Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Politycy zjechali na Kongres XX-lecia Samorządu Terytorialnego. Anarchiści chcieli przerwać obrady - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Politycy zjechali na Kongres XX-lecia Samorządu Terytorialnego. Anarchiści chcieli przerwać obrady
09-03-2010 00:27   Janusz Ludwiczak
Ok. 1500 osób uczestnicy w Kongresie XX-lecia Samorządu Terytorialnego. W obradach udział biorą m.in. Prezydent Lech Kaczyński, były prezydent Lech Wałęsa, były premier Tadeusz Mazowiecki, a także samorządowcy z całej Polski. W poniedziałek obrady próbowali przerwać anarchiści, którzy okrzykami "Miasto to nie firma!" protestują przeciwko likwidacji Rozbratu.

Dokładnie 8 marca minęła 20.rocznica, od momentu kiedy została przyjęta ustawa samorządowa. Z tej okazji w Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywa się Kongres XX-lecia Samorządu Terytorialnego. Dwudniowe obrady zgromadziły około 1500 gości, wśród których są wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starości, marszałkowie i wojewodowie, przewodniczący rad, radni i pracownicy samorządowi. W obradach udział biorą też m.in. prezydent RP Lech Kaczyński, były prezydent Lech Wałęsa, były premier i obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, były premier Tadeusz Mazowiecki i Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Kongres odbywa się z okazji 20 lat istnienia samorządu terytorialnego, dokładnie w rocznicę uchwalenia uchwały o samorządzie terytorialnym. Zjechali się tutaj przedstawiciele sześciu organizacji, zrzeszających samorządy, miasta, gminy wiejskie. Są to Związek Miast Polskich, Związek Województw RP, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek, Unia Metropolii Polskich i Związek Powiatów Polskich RP.
Kongres ten jest pomyślany jako podsumowanie dotychczasowych osiągnięć samorządu i tego co się działo wokół samorządów, a także wypracowanie takich stanowisk, które będą programowały przyszłe lata. Chcemy tu rozmawiać o sprawach najważniejszych dla samorządów.
- powiedziała Joanna Proniewicz, rzecznik prasowy Związku Miast Polskich.

A dlaczego kongres z okazji XX-lecia Samorządu Terytorialnego odbywa się właśnie w Poznaniu, a nie np. w stolicy?
Poznań jest taką stolicą samorządności. Tutaj mają swoje siedziby chociażby Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich i chcieliśmy trochę się różnicować od Warszawy, że tam jest polska administracja państwowa, a tutaj samorządowa. - mówi Joanna Proniewicz, rzecznik prasowy Związku Miast Polskich.

Spotkanie polityków ma na celu nie tylko podsumować dotychczasowy dorobek i pracę samorządów, ale określić przyszły system ustrojowy Polski w dziedzinie finansów, oświaty, e-administracji, ochrony środowiska, infrastruktury czy energetyki. W ramach kongresu odbywają się zgromadzenia ogólne, obrady plenarne i panele dyskusyjne. Najbardziej zasłużeni samorządowcy mają otrzymać wyróżnienia w postaci Róż Franciszki Cegielskiej.

Kongres nie obył się bez zamieszek. Przebieg obrad próbowali zakłócić poznańscy anarchiści, którzy chcieli zaprotestować przeciwko planowanej likwidacji Rozbratu. Miasto Poznań planuje przeznaczyć teren skłotu pod budowę budynków mieszkalnych.

Anarchiści protestowali wykrzykując m.in. hasła "Miasto to nie firma!". Demonstrujący zablokowali wjazd na targi od strony ulicy Śniadeckich i chcieli dostać się na sale obrad. Interweniowała policja, która zatrzymała kilkudziesięciu protestujących.

Trzem anarchistom policja zarzuca niepoczytalność, a 34 osoby mogą odpowiedzieć za udział w nielegalnej manifestacji.

Warto wspomnieć, że samorząd terytorialny to nie tylko gminy, powiaty i województwa. Do kategorii tej zaliczmy też najniższy szczebel - jednostki pomocnicze gmin, jakimi w przypadku Poznania są rady osiedli, a te chociażby na Łazarzu są od już kilkunastu lat: w grudniu 10-lecie obchodzić będzie Rada Osiedla Targowego, zaś w marcu przyszłego roku minie 15 lat od momentu utworzenia Rady Osiedla Świętego Łazarza.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

30

wrz

20:00
Rynek Łazarski
Premiera spektaklu "Nieproszeni" w wykonaniu Teatru Fuzja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: