Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Parafia Chrystusa Sługi obchodzi 20-lecie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Parafia Chrystusa Sługi obchodzi 20-lecie
04-09-2023 06:30   Janusz Ludwiczak
20 lat temu na działce przy ul. Palacza 7 odprawiono pierwszą, polową mszę świętą. W 20. rocznicę odprawienia pierwszego nabożeństwa na placu pod przyszły kościół, w już wybudowanej świątyni uroczystą mszę świętą w czwartek odprawił ks. biskup senior Zdzisław Fortuniak.

20 lat temu, 31 sierpnia 2003 r. na jeszcze pustej działce przy ul. Palacza 7 odprawiono pierwszą msze świętą. W 20. rocznicę tego wydarzenia w kościele Chrystusa Sługi uroczystą Eucharystię odprawił ks. biskup senior Zdzisław Fortuniak.

– Z czasem ewangelia trafiała do mniejszych skupisk, nowych wspólnot. Tak zaczęły się kształtować pierwsze wspólnoty parafialne. Gdy Ewangelia dotarła na nasze ziemie już znane dobrze było życie parafialne. Jako pierwsza w Poznaniu powstała dzisiejsza parafia katedralna. Rozwój dzieła ewangelizacji pociągnął za sobą rozwój sieci parafialnych. Parafie istnieją w kościele niemal od początku i nic mądrzejszego nie wymyślono, co mogłoby parafie zastąpić. Parafia, która jest cząstką kościoła powstała po to, by pomóc ludziom – mówił w trakcie kazania biskup Zdzisław Fortuniak.

– Gdy dyskutowano o wnętrzu Waszego kościoła, ile było dyskusji jak przedstawić Chrystusa Sługę, czy ukazać tylko ręce Pana Jezusa, miskę z wodą i ręcznik, gdy umywa nogi apostołom. Ten Sługa Boży to jest Chrystus na krzyżu – dodał bp. Zdzisław Fortuniak.

Czwartkowe nabożeństwo rozpoczęło obchody 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi. W najbliższych tygodniach odbędą się koncerty Chórku dziecięco-młodzieżowego oraz zespołu "Parents & Friends". Z kolei 3 grudnia o godz. 12:15 Metropolita Poznański arcybiskup Stanisław Gądecki odprawi uroczystą, jubileuszową mszę świętą.


Parafia Chrystusa Sługi została utworzona 30 listopada 2003 r., jednak już 31 sierpnia na działce przy ul. Palacza 7 odprawiono pierwszą msze świętą (pod chmurką). Kilka dni później rozpoczęto odprawiać nabożeństwa w prowizorycznej kaplicy, która mieściła się w blaszaku.

Rok po utworzeniu parafii, której inicjatorem był ks. Marian Ciesielski, jesienią 2004 roku zakończyła się budowa domu parafialnego i nowej kaplicy, a w kwietniu 2005 roku rozpoczęto budowę kościoła. Miesiąc później ks. arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił kamień węgielny pod nową świątynie. Kościół został konsekrowany (poświęcony) 29 października 2016 r.

Parafia Chrystusa Sługi liczy ok. 6 tysięcy mieszkańców, a jej terytorium obejmuje obszar w rejonie ulic: Hetmańskiej, Głogowskiej, Krauthofera, Góreckiej, Dwatory, Górki, Górczyńskiej, Działkowej, Palacza, Pogodnej i Grochowskiej.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (6)

05-09-2023 09:50:11
mieszkaniec
@EŁ: Miał do tego prawo? Dobry kapitan nie opuszcza tak łatwo swojego statku.
05-09-2023 09:07:19
@mieszkaniec Bo miał do tego prawo i widocznie jakieś powody ku temu. Nie umniejsza to jednak jego wkładu i tego co zrobił dla parafii oraz tego, że jest częścią jej historii.
04-09-2023 23:16:00
mieszkaniec
@parafianin: Tak, to czemu x. Marian dał dyla i wolał przenieść się do innej parafii?
04-09-2023 22:19:50
parafianin
Trudno nie zgodzić się z xyz. Ksiądz Marian budował kościół i tworzył wspólnotę nie szczędząc sił i własnego zdrowia. Nie można mówić o historii parafii Chrystusa Sługi w Poznaniu nie mówiąc o ks. Marianie Ciesielskim!!! Szkoda, że nie wszyscy to rozumieją. Księdza Mariana w parafii bardzo, bardzo brakuje.
04-09-2023 21:40:14
REDAKCJA
@xyz: Słuszna uwaga. Dopisałem. Ale o ks. Marianie pisałem wielokrotnie. Pozostałe kwestie to już raczej uwaga do parafii. Może będzie na głównej uroczystości 3 grudnia. Pozdrawiam.
04-09-2023 20:52:47
xyz
Prawda jest taka, że gdyby nie ks. Marian Ciesielski to parafia by nie istniała, o czym nawet nie wspomniano w artykule. Jak widać na załączonych obrazkach, głównego budowniczego Kościoła zabrakło na tej uroczystości, awraz z Jego odejściem są coraz większe pustki w kościele.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: