Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla Św. Łazarz zakończyła kadencję {RAPORT, ►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla Św. Łazarz zakończyła kadencję {RAPORT, ►FILM}
20-04-2024 07:20   Janusz Ludwiczak
Po raz 65. i zarazem ostatni odbyła się sesja Rady Osiedla Św. Łazarz siódmej kadencji. Podsumowujemy pracę łazarskiego samorządu pomocniczego, kto był najaktywniejszym radnym, a kto kompletnie olał mieszkańców.

W ubiegłą środę, 10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 33 przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego odbyła się 65. i zarazem ostatnia sesja Rady Osiedla Św. Łazarz w kończącej się VII kadencji (2019-2024).

Na początku posiedzenia łazarscy radni jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt budowy progów zwalniających w ul. Grottgera i Siemiradzkiego.

– Nie jest to jeszcze kompletny projekt. O opinię zwrócili się do nas mieszkańcy – wskazywał Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

W dalszej części podjęta została uchwała w sprawie zaopiniowania zamiaru zbycia nieruchomości miejskiej przy ul. Skrytej. Za było 10 radnych, przeciw głosowało 3 radnych: Sylwia Badzińska, Agnieszka Michalak i Roman Modrzyński, od głosu wstrzymało się 4 radnych: Wojciech Kosiedowski, Dorota Koszal, Damian Marciniak i Szymon Pawelczyk.

Ostatnią uchwałą, jaką podjęli radni było głosowanie w sprawie diet za miesiąc kwiecień:
1) Badzińska Sylwia – 170,00 zł
2) Ellmann Joanna – 170,00 zł
3) Janowski Andrzej – 720,00 zł
4) Kosiedowski Wojciech - 170,00 zł
5) Koszal Dorota - 170,00 zł
6) Kowalczyk Paweł - 170,00 zł
7) Krupa Dawid - 170,00 zł
8) Łukarska Janina – 170,00 zł
9) Marciniak Damian – 170,00 zł
10) Michalak Agnieszka – 170,00 zł
11) Modrzyński Roman - 170,00 zł
12) Naradowski Tomasz – 170,00 zł
13) Pakuła Marcin – 430,00 zł
14) Pawelczyk Szymon – 320,00 zł
15) Skurzyński Jakub – 170,00 zł
16) Smirnow Amadeusz – 320,00 zł
17) Stecka Klaudia - 170,00 zł.
Za podjęciem uchwały było 15 radnych. Od głosu wstrzymały się jedynie Sylwia Badzińska i Agnieszka Michalak.

Podczas posiedzenia radni podsumowywali też swoją kadencję.

– Te bliskie mojemu sercu ulice wyglądają przepięknie i za to dziękuję wszystkim. Cieszę się, ze mogliśmy tyle rzeczy zrobić: zwężenie Głogowskiej, remont Jarochowskiego, przebudowa Rynku Łazarskiego, Kolejowa, która czekała z 10 lat, a także Dmowskiego, strefa płatnego parkowania. Nie wszystko w całości zrobiła Rada Osiedla, ale duży jest nasz udział – powiedział radny Tomasz Naradowski.

– Dziękuję wszystkim za te 5 lat wytężonej pracy na rzecz Osiedla. Uważam, że odwaliliśmy naprawdę kawał bardzo dobrej roboty. Nie była to najłatwiejsza kadencja, ale patrząc na to z jakiej pozycji startowaliśmy, a na jakiej jesteśmy obecnie to uważam, że z Łazarza zrobił się bardzo porządny kawałek miasta i oby tak dalej – uważa Marcin Pakuła, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Rozpoczynaliśmy tą Radę Osiedla w kluczowym momencie, kiedy była wprowadzana strefa płatnego parkowania, mieliśmy wpływ na to jak ona wygląda i dzięki tym środkom, które mieliśmy z budżetu Rady Osiedla i z budżetu Strefy Parkowania udało się przeprowadzić inwestycje związane z zielenią przyuliczną i odbrukami.
Był rok, że Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczyła na to więcej środków niż wszystkie rady osiedla łącznie. Ja nie wiem czy jest w Polsce jakaś dzielnica, w której takie zmiany na taką skalę, w tak krótkim czasie się dokonały. Wystarczy sobie zrobić spacer na Google Street View i zobaczyć jak duże są zmiany. Nie wszystko udało się oczywiście zrobić, jest dużo rzeczy do zrobienia i dokończenia. Mam poczucie, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas
– przekonywał Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– A zostało jeszcze coś do zrobienia dla następnej rady? – pytała radna Janina Łukarska.

– Arena jest do zrobienia – zażartował radny Damian Marciniak.

– Jest jeszcze wiele ulic do odbrukowania. Czeka jeszcze np. ul. Winklera, jedna strona Dmowskiego, do odbrukowania jest Chłodna czy Strusia – wskazywał Andrzej Janowski.

– Robiliśmy wiele rzeczy dla mieszkańców – wszelkie działania integracyjne na rzecz osób niepełnosprawnych, seniorów, na rzecz historii. Stworzyliśmy coś, co chyba inne rady nie robią dla mieszkańców. Tworzymy archiwum historii mówionej, inicjatywy oddolne. Mieszkańcy mogą się z nami spotkać, zrobić wspólne projekty. Udało się też zrealizować program opieki wytchnieniowej – wyliczał radny Roman Modrzyński.

– Na początku naszej kadencji był mocny temat dotyczący zabudowy tej dzikiej cześci Parku Kasprowicza. To między innymi dzięki naszemu uporowi udało się ten teren ocalić przed zabudową i zamienieniem w tor wrotkarski, a później w basen. Zrobiliśmy to wbrew naciskom partyjnym – przekonywał radny Amadeusz Smirnow.

– Pomimo różnic, rozbieżności i sprzecznych poglądów udało nam się dotrwać do końca i mimo wszystko współpracować, W wielu projektach potrafiliśmy współpracować. Na Łazarz wprowadza się bardzo wiele młodych osób – sądzi radny Wojciech Kosiedowski.

– Zawsze na sesjach było kworum, nie był problemu z sesjami, co nie jest regułą w poznańskich radach osiedli – podsumował przewodniczący Andrzej Janowski.

Podsumowanie kadencji pod filmem ▼

Rada Osiedla Św. Łazarz VII kadencji została wybrana podczas wyborów, które odbyły się 24 marca 2019 r., jednak samorząd pomocniczy miasta rozpoczął pracę dopiero miesiąc później, po ukonstytuowaniu się składu rady oraz zwołaniu pierwszej sesji, podczas której wybrano przewodniczącego rady osiedla oraz zarządu.

Podczas wyborów o 21 mandatów ubiegało się w sumie 53 kandydatów. Frekwencja wyniosła 6,09% i była nieco wyższa niż cztery lata wcześniej (w 2015 r. wyniosła 4,93%). Zagłosowało 1491 mieszkańców spośród 24 492 uprawnionych. Nastąpiły zmiany w składzie Rady Osiedla Św. Łazarz. Wszystkie 21 mandatów zdobyli w całości kandydaci z listy "Czas na Łazarz", w tym dwójka dotychczasowych radnych: Agnieszka Michalak-Pietkiewicz i Roman Modrzyński. W łazarskiej radzie zasiadł również m.in. Franciszek Sterczewski. W Radzie Osiedla Św. Łazarz VII kadencji zabrakło przewodniczącej zarządu Marii Łazarz czy dotychczasowego szefa rady i zarazem miejskiego radnego Filipa Olszaka.

W sumie przez pięć lat odbyło się 65. sesji Rady Osiedla Św. Łazarz, podczas których podjęto łącznie 359 uchwał.

Najbardziej aktywnym radnym był Amadeusz Smirnow, który nie opuścił ani jednej sesji (100% frekwencji).

Tylko dwie sesje opuścił Andrzej Janowski. Powyżej 90% frekwencją mogą się też pochwalić; Joanna Ellmann i Roman Modrzyński (61 obecn., 4 nieob.) oraz Sylwia Badzińska i Marcin Pakuła (5 nieob.)

Z kolei najmniej aktywną radną była Agnieszka Hoffmann, która pojawiła się tylko na 12 z 65 sesji (frekwencja 18%). Agnieszka Hoffmann w sierpniu zeszłego roku złożyła nawet rezygnację, ale uczyniła to tylko drogą elektroniczną. By rezygnacja była ważna radna musiała złożyć ją w formie pisemnej, chociażby wysyłając pismo do Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych, ostatecznie tego nie zrobiła.

Dodajmy, że Agnieszka Hoffmann po raz ostatni osobiście pojawiła się sesji Rady Osiedla Św. Łazarz 16 października 2019 roku! (jedynie uczestniczyła w kilku sesjach zdalnych przez internet z powodu pandemii, ale to i tak ostatni raz było w październiku 2022 r., od tego czasu już nie uczestniczyła w pracach łazarskiego samorządu).

Na połowie sesji obecny był radny Paweł Kowalczyk (35/30 – frekwencja 54%). Mało pracowity na rzecz Łazarza i jego mieszkańców był też poseł Franciszek Sterczewski (nieobecny na 25 sesjach – frekwencja 62%).

12 maja odbędą się wybory osiedlowe, podczas których mieszkańcy Łazarza będą wybierać Radę Osiedla Św. Łazarz VIII kadencji na lata 2024-2029. Więcej o tym w kolejnym artykule.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja LXV (ostatnia) 10.04.2024 - UCHWAŁY, WYNIKI GŁOSOWAŃ

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (6)

19-05-2024 21:38:35
Maciej
Nie wyszło źle. Pomimo sytuacji , dało się sporo zrobić. Wielkie dzięki Pragnąłbym zapoczątkować proces który wyciszyłby głogowska, motocykliści nie dają żyć - tym bardziej że sobie robią testy tłumików.
21-04-2024 17:22:18
emeryt
@KR odnośnie spp to rada nie przyjmowała postulatów mieszkańców, miejsca parkingowe wymagają czyszczenia i odmalowania, zieleń nowa ok ale te starsze brak konserwacji, poduszki berlińskie uszkodzone nie mówiąc o pozostałej infrastrukturze drogowej. Temat rynku Łazarskiego pominę milczeniem.
21-04-2024 13:21:06
M.
@KR, w przypadku Jarochowskiego, to większy wpływ na kształt przebudowy miała poprzednia RO, bo to podczas jej kadencji powstał projekt. Z Rynkiem Łazarskim jest podobnie. Przechodzę ulicami i widzę odbrukowane klepiska, które czekają na nasadzenia od września i zauważam, że najpierw zmieniano chodniki, żeby za chwilę je "odbrukować". To pewnie ta słynna poznańska gospodarność.
21-04-2024 10:02:34
KR
@emeryt Zmieniła to, na co RO ma wpływ. A miała wpływ chociażby na wygląd strefy płatnego parkowania, dzięki czemu udało się uwolnić większość chodników na Łazarzu od zaparkowanych samochodów. W konsekwencji wiele zniszczonych chodników zostało ze środków osiedla wyremontowanych, a na kilkunastu ulicach pojawiła się przyuliczna zieleń. Porównaj sobie jakość chodników na Jeżycach, a na Łazarzu (o Wildzie nie wspominając). Powstał skwer na dolnym Łazarzu w miejscu klepiska z garażami. Ostatnia inicjatywa to zazielenienie dziedzińca SP33. Rada miała duży wpływ na zablokowanie zabudowy Parku Kasprowicza. Przebudowany Rynek Łazarski jest zimą miejscem jarmarków a latem plenerowych imprez, na które pieniądze idą z budżetu RO. Oczywiście duże przebudowy, które na Łazarzu miały miejsce w tej kadencji (Jarochowskiego, Kolejowa, Rynek Łazarski) to inicjatywa miejska, ale na to, jakie rozwiązania tam zostały wprowadzone, duży wpływ miały opinie rady. Niewykluczone, że na Kolejowej hałas byłby taki sam, jak przed przebudową, gdyby nie upór wobec stanowiska konserwator zabytków, która chciała zachowania starego bruku na ulicy. Więc wiem, czy to problemy ze wzrokiem, czy bardziej z pamięcią, bo wystarczy przejść się takimi ulicami jak Wyspiańskiego, Małeckiego, Białej czy Niegolewskich i porównać z tym, jak wyglądały 5 lat temu.
20-04-2024 18:00:03
emeryt
Do KR nie wiem co tak bardzo zmieniła ta rada bo ja nie widzę. Ciekawe czy wesoły Franek też wystąpi o reelekcję.
20-04-2024 10:18:10
KR
Dzięki za te 5 lat! Łazarz stał się naprawdę fajną dzielnicą do mieszkania i myślę, że wiele innych rad może brać z Was przykład, jak wizją, aktywnością i uporem można w 5 lat zmienić własne otoczenie i jak wykorzystać, a nie zmarnować pojawiających się szans. Jako mieszkaniec Łazarza od 15 lat zawsze z lekką zazdrością spoglądałem na zmieniające się Jeżyce a ostatnio nawet Wildę, podczas gdy poprzednie RO Łazarz robiły wszystko, żeby za bardzo nic nie robić. To była dzielnica dla emerytów. Dziś Jeżyce mogą się nawet uczyć od Łazarza, a Wilda bezpowrotnie straciła możliwości, które miała gdy wprowadzana była SPP. Liczę na silną reprezentację odchodzącej RO w kolejnej kadencji i tej samej energii, która nakręcała Łazarz przez ostatnie lata. Moje 11 głosów macie!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: