Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Okólna zerówka" - tramwaj, który jeździł w kółko - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Okólna zerówka" - tramwaj, który jeździł w kółko
31-07-2023 07:00   Janusz Ludwiczak
Jeździła naokoło Poznania, a motorniczowie wymieniali się na przystanku. 35 lat temu uruchomiona została linia tramwajowa nr 0, która jeździła w kółko m.in. przez Hetmańską, Most Dworcowy na Rataje.

Obecnie "zerówka" to turystyczna linia tramwajowa, która funkcjonuje w weekendy, umożliwiając przede wszystkim turystom zobaczenie Poznania z pokładu zabytkowej bimby. Jednak linia ta funkcjonowała już wcześniej. Została uruchomiona pod koniec lat 80., dokładnie 9 czerwca 1988 roku.

– Mimo braku dostatecznej liczby motorniczych, uruchomiono nową okólną linię tramwajową, oznaczoną cyfrą 0 na trasie: rondo Kopernika (Kaponiera) – most Dworcowy – Towarowa (Matyi) – Marchlewskiego (Królowej Jadwigi) – rondo Rataje – Zamenhofa (Jana Pawła II) – rondo Śródka – most Chrobrego – plac Wielkopolski – 23 Lutego – Fredry – most Teatralny – rondo Kopernika. Pociągi na tej linii kursowały w obu kierunkach w dni robocze co 13-18 minut, w wolne soboty co 18 minut, a w niedzielę i święta nie jeździły w ogóle – pisze już nieżyjący Jan Wojcieszak w książce "120 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu".

6 lutego 1989 roku w związku z remontem mostu Chrobrego "zerówkę" skierowano nową trasą okrężna z osiedla Lecha ulicami: Jedności Słowaińskiej (Chartowo, Żegrze), Hetmańską, Głogowską, most Dworcowy, Marchlewskiego (Królowej Jadwigi), rondo Rataje, Kórnicką do os. Lecha. Zmiany motorniczych odbywały się na przystanku os. Lecha lub przy zajezdni Madalińskiego na Wildzie, gdyż "zerówka" nadal nie posiadała pętli zapewniającej odpoczynek motorowym.

Jedno okrążenie "zerówki" liczyło 14 kilometrów, a "kółko" zajmowało około godziny.

1 stycznia 1992 roku wprowadzono "rewolucję" w układzie sieci tramwajowej. Zlikwidowane zostały m.in. linie nr 21, 22 i 23. Okólna linia nr 0 została zaś skierowana trasą: osiedle Lecha – rondo Śródka – Plac Wielkopolski – Most Teatralny – Rondo Kaponiera – Głogowska – Hetmańska – Żegrze – Chartowo – Os. Lecha.

"Zerówka" kursowała co 15 minut podobnie jak większość linii, a w dni robocze po godz. 18:30 oraz w wolne soboty, niedziele i święta co 10 minut, uzupełniając inne linie nie kursujące w te dni.

Linia tramwajowa okólna nr 0 po raz ostatni na trasę wyjechała 31 sierpnia 1992 roku. Powodem likwidacji była m.in. kolejna reorganizacja sieci tramwajowej, gdzie wprowadzono tylko 13 linii, kursujących częściej.

Później, od 1993 r. funkcję "zerówki" przejęła częściowo linia nr 1, która kursowała z Ogrodów przez Dąbrowskiego, Teatralkę, Śródkę, górny taras Rataj, Hetmańską, Reymonta, rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką do Junikowa – przejazd od pętli do pętli zajmował 74 minuty. Później, od 1 marca 2005 r. została podzielona na dwie linie (nr 1 – z Junikowa na Zawady oraz nr 17 z Ogrodów przez Jeżyce, Pl. Wielkopolski, Śródkę i GTR na Starołękę).

Co ciekawe linia okólna 0 funkcjonuje jeszcze we Wrocławiu, a dokładnie jako 0L (zero lewe) – zakręcające w lewo oraz 0P (zero prawe) – kursująca w prawo – obie kursujące m.in. z Placu Stasica przez Naodrze, plac Grunwaldzki, Most Grunwaldzki, plac Wróblewskiego, dworzec główny, plac Legionów i Mosty Pomorskie, jednak linie 0L i 0P są zawieszone od początku 2021 r. w związku z trwającymi remontami. Ich funkcjonowanie przejęła linia nr 70 i inne na zmodyfikowanej trasie. Linie 0L i 0P mają powrócić na trasy, gdy zakończy się m.in. przebudowa ul. Pomorskiej.

Linie okólne – okrężne nr 0 funkcjonowały kiedyś również w Warszawie i Szczecinie.


Komentarze (4)

31-07-2023 15:36:43
REDAKCJA
@Piotrek: Przygotowując artykuł sprawdziłem dokładnie.
Na stronie Miasta Wrocław podają:
Linia 0 - 0L i 0P bez zmian: zawieszona W związku z modyfikacjami przebiegu linii tramwajowych oraz remontem ulicy Pomorskiej linia 0P i 0L na razie będzie zastąpiona między innymi liniami 4, 15 i 16, zapewniając bezpośrednie przejazdy na najważniejszych odcinkach. Pozdrawiam
31-07-2023 15:17:12
Piotrek
Warto wspomnieć, że we Wrocławiu 0 jest już też historią gdyż od września dojdzie do zapowiadanej nowej numeracji linii tramwajowych od 1 do 23 więc wg. tego także wrocławska "zerówka" jest melodią przeszłości.
31-07-2023 11:25:32
REDAKCJA
@Bartek: Dziękuję za zwrócenie uwagi i czujność. Faktycznie wkradła się małą literówka-cyferówka. Tak, "jedynka" została uruchomiona z Ogrodów przez Śródkę na Miłostowo 1 stycznia 1993 r. wraz z reorganizacją sieci linii tramwajowych i zmniejszeniu ich do 13. Pozdrawiam.
31-07-2023 11:16:43
Bartek
Panie Ludwiczak, 1 nie kursowała na tej trasie od 1999 tylko od 1993 do 2005, kiedy podzielono ją na 1 i 17. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: