Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta" – na Rynku Łazarskim powróciły czasy PRL - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta" – na Rynku Łazarskim powróciły czasy PRL
24-07-2023 00:47   Janusz Ludwiczak
Uroczyste defilady i świąteczne festyny – tak przez 45 lat obchodzono 22 lipca, kiedy przypadało Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Do czasów PRL można było przenieść się w sobotę na Rynku Łazarskim.

Z tej okazji Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz przygotowało kiermasz PRL – pojawiły się stoiska historyczne, a na nich stare zdjęcia, bączki, dawne telefony, zabawki z czasów komuny i wiele innych, które zaprezentował Marcina Kentzer-Nowakowski.

– Marcin to pasjonat historii. Ma niezwykle zbiory fotografii dotyczących Sołacza. Kolekcjonuje też pamiątki Powstania Wielkopolskiego. W kolekcji zbiorów PRL ma przedmioty codziennego użytku, prasę, zabawki, ubiór. Pracując w HCP stara się zbierać materiały i pamiątki z historii tego zakładu pracy – wyjaśnia Roman Modrzyński ze Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz.

Organizatorzy przygotowali również poczęstunek – w nawiązaniu do filmu "Miś" pojawiła się "Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta" – była parówka z bułką i musztardą, a także kultowa WZ-tka.

Ponadto chętni mogli zagrać w karty razem z Poznańskim Klubem Brydżowym.


22 lipca, czyli Narodowe Święto Odrodzenia Polski – było to najważniejsze święto państwowe w okresie PRL, które był obchodzone na pamiątkę rocznicy ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku. PKWN był organem marionetkowym, został powołany w Moskwie, zdominowany był przez komunistów polskich i funkcjonował pod polityczną kontrolą Józefa Stalina.

Święto odrodzenia obchodzone było w całym okresie Polski Ludowej. Główne uroczystości odbywały się na placu Zwycięstwa (obecnie placu marszałka Józefa Piłsudskiego) w Warszawie, bądź na Stadionie Dziesięciolecia (obecnie znajduje się tam Stadion Narodowy).

Na dzień 22 lipca starano się wyznaczać ważne rocznice i wydarzenia. W Warszawie w ten dzień oddano do użytku m.in. odbudowany most Poniatowskiego (1946), Trasę W-Z (1949), Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową (1950), Pałac Kultury i Nauki i Stadion Dziesięciolecia (1955) oraz most Łazienkowski (1974). Również w Poznaniu na 22 lipca oddawano wiele inwestycji, m.in. w 1974 r. rozpoczęto budowę hali Arena, zaś w 1951 r. otwarto Archiwum Państwowe w nowej siedzibie, a rok później oddano do użytku most Marchlewskiego (obecnie Królowej Jadwigi) wraz z trasą tramwajową na Rataje).

22 lipca był dniem wolnym od pracy. Święto odrodzenia ostatni raz obchodzone było w 1989 roku. Zostało zniesione ustawą Sejmu Kontraktowego z 6 kwietnia 1990 r. (równocześnie przywrócono Święto Narodowe 3 maja). Przeciwko likwidacji święta protestował Wojciech Jaruzelski. W liście do marszałka Sejmu napisał: Uważam za niesłuszny projekt skreślenia dnia 22 lipca z wykazu świąt państwowych. Za zniesieniem święta głosowało 182 posłów, przeciwko było 56, a 39 wstrzymało się od głosu.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: