już ostatniej w tej kadencji Rady Miasta Poznania.


Komentarze (1)

17-04-2024 12:34:33
Yogo
Całe szczęście, że kościół nie dostał. Mało mają ?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: