Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

To już pewne. Stary dworzec zostanie wyburzony! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
To już pewne. Stary dworzec zostanie wyburzony!
20-09-2023 14:36   Janusz Ludwiczak
Stary dworzec kolejowy z 1879 roku zostanie wyburzony. W jego miejscu mają powstać tory i perony kolei dużych prędkości oraz Poznańskiej Kolei Metropolitarnej.

O sprawie pisaliśmy na początku sierpnia. Telewizja WTK dotarła do planów kolei, które zakładają rozbiórkę starego dworca kolejowego. W jego miejscu mają powstać nowe tory kolejowe oraz perony dla kolei dużych prędkości w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Będziemy musieli zrobić miejsce na nowe tory. Przyjmuję to ze zrozumieniem. Jest szansa, by w Poznaniu powstała inwestycja, która będzie dobrze służyła mieszkańcom, a nie będzie to proteza. Po stronie miasta będzie z kolei połączenie tego dworca z komunikacją publiczną i też będą potrzebne pewne inne inwestycje – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Plany zakładają również likwidację placu dworcowego i ulicy Dworcowej. W tym miejscu prowadziłyby tory kolejowe.

– Istnie potrzeba wybudowania nowych torów w związku z Koleją Dużą Prędkości, która będzie prowadzić z CPK do Poznania. Tory są też potrzebne na rozbudowę Kolei Metropolitalnej – zaznacza Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Plany te potwierdziło Ministerstwo Infrastruktury.

– "PKP SA planuje przekazać spółce PKP Polskie Linie Kolejowe SA działki na międzytorzu stacji Poznań Główny w celu rozbudowy układu torowego stacji. Inwestycja będzie polegała między innymi na zwiększeniu ilości czynnych krawędzi peronowych przy torach przelotowych, co powoduje konieczność rozbiórki starego budynku dworca. Zakres koniecznych do wykonania prac wyklucza modernizację obiektu (...) Główne założenia urbanistyczne budynku nowego dworca opracowuje Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu" – mówi dla WTK Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Co ciekawe kolej planowała przebudowę starego dworca. Miały tu powstać nie tylko nowe kasy biletowe i poczekalnia, ale także biura i hotel. W 2020 roku władze Poznania i spółki PKP podpisały list intencyjny w sprawie przebudowy starego dworca kolejowego. Inwestycja miała być zrealizowana… do końca 2023 roku.

Według zapowiedzi miał zostać przeprowadzony konkurs architektoniczny na projekt przebudowy obiektu. Tymczasem zarówno kolej, jak i miasto chcą się z tego wycofać.

– Propozycja, o której rozmawiamy z Miastem Poznań zakłada ograniczenie zakresu konkursu architektonicznego do placu dworcowego – zarówno w części należącej do miasta, jak i PKP S.A. Natomiast, jeśli chodzi o budynek dworca dalsze prace zostałyby oparte o wypracowane, w toku dotychczasowych spotkań, założenia konserwatorskie i urbanistyczne oraz konsultacje społeczne, na których bazowałby również konkurs. Na ich podstawie, wspólnie z miastem, wypracowana byłaby ostateczna koncepcja, która posłuży do ogłoszenia postępowania na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca Poznań Główny. Jest to w naszej opinii rozwiązanie szybsze w sensie czasowym i w związku z tym bardziej ekonomiczne – wyjaśniał Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP S.A.

Poznań Główny to drugi w Polsce dworzec pod względem ilości pasażerów. Codziennie przewija się przez niego ponad 60 tysięcy osób, a rocznie korzysta z niego ponad 22 miliony pasażerów.

Stary dworzec Poznań Główny został zamknięty blisko 10 lat temu, w październiku 2013 roku wraz z otwarciem centrum handlowego Poznań City Center (obecnie Avenida). Obiekt powstał w 1879 roku i służył pasażerom przez 134 lata.

ZOBACZ TAKŻE: Funkcjonował przez 134 lat. Teraz ma zostać wyburzony


Komentarze (2)

20-09-2023 20:21:16
Łapacz debili
Co za kretyński pomysł. Nie umieją dostosować istniejących torów to wolą zburzyć oryginalny układ dworca z czasów pruskich. Ciekawe, co teraz się stanie z dworcem letnim.
20-09-2023 16:38:06
Pan_Piotr
Koncepcja numer 3549. Zreszta, nawet w artykule jest wspomniany poprzedni 'plan', ktory nigdy nie stal sie rzeczywistoscia.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: