Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz zostanie podzielony na 2 okręgi i 10 obwodów wyborczych? Nie będzie sylwestra na Małeckiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz zostanie podzielony na 2 okręgi i 10 obwodów wyborczych? Nie będzie sylwestra na Małeckiego
23-09-2023 07:45   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie podziału dzielnicy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.
Łazarscy radni zdecydowali też o przeniesieniu 10 tys. zł z zadania "Organizacja Sylwestra 2023/2024 na skwerze Eki z Małeki (konkurs grantowy)" na organizację innych wydarzeń kulturalnych. Oznacza to, że 31 grudnia nie będzie tradycyjnego sylwestra na Małeckiego.

Jak już informowaliśmy już w sierpniu osiedlowi radni dyskutowali o podziale Łazarza na okręgi wyborcze i obwody głosowania. Zmiany zakładają, że już nie 21, a od 5 do 11 radnych mamy wybierać w wyborach osiedlowych.

– Ponieważ zmieniły się statuty rad osiedli Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych przygotował dwie propozycje podziału – na 2 lub 3 okręgi. W obu przypadkach podział jest mało racjonalny nie ma jasnych granic. Proponuje zaopiniować projekt negatywnie, żeby nie dzielić Łazarza i pozostawić jeden okręg, ale w przypadku naszej odmowy to lepszy będzie już podział na dwa okręgi, z zaproponowanym przez nas podziałem granic. Trzymają nas też granice obwodów wyborczych. Byłyby dwa okręgu – po 10 i 11 mandatów, w każdym mieszkańcy mieli by 6 głosów – wskazywał Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Stanowczo nie zgodziła się z tym radna Sylwia Badzińska.

– Po co pokazujemy miastu podział na dwa okręgi i dajemy furtkę. Chcemy przecież, by na Łazarzu pozostał jeden okręg. Nie zgadzamy się, ale pokazujemy alternatywę – żaliła się radna Sylwia Badzińska.

– Pokazujemy podział na wypadek, gdyby Rada Miasta nie uwzględniła naszej propozycji, by pozostawić jeden okręg. Nie mamy prawa veta – odpowiedział przewodniczący Andrzej Janowski.

– Uczestniczyłam w komisjach pod przewodnictwem Filipa Olszaka. Śródmiejskie rady osiedla stanowczo opowiadały się, że są przeciw wprowadzania okręgów – dodała radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

– Jeżeli przez dwa lata było to procedowane, to ktoś ma to w pompie. Lepiej żeby podział nastąpił zgodnie z naszą propozycją – stwierdził radny Tomasz Naradowski.

– Musimy podjąć uchwałę do 15 września – tłumaczył Marcin Pakuła, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie radna Sylwia Badzińska zgłosiła autopoprawkę w sprawie wykreślenia z projektu uchwały drugiej części i pozostawienia podziału osiedla tylko na jeden okręg wyborczy.

Za było 6 radnych (Sylwia Badzińska, Joanna Ellmann, Dorota Koszal, Janina Łukarska, Agnieszka Michalak-Pietkiewicz i Roman Modrzyński), pozostałych 9 radnych było przeciw, od głosu wstrzymał się tylko radny Paweł Kowalczyk. Poprawka została odrzucona.

W głosowaniu nad uchwałą w sprawie zaopiniowania propozycji podziału Osiedla Św. Łazarz na okręgi i obwody głosowania w wyborach osiedlowych w 2024 r. za było 8 radnych, przeciw 2, pozostałe 6 osób wstrzymało się od głosu.

Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie stanowiska Rady Osiedla dotyczącego projektu uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie szczegółowych zasad naliczania środków budżetowych dla osiedli.

– Propozycja jest taka, by wyrazić stanowczo negatywne stanowisko. Po pierwsze z powodu niekorzystnego obowiązku utrzymywania boisk, zieleńców, placów zabaw itd. przez 10 lat. To automatycznie będzie pomniejszany budżet. Rady poprzednich kadencji mogą od razu wyczerpać wszystkie środki – tłumaczył Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

W dalszej części sesji łazarscy radni dokonali zmian w przyszłorocznym projekcie budżetu.

Środki finansowe w wysokości 10 tysięcy złotych z zadania "Zagospodarowanie zieleni zgodnie z dokumentacją i utrzymanie małej architektury i zieleni w pasach drogowych na terenie Osiedla" zostanie przeniesione na "Zagospodarowanie zielenią przedogródka przed Żłobkiem na ul. Klonowica 3". Kolejne 10 tys. zł ma zostać przeznaczone "Zagospodarowanie zielenią i małą architekturą ogrodu przy przedszkolu nr 32".

Na zakończenie ostatniej sesji, która odbyła się w ubiegłą środę, 13 września Rada Osiedla Św. Łazarz zdecydowała o zdjęciu 10 tys. zł z zadania "Organizacja Sylwestra 2023/2024 na skwerze Eki z Małeki". Środki te zostaną przekazane na inne wydarzenia kulturalne.

Jak już informowaliśmy na początku września z organizacji sylwestra na Małeckiego definitywnie wycofali się organizatorzy wydarzenia – Agnieszka Szablikowska-Trusewicz i Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury o czym więcej w artykule: Nie będzie w tym roku sylwestra na Małeckiego?

– Wiemy, że tej organizacji nie ma już w Poznaniu. Kwota 10 tys. byłaby niewystarczająca. Żadna z organizacji nie podjęła by się organizacji imprezy w tej przestrzeni ze względu też na wysokie koszty ochrony, ubezpieczenia i zabezpieczenia. Proponuje przenieść środki na organizację innego wydarzenia w okresie świąt czy mikołajek – przekonywał Roman Modrzyński, członek Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Uchwała została podjęta jednogłośnie. Nikt nie był przeciw.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja LVIII (zwyczajna) 13.09.2023 - UCHWAŁY, WYNIKI GŁOSOWAŃ

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (1)

25-09-2023 18:15:31
as
Wreszcie ta patologia nie bedzie zmuszała ludzi do przestawiania aut, bo jakies wykolejeńcy sie bawią

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: