Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pozbądź się zażelazienia wody — praktyczne porady - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pozbądź się zażelazienia wody — praktyczne porady
26-09-2023 10:48   PROMOCJA
---ARTYKUŁ SPONSOROWANY---
Jak pozbyć się nadmiaru żelaza z wody? Zobacz, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że z twojego kranu płynie zażelaziona woda i co możesz zrobić, aby rozwiązać ten problem.

Skąd żelazo bierze się w wodzie?

To, że żelazo znajduje się w wodzie, nie powinno dziwić. Jest to pierwiastek występujący naturalnie, szczególnie w wodzie podziemnej, przepływającej przez skały. W wyniku procesów geologicznych, np. wietrzenia skał, żelazo uwalnia się i może przenikać do wód gruntowych. Taka surowa woda bogata jest w tlenki żelaza, węglany i siarczki i nie jest to niczym zaskakującym. Z tego też powodu własne ujęcie wody, oprócz tego, że wymagana jest wówczas dezynfekcja wody, nierzadko dodatkowo wyposażone jest w stacje uzdatniające do pozbywania się nadmiaru żelaza. Żelazo może również uwalniać się do środowiska w wyniku procesów rozkładu materii organicznej. Różne czynniki środowiskowe, takie jak działanie wód opadowych, zmiany temperatury, czy wspomniany rozkład organizmów, mogą wpływać na zwiększenie obecności żelaza w wodach gruntowych. Dodatkowo, wodorotlenki żelaza mogą przedostać się do wody z innych źródeł, np. w wyniku działalności człowieka związanej z przetwórstwem metalurgicznym, działalności wydobywczej na obszarach górniczych czy nawet z powodów korozji rur tworzących instalację wodną.

Objawy zażelazienia

Nadmiar żelaza w wodzie może dawać takie objawy jak:
• Zmiana koloru wody
Jednym z najbardziej widocznych objawów jest zmiana koloru wody na brązowy, ceglany czy czerwony. To efekt obecności rozpuszczonego żelaza w wodzie, który tworzy osady lub wytrąca się, nadając wodzie charakterystyczny odcień.
• Nieprzyjemny smak i zapach
Woda zażelaziona może mieć metaliczny smak i charakterystyczny zapach, który jest kojarzony właśnie z obecnością rozpuszczonego żelaza.
• Częste awarie
Nadmiar żelaza może wytrącać się jako osady na armaturze, w instalacjach wodociągowych i urządzeniach wykorzystujących wodę. To może prowadzić do zapychania rur i awarii sprzętów AGD.
• Plamy na tekstyliach
Korzystanie z zażelazionej wody może prowadzić do pojawienia się brązowych lub rdzawych plam na wypranych ubraniach i innych tekstyliach.

Jeżeli zauważasz podobne zjawiska, jak te opisane wyżej, być może powodem tych problemów jest właśnie nadmiar żelaza w wodzie.

Co robić, gdy podejrzewasz zażelazienie wody?

Jak usunąć nadmiar żelaza z wody? Poniżej znajdują się praktyczne wskazówki, które pomogą Ci ograniczyć zażelazienie.
1. Monitorowanie stanu rur, które dostarczają wodę do budynku. Żelazne rury mogą podlegać procesom korozji, co prowadzi do uwalniania się cząsteczek żelaza z rdzy do przepływającej wody. Co więcej, w miarę upływu czasu, wewnątrz starych rur może gromadzić się osad z różnych składników zawartych w wodzie, w tym także żelaza. To efekt osadzania się minerałów z wody na ściankach rur. Pod wpływem ciśnienia przepływającej wody i zmian temperatury, osady te mogą się odklejać i dostawać się do wody, co powoduje jej zanieczyszczenie żelazem. Dlatego też zaleca się rozważenie wymiany starych rur na te wykonane z odporniejszych na korozję materiałów, jak stal nierdzewna czy tworzywo sztuczne.
2. Zastosowanie odpowiednich odżelaziaczy. Aby usunąć żelazo, konieczne jest zwykle utlenienie go do formy nierozpuszczalnej i spowodowanie, by odkładał się na specjalnym złożu, zwykle piaskowym bądź katalitycznym. Urządzenie, które to umożliwia, nazywa się odżelaziaczem. Jego montażem zajmują się odpowiedni fachowcy.

Zanim jednak zabierzesz się za odżelazianie wody warto, abyś przeprowadził odpowiednie badanie wody. Możesz w tym celu poprosić o pobranie próbki specjalistyczną firmę, jak granimex.com.pl. Fachowcy pobiorą próbkę odpłatnie, ale wykonają też całą niezbędną analizę i będą też od razu w stanie zaproponować Ci rozwiązanie najbardziej odpowiadające Twoim wymaganiom, opartym na wynikach badania wody. Bardzo częstym problemem w polskich domach jest to, że oprócz nadmiaru żelaza w wodzie z kranu, znajduje się w niej też zbyt dużo tlenków wapnia. A to z kolei prowadzi do powstawania kamienia — zmiękczanie wody może zredukować to ryzyko. Dokładne badanie wody jest więc kluczem do oszacowania jej podstawowych parametrów i wdrożenia najskuteczniejszych rozwiązań.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: