Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Wielki Błękit" – obrazy i rzeźby w Kręgu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Wielki Błękit" – obrazy i rzeźby w Kręgu
02-04-2024 19:23   Janusz Ludwiczak
W domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" przy Dmowskiego do połowy kwietnia można oglądać wystawę "Wielki Błękit" autorstwa Mai Sokołowskiej, która prezentuje malarstwo olejne, suchy pastel i węgiel na papierze oraz klasyczną rzeźbę z gipsu.

– Prezentowane na wystawie prace Mai Sokołowskiej, to prawdziwe spektrum jej artystycznego kunsztu. Podziwiać możemy zarówno malarstwo olejne, suchy pastel i węgiel na papierze oraz klasyczną rzeźbę z gipsu. Na większości obrazów (poza trzema) występuje barwa, określająca przestrzeń nieboskłonu. Czy są to morskie fale, czy sielankowy pejzaż, czy przejmujący widok wojennych zgliszczy, jawią się w nich odcienie błękitu. Oczywiście zróżnicowane tak, by podkreślały klimat obrazu. W przedstawieniu ruin firmament pełen postrzępionych chmur emituje niebieskie światło, którego nikły odblask okrywa ziemię i szczątki budynków jak całunem. Wyobrażenie traktu, biegnącego ku horyzontowi, poddane jest delikatnej poświacie błękitu i fioletu, a majaczący w oddali górski masyw oglądamy w niebieskim walorze, zaś niebo, rozbielone jest na tyle, by współgrało z zalegającym poniżej śniegiem. Z kolei nad drogą wzdłuż sosen rozciąga się sklepienie w odcieniu lazurowym. A jeśli niebo jest spłowiałe i dalekie od barwy niezapominajki, to błękit i tak pojawia się na skrzydle ptaka oraz jako niewielka plama w tle. Konsekwentnie więc artystka operuje tą barwą, jakby była dla niej najważniejszym sposobem wyrażenia własnych emocji. A jednocześnie tchnie ona jakimś nieziemskim spokojem, harmonią i ładem – wyjaśnia Maria Magdalena Pocgaj, kuratorka wystawy.

Maja Sokołowska (Marzena Sokołowska) ma 46 lat. Ukończyła studia na Wydziale Filozofii (UAM) w Poznaniu. Po studiach wyjechała do Holandii, gdzie rozpoczął się jej samodzielny rozwój artystyczny.

– W 2015 roku odbyła się jej pierwsza wystawa w Rotterdamie, w Galerii PRO6 – już wtedy objawiły się w jej w obszernych pejzażach i miastach tendencje monumentalne. Jednocześnie rozwijała zainteresowanie monumentalną rzeźbą klasyczną. Burzliwe zdarzenia w życiu osobistym uniemożliwiły jej jednak dalszy rozwój, dopiero po powrocie do kraju i śmierci matki mogła kontynuować pracę twórczą. W jej pracowni z czasem pojawili się uczniowie, rozpoczęła też pracę nauczyciela rysunku i malarstwa w prywatnym centrum edukacji Edu-Arto oraz w Stowarzyszeniu dla Dzieci ze Złożoną Niepełnosprawnością „Potrafię Więcej”. W jej pracach malarskich dominują duże, otwarte przestrzenie, portrety, grafiki, szkice piórkiem i węglem. W rzeźbie zaś realizm monumentalny, a także tematy sakralne. Maja Sokołowska prowadzi wspólną pracownię z poznańskim rzeźbiarzem Romualdem Łuczko i dokumentuje swój rozwój w „Dziennikach Malarza” oraz w czekającej na publikację książce „Ludzie, gołębie i szczury”. „Z Dziennika Malarza/O kolorze” M. Sokołowska (...) Każdy obraz namalowany z wyobraźni zdarzył się gdzieś we wszechświecie. Lub dopiero się zdarzy. Malarstwo może być nie tylko formą badania świata, ale i przewidywania przyszłości. Można też na swoim obrazie zobaczyć np. drzewo, które rośnie gdzieś w Ameryce Płd, a o którym istnieniu nie miało się pojęcia. Malując jego szczegóły nagle rozumie się jego strukturę, grubość, przezroczystość liści, wilgoć, umysł często podpowiada też zapach namalowanego z wyobraźni przedmiotu – opowiada Izabella Hermanowska, prezeska Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

Wystawę obrazów, szkiców, rysunków i rzeźb "Wielki Błękit" Mai Sokołowskiej można oglądać do 15 kwietnia włącznie w sali małej Klubu Osiedlowego "Krąg" przy ul. Dmowskiego w godzinach otwarcia placówki.


Fot: Andrzej Radwański

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

gru

do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie

08

gru

14:00
Łazarz
Łazarskie ślady PeWuKi
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka przy hali Arena (przy wejściu A)

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Koncert Gosi Andrzejewicz - Jarmark świąteczny

09

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
8. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• koncert chóru szkolnego (17:30, 18:30, 19:15)
• kiermasz rękodzieła
• warsztaty
w godz. 17:00-20:00

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: